Rozrywka i wypoczynek » Sport

Aikido – sztuka walki dla każdego

Aikido – sztuka walki dla każdego
Zobacz więcej zdjęć »
W natłoku codziennych obowiązków bardzo często zapominamy o sprawach istotnych dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Praca i sprawy domowe pochłaniają nas do tego stopnia, iż bardzo często z niezrozumiałych dla nas przyczyn czujemy się osłabieni, wypaleni, stajemy się apatyczni i podatniejsi na choroby. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest zwiększenie swojej aktywności ruchowej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ciekawą formą ruchu jest sztuka walki Aikido Budokai którą uprawiają ludzie w różnym wieku i o różnych predyspozycjach.

Co to jest AIKIDO?

Aikido Budokai jest dynamiczną sztuką samoobrony polegającą na zejściach z linii ataku, unikach, dźwigniach i rzutach.

Skąd się wzięło AIKIDO?

AIKIDO ma swoje korzenie w średniowiecznej Japonii która w owym czasie targana była wojnami wewnętrznymi. Podczas tych wojen dochodziło do wielu bitew, w których podstawową bronią był miecz japoński Katana. Często w starciach samuraje tracili miecze, były im wytrącane albo się łamały, wtedy to rodziła się potrzeba radzenia sobie pustymi rękami z uzbrojonym przeciwnikiem. Służyły do tego systemy nazywane ju - jutsu. Były pozbawione filozoficznych podstaw i opierały się na prostych dźwigniach, zejściach, uderzeniach. Z czasem wojny ustawały, zmalało zapotrzebowanie na samurajów (wtedy to pojawili się ronini - samuraje bez pana), sztuka władania mieczem przerodziła się w iaido, czyli formę medytacyjną wykonywaną z mieczem, a walka wręcz zaczęła być doskonałym sposobem na rozwój nie tylko fizyczny, ale i mentalny.

Pod koniec XIX wieku pojawił się człowiek, który całkowicie zmienił podejście do sztuk walki, był min Morihei Ueshiba. Uczynił z Budo - sztuk wojennych, drogę harmonii ciała i umysłu - to właśnie oznacza AIKIDO (AI - harmonia KI - wewnętrzna energia Do - droga). Brzmi to górnolotnie, ale doskonale się przekłada na życie codzienne. Na to jak radzimy sobie w szkole, w pracy, w domu.

Dla kogo jest AIKIDO?

AIKIDO Budokai i AIKIKEN (miecz) ćwiczą zarówno panowie jak i kobiety w rożnym wieku, Nie ma tutaj szczególnych uwarunkowań, najważniejsze jest zaangażowanie w trening i chęć poznania czegoś nowego, chęć własnego rozwoju.

Gdzie można zobaczyć AIKIDO?

Można przyjść na każdy trening i po uzgodnieniu z prowadzącym obejrzeć a nawet wziąć udział w treningu na próbę. Można też zobaczyć filmiki na stronie www.budokai.pl.

Kto może chodzić na AIKIDO?

Każdy kto niema problemów w zwyczajnej aktywności ruchowej - chodzenie, bieganie itd. Nie potrzebne są jakieś nadzwyczajne zdolności czy siła.

Jak wygląda trening?

Trening dla początkujących rozpoczyna się ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, poprawiającymi siłę, szybkość, koordynację ruchową. Następną faza są ćwiczenia wprowadzające do praktyki: przewroty , pozycje , poruszanie się. Następnie ćwiczymy podstawowe techniki wykonując je w parach pod czujnym okiem prowadzącego, który na bieżąco rozwiewa wątpliwości dotyczące ruchu..

Co to jest  AIKI KEN?

Zajęcia z mieczem japońskim, techniki wykonywane są w parach oraz pojedynkę przy użyciu drewnianych mieczy (boken). Zawierają ćwiczenia form rozwijających szybkość, koordynacje i orientacje w przestrzeni. Niektóre z nich wykonywane są powoli i w skupieniu, przez co pomagają w wyciszeniu się i wpływają korzystnie na wewnętrzny spokój

Co potrzebne jest na AIKIDO i miecz?

Na początek wystarczy, jakie luźne ubranie, może być dres. Z czasem warto zaopatrzyć się w „kimono" dostępne w sklepach sportowych GoSport, DECATHLON i itp. Miecz zapewnia na początek klub, później można go nabyć w tych samych sklepach.

Słowo końcowe.

Czy warto podejmować takie wyzwanie. Na pewno tak, jak wszystkie inne czynności mające na celu uczynienie z nas lepszych, silniejszych, zdrowszych bardziej opanowanych. Te cechy sprawiają iż możemy pełniej cieszyć się z życia, być bardziej wydajnymi w pracy a także w ciekawy sposób i z ciekawymi ludźmi spędzać wolny czas.

Pozdrawiam i zapraszam na treningi

Michał Jaworski - Witak, instruktor Aikido Budokai z 10 letnim stażem.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

aikidobudokai

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »