Społeczeństwo » Społeczeństwo

4 rzeczy, które wpływają na poprawę zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, jest jednak kilka dość prostych sposobów, dzięki którym można ją łatwo poprawić. Jak zatem przygotować się przed złożeniem wniosku o kredyt lub pożyczkę?

 

Spłacaj zobowiązania terminowo

Jednym z podstawowych warunków uzyskania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Do jej obliczania brana jest pod uwagę wysokość naszych dochodów, koszty utrzymania oraz posiadane zobowiązania - zarówno w postaci zaciągniętych kredytów, jak i limitów w koncie i na kartach kredytowych. Koszty utrzymania to koszty stałe, uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym. Znaczenie może mieć również to, ile posiadamy samochodów, jakie opłacamy polisy ubezpieczeniowe na życie, ewentualnie czy płacimy alimenty, itp. 

Pamiętajmy, żeby regulować wszelkie rachunki w terminie, szczególnie jeżeli planujemy starać się o kredyt, ponieważ wszelkie opóźnienia w spłacaniu zobowiązań działają na naszą niekorzyść.

Pozbądź się nieużywanych kart kredytowych i zbędnych obciążeń 

Warto pamiętać, że również karty kredytowe i limity w koncie mają wpływ na naszą zdolność kredytową: 

- Nawet zupełnie nieużywane karty kredytowe mogą obniżać naszą zdolność kredytową. Nie liczy się to, czy i w jakim stopniu korzystamy z przyznanych nam na karcie środków, ale to, jaki jest maksymalny limit pozostający do naszej dyspozycji. Tak samo jest w przypadku limitu w rachunkach rozliczeniowo-oszczędnościowych – wyjaśnia Monika Charamsa, Prezes Bancovo.pl.  

Uporządkuj swój BIK  

Bywa, że informacja o spłaceniu kredytu w całości dociera z opóźnieniem z banku do Biura Informacji Kredytowej (BIK). To z kolei może stanowić problem przy analizie wniosku kredytowego. Jeśli sami sprawdzimy swój status w BIK i odkryjemy, że są w nim jakieś nieaktualne zapisy, możemy domagać się aktualizacji lub naciskać na bank, aby wysłał stosowne informacje o spłaconym kredycie.

Nie zmieniaj zbyt często pracy

Banki w różny sposób traktują poszczególne źródła dochodu. Preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony, ale w różnych bankach podejście może być odmienne. Istotny może być też czas jaki już przepracowaliśmy u obecnego pracodawcy, ponieważ jest świadectwem regularności i stabilności uzyskiwanych dochodów. 

To ostatnie kryterium jest często trudne do spełnienia dla osób uzyskujących dochód z własnej działalności gospodarczej, dlatego często wymaga się od nich potwierdzenia dochodu uzyskanego w ciągu 12 lub nawet 24 miesięcy. Istotne będzie też to, w jaki sposób regulujemy nasze zobowiązania urzędowe np. wobec Urzędu Skarbowego czy ZUS. Nawet niewielkie opóźnienia w płaceniu podatków czy składek mogą działać na naszą niekorzyść.

- Na naszej platformie Klient otrzymuje propozycje pożyczek, dopasowane m.in. do formy zatrudnienia. Automatyczna analiza wszystkich danych podanych w wniosku Klienta pozwala na zaprezentowanie mu najbardziej optymalnych ofert dosłownie w kilka minut. Dzięki temu bardzo szybko, bez chodzenia od banku do banku, dowiemy się jak oceniana jest nasza zdolność kredytowa przez różne instytucje finansowe – mówi Monika Charamsa z Bancovo.pl.

Inne źródła dochodów akceptowane przez banki

Przychód z wynajmu nieruchomości może być dochodem uzupełniającym. Mowa tu o umowach zarejestrowanych w Urzędzie Skarbowym od co najmniej 6 lub 12 miesięcy. W zależności od sposobu opodatkowania tego dochodu i od tego, kto (najemca czy właściciel) opłaca koszty utrzymania mieszkania, będzie zmieniać się wysokość dochodu, który bank przyjmie do obliczenia zdolności kredytowej. 

Banki akceptują również renty i emerytury przyznane na czas nieokreślony.  
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandscope

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »