Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

70 procent mężczyzn chrapie. Jesteś wśród nich?

70 procent mężczyzn chrapie. Jesteś wśród nich?
Zobacz więcej zdjęć »
Chrapanie, choć nie zagraża życiu, może być objawem groźnego bezdechu sennego. Około 70 proc. mężczyzn po 40 roku życia ma problemy z chrapaniem w najbardziej zaawansowanym jego stadium. Zrób badania i śpij spokojnie.

Dobry sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety chrapanie jest bardzo często bagatelizowaną przypadłością. Bardziej przeszkadza ono naszym bliskim, niż nam samym. Warto jednak wiedzieć, że chrapanie może być objawem choroby, dlatego powinniśmy znaleźć jego przyczynę i wyleczyć się z niego raz na zawsze.

Dlaczego chrapiemy? Odgłosy te powstają w wyniku drgań podniebienia miękkiego na skutek częściowego zamknięcia dróg oddechowych. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie snu dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśni gardła i podstawy języka, a także zwężenia cieśni gardła. Z chrapaniem ma do czynienia wielu z nas. Około 70 proc. mężczyzn po 40 roku życia ma już jego zaawansowane stadium. Przypadłość ta dotyka także płci żeńskiej, ale znacznie rzadziej: na 10 chrapiących osób 1-2 to kobiety.

Wbrew powszechnej opinii chrapanie nie jest naturalnym stanem organizmu. Wręcz przeciwnie. Chrapanie choć nie zagraża życiu, może być objawem groźnego bezdechu sennego. Może on prowadzić do zawału serca, niedotlenienia organizmu i mięśnia sercowego. Ponad 40 proc. pacjentów z bezdechem cierpi na nadciśnienie, a 30-40 proc. pacjentów z nadciśnieniem ma bezdech. Chorobie towarzyszy również otyłość.

Bezdech to zatrzymanie oddychania w czasie snu, trwające najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. W czasie bezdechu dochodzi do szybkiego obniżenia się poziomu tlenu we krwi. Najczęstszym typem bezdechu sennego, obejmującym około 85 proc. przypadków, jest tzw. Obturacyjny Bezdech Śródsenny (OBŚ), którego przyczyną są powtarzające się zatrzymania przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych - gardle i nosie, tamujące oddech mimo wytężonej pracy płuc. Objawy towarzyszące chorobie związane są bezpośrednio ze snem, np. chrapanie, przerwy w oddychaniu, ale występują one również w ciągu dnia w postaci wzmożonej senności dziennej, trudności z pamięcią i koncentracją czy impotencji i spadku libido.

Obturacyjny Bezdech Senny może być prawidłowo zdiagnozowany wyłącznie przez odpowiedniego lekarza specjalistę. Pacjenci z podejrzeniem bezdechu najczęściej trafiają do pulmonologów, którzy zajmują się diagnostyką i leczeniem bezdechu. Podstawą jego stwierdzenia u pacjenta jest badanie polisomnograficzne. To badanie śródsenne, które składa się z zapisu kilku podstawowych elementów służących do oceny snu i oddychania. Może ono być wykonywane zarówno w domu pacjenta, jak i na oddziale ogólnym szpitala lub kliniki, do której uda się pacjent. Tego typu badania, przy pomocy specjalnego polisomnografu wykonywane są m.in. w Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu. Placówka nie tylko zajmuje się diagnostyką bezdechu, ale również leczeniem chrapania poprzez nieoperacyjne wszczepianie implantów podniebienia miękkiego u osób, u których za przyczynę chrapania odpowiada np. zbytnia wiotkość podniebienia.

Pacjent, u którego badanie polisomnograficzne potwierdziło obrturacyjny bezdech śródsenny powinien mieć dopasowaną tzw. protezę powietrzną C-PAP. Jest to urządzenie, które pod ciśnieniem wtłacza do dróg oddechowych powietrze. Dzięki niemu pacjent podczas snu jest dotleniony, a objawy związane z bezdechem ustępują. Podczas konsultacji lekarz informuje również pacjenta, gdzie może takie urządzenie nabyć.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

adStone

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »