Firma » Prawo
Adwokat a prawnik – poznaj różnice
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Adwokat
W hierarchii zawodów prawniczych adwokat znajduje się na jej szczycie. Adwokat musi zatem posiadać wykształcenie wyższe prawnicze, odbył 3-letnie szkolenie aplikanckie, a także zaliczył z wynikiem pozytywnym egzamin adwokacki I tym samym uzyskał wpis w na listę adwokatów w okręgowej radzie adwokatów, jak również złożył ślubowanie.
Zobacz: adwokat Wrocław
Adwokat ma uprawnienia do prowadzenia wwszelkich spraw, bez ograniczeń, a także może być reprezentantem klienta przed sądami wszystkich instancji.
Należy pamiętać, iż adwokat działa na własny rachunek, co oznacza, iż nie może zostać zatrudniony, lecz musi posiadać własną działalność, na przykład kancelarię adwokacką.
Jest on również kontrolowany przez organy samorządowe adwokatury.
Prawnik
Tytuł ten przysługuje osobie, która posiada wykształcenie wyższe prawnicze z tytułem co najmniej magistra prawa. W hierarchii zawodów prawniczych znajduje się na najniższym szczeblu, a co za tym idzie, przysługują mu najmniejsze uprawnienia.
Prawnik może prowadzić własną działalność w formie kancelarii prawnej I świadczyć porady prawne, natomiast, w przeciwieństwie do adwokata, nie jest on kontrolowany przez organy samorządu, a także nie obowiązują go zasady etyki zawodowej. Nalezy pamiętać, iż prawnik nie podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, a także nie ma obowiązku dochowania tajemnicy zawodowej.
Prawnik nie może być róówniez profesjonalnym reprezentantem klienta przed sądem. Może go reprezentować tylko wówczas, gdy klient podpisał z nim umowę na zarządzanie jego majątkiem, a to oznacza, iż prawnik może wówczas posługiwac się tym uprawnieniem we wszelkich sytuacjach, a więc może np. zaciągnąć kredyt w imieniu klienta. Prawnik nie może również reprezentować klienta w sprawach rozinnych, karnych oraz karnokarbowych, w sprawach dotyczących wykroczeń, w sprawach dotyczących prawa pracy I kilku innych przypadkach.
Jak widać różnica w uprawnieniach pomiędzy adwokatem a prawnikiem jest diametralna. Warto pamiętać o tym, gdyż może mieć to istotny wpływ na naszą sprawę.
Autor: Blog prawniczy
Nadesłał:
easylife
|
Komentarze (3)
Powyższy komentarz świadczy tylko o jednym - prawnik nigdy nie zaproponuje procesu, nawet jak jest on uzasadniony, bo nie ma prawa reprezentacji przed sądem ad casu.
Prawnicy korporacyjny mają wielkie ego, ale nijak to ma się do rzeczywistości, bo tam gdzie jest fałsz tam nie będą klienci przychodzić. Nikt nie lubi czuć się gorszy z osobą, która mniema, że ma większą wiedzę. Do tego noszenie niewygodnych strojów zwanych togami jest anachronizmem szczególnie w ciepłe dni. Dlatego żeby wątpliwie poprawić swoje samopoczucie atakują konkurentów zarówno z korporacji ( skarga do TK w sprawie obron karnych radców prawnych).
Ciekawe, że już teraz to prawnicy są skuteczniejsi od korpoludków, bo nie zamykają się na skuteczne rozwiązanie sporów bez procesu sądowego. Dlatego klienci pamiętajcie, że jak się wybieracie do adwokata czy radcy prawnego zawsze będzie Wam proponował najbardziej inwazyjny sposób rozwiązania problemów. czyli proces, bo na tym zarabia. Prawnicy są natomiast z Wami od początku, bo Nam ufacie, bo liczy się dla nas skuteczność i szybkość w rozwiązaniu sporu. Merytorycznie często prawnicy są lepsi od zadufanych w sobie prawników korporacyjnych.