Firma » Praca

Co wolno pracownikowi, który jest honorowym krwiodawcą?

Co wolno pracownikowi, który jest honorowym krwiodawcą?
Zobacz więcej zdjęć »
Dzięki „krwiobusom” honorowe oddawanie krwi jeszcze nigdy nie było tak proste. Popularnymi miejscami, w których pojawiają się mobilne punkty poboru krwi, są parki biurowe. Jeżeli pracownik oddaje krew w godzinach pracy, przysługuje mu za to dzień wolny od pracy - są jednak pewne warunki.

Jeszcze kilka lat temu, aby oddać krew trzeba było udać się do Centrum Krwiodawstwa, a dzisiaj często wystarczy wyjść na parking biurowy, gdzie czeka już zaparkowany „krwiobus”. Tak potocznie nazywane są mobilne punkty poboru krwi. To specjalistyczne autobusy przeznaczone do organizowania zbiórek poza centrami krwiodawstwa. Zazwyczaj są one podstawione w ramach zorganizowanej akcji, o której pracownicy parków biurowych są uprzedzani przynajmniej na kilka dni wcześniej. Przykładem są akcje Blood Donation Day, organizowane kilka razy w roku na terenie gdyńskiego kompleksu Łużycka Office Park.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- 27 marca odbędzie kolejna akcja charytatywna organizowana na terenie Łużycka Office Park, w ramach której można wspomóc rezerwy banków krwi. Jest ona organizowana przez jednego z naszych najemców, firmę Finastra. Jak zawsze krew będzie można oddać w specjalnie przeznaczonym do tego celu ambulansie, zaparkowanym na parkingu przed budynkami biurowymi. Podczas ostatniej takiej inicjatywy, która odbyła się w październiku 2017 r. zarejestrowanych zostało 43 dawców, z czego krew oddały 34 osoby.  Łącznie udało się zebrać 15.3 litrów krwi. Liczymy, że tym razem uda się pobić ten wynik – mówi Elżbieta Bojanowska z Allcon Investment, właściciela kompleksu biurowego Łużycka Office Park i biurowca Łużycka Plus.

Aby uniknąć zbyt długiego oczekiwania na oddanie krwi, dla osób zamierzających wspomóc akcję w godzinach pracy organizatorzy akcji przygotowali internetową listę kolejkową. W ten sposób każda osoba zainteresowana wzięciem udziału w zbiórce może zapisać się na konkretną godzinę.

- Jest to powszechnie stosowana praktyka, która ma pokazać zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, że wzięcie udziału w tej akcji charytatywnej nie zabierze kilku godzin czasu pracy, a tylko maksymalnie godzinę – dodaje Elżbieta Bojanowska z Allcon Investment. 

 

Dawcy krwi przysługuje dzień wolny od pracy, ale…

Zgodnie z Kodeksem Pracy firma ma obowiązek zwolnić z obowiązku pracy zatrudnionego krwiodawcę, aby mógł oddać krew, podobnie musi to zrobić w czasie potrzebnym do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich. Chyba że mogą być wykonane w czasie wolnym od pracy. Zwolnienie może dotyczyć całego dnia lub kilku godzin, jeżeli z przyczyn medycznych nie doszło do pobrania.

Jest jednak jeden warunek. Pracownik powinien z kilkudniowym wyprzedzeniem poinformować o zamiarze oddania krwi, wskazując dokładny termin zbiórki i przybliżony czas jego nieobecności, jeżeli planuje tego dnia wrócić jeszcze do pracy.

- Pracownicy firm zlokalizowanych w Łużycka Office Park są informowani, że akcja honorowego oddawania krwi odbywa się praktycznie w miejscu ich pracy, więc nie muszą brać dnia wolnego, a jedynie poinformować swojego przełożonego, że potrzebują zwolnienia na czas donacji. Jeżeli jednak obawiają się o to, jak będą się czuli po zbiórce, to po oddaniu krwi mogą poprosić o zaświadczenie wystawiane przez lekarza w Ambulansie. Dzięki temu nie będą musieli tego dnia pracować – tłumaczy Elżbieta Bojanowska z Allcon Investment.

Za czas zwolnienia z obowiązku pracy, związany z oddawaniem krwi pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, ustalonego w sposób określony w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. Honorowy dawca krwi, korzystając ze zwolnienia od pracy w dniu, w którym oddaje krew, pozostaje również w okresie ubezpieczenia. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek potrącić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które zostaną uwzględnione przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury lub renty.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandscope

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »