Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Alergie i nietolerancje pokarmowe u zwierząt

Alergie i nietolerancje pokarmowe u zwierząt
Zobacz więcej zdjęć »
Alergie i nietolerancje pokarmowe u zwierząt to coraz częstszy problem, z którym zmagają się opiekunowie czworonogów.

Da się im jednak przeciwdziałać. O tym, co zrobić, gdy naszemu pupilowi została postawiona diagnoza nietolerancji glutenu mówi  Tomasz Skoczek, ekspert Maxi Zoo.

Kot czy pies – gdy dołącza do naszego domu, od razu staje się członkiem rodziny. A chorujący członek rodziny to zmartwienie dla wszystkich domowników. Tak samo jak u ludzi, alergie i nietolerancje pokarmowe oraz dolegliwości z tym związane mogą wpływać negatywnie na zwierzęta i ich samopoczucie. 
- Jeśli jesteś alergikiem, cierpisz na nietolerancje pokarmowe lub miałeś kiedykolwiek styczność z taką osobą, doskonale wiesz jakim utrudnieniem są takie problemy w codziennym funkcjonowaniu. Schorzenia układu pokarmowego stanowią jedną z najliczniejszych grup przypadków w codziennej pracy lekarzy weterynarii zajmujących się chorobami psów i kotów. Z tego powodu, jeśli obserwujesz niepokojące objawy u swojego pupila, takie jak wzdęcia, luźny stolec, wymioty, niechęć do jedzenia, spadek masy ciała, zmiany na skórze, koniecznie udaj się do weterynarza, by pomóc czworonożnemu przyjacielowi w polepszeniu jego samopoczucia oraz uzyskać właściwą diagnozę. Warto wspomnieć, że objawy alergii są bardzo podobne do nietolerancji glutenu. Na pewno, niezależnie od schorzenia, będziesz musiał wprowadzić swojemu pupilowi specjalne karmy bezglutenowe – podpowiada Tomasz Skoczek, ekspert Maxi Zoo. – Z nietolerancją glutenu twój zwierzak może normalnie funkcjonować jednak jest to możliwe tylko stosując odpowiednią dietę – co oznacza koniec z podjadaniem resztek z obiadu, bądź różnymi beztrosko rozdawanymi przysmaczkami, które w składzie mają gluten. Obecnie na rynku żywności, zarówno dla psów jak i kotów, są dostępne karmy suche, mokre oraz przysmaki bez zawartości glutenu – dlatego należy wybierać sprawdzone rozwiązania i wysokojakościowe karmy, które ułatwią życie twojemu pupilowi.

Jak rozpoznać objawy nietolerancji u psa lub kota?
Celiakia często ujawnia się wcześnie, nawet u 4-7 miesięcznych zwierząt. Najczęstsze objawy są związane z układem pokarmowym, tj.: przewlekła biegunka, bóle brzucha i wzdęcia oraz powiększony jego obwód. Nie zawsze jednak jest to tak oczywiste – jeśli twoje zwierzę zmaga się ze świądem, stanami zapalnymi skóry albo zapaleniem przewodu słuchowego, warto udać się na konsultacje z weterynarzem, który może ocenić, czy objawy te nie są wynikiem nietolerancji glutenu, ponieważ celiakia bywa często ukrytym schorzeniem, które można rozpoznać jedynie dzięki specjalistycznemu badaniu.
Niezbędna wizyta u weterynarza
Aby potwierdzić diagnozę, weterynarz musi wykonać szereg specjalistycznych badań – zaczynając od badania krwi, przez biopsję śluzówki jelita cienkiego, która nie tylko może potwierdzić chorobę, ale także wykaże stopień jej zaawansowania. Nie ma jednak cudownego lekarstwa na tę chorobę – jedynym sposobem leczenia celiakii u zwierząt jest wprowadzenie diety bezglutenowej i rygorystyczne trzymanie się jej. Objawy choroby mogą wystąpić nawet po niewielkiej ilości glutenu, dlatego konieczne jest wyeliminowanie wszystkich produktów zawierających ten składnik i zastąpienie go specjalistycznymi karmami bezglutenowymi. Ponieważ choroba charakteryzuje się wyniszczającym przebiegiem, diagnozowanie i leczenie należy zacząć możliwie jak najwcześniej.
Karmy gluten-free
Karmy bezglutenowe zawierają mięso, a niebezpieczne dla chorych zwierząt zboża są zastępowane ryżem (który, mimo że jest zbożem, nie zawiera glutenu), kukurydzą lub odpowiednio preparowanymi ziemniakami. Dzięki zastosowaniu takiej diety, objawy choroby zostaną zmniejszone lub całkowicie ustąpią już w kilka tygodni po zmianie sposobu odżywiania. Jelita zwykle potrzebują więcej czasu na odbudowanie się i może to potrwać kilka miesięcy lub nawet lat, jednak właściwa karma zapewnia prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych, dzięki czemu zdrowie zwierzęcia będzie na optymalnym poziomie przez cały czas trwania diety.
Maxi Zoo, sieć specjalistycznych sklepów dla zwierząt, zawsze dba o to, by w asortymencie były karmy dostosowane do różnych potrzeb zwierząt i zaspokajające ich wymagania żywieniowe – jest to szczególnie ważne, jeśli twój zwierzak cierpi na schorzenia układu pokarmowego. Więcej informacji na temat właściwego karmienia zwierząt znajduje się w poradniku www.maxizoo.pl/magazyn/pies/zywienie/karma-dla-psow-bez-zboz/ 

- Zbilansowana dieta psa oraz kota wpływa na całe życie zwierzaka, a co za tym idzie, na życie jego opiekuna. To, czy zwierzę będzie się prawidłowo rozwijało, jaka będzie jego odporność na choroby w przyszłości, jest w dużej mierze zależne od opiekuna i od tego, jaką dietę mu zapewni. W szczególności jest to ważne, jeśli zwierzę ma już zdiagnozowane problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek czy celiakia – używanie specjalistycznej karmy i dbanie o dietę pupila jest wręcz obowiązkiem każdego kto się nim opiekuje. A zdrowe zwierzę, to szczęśliwe zwierzę i szczęśliwszy człowiek– podsumowuje Tomasz Skoczek.
W trosce o swoich czworonożnych klientów Maxi Zoo do końca września oferuje w swoich sklepach stacjonarnych wybrane bezglutenowe karmy suche i mokre  20% taniej przy zakupie minimum trzech produktów. To doskonała okazja, by twój pupil mógł sprawdzić, jaki smak mu najbardziej odpowiada. Szczegóły promocji znajdują się na stronie: www.maxizoo.pl/promocje-oferty/sklepy-stacjonarne/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agencja PR
http://agencjapr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »