Firma » Biznes

Apsys i Pradera wybrali Ciepło systemowe dla Galerii Gniezno

Apsys i Pradera wybrali Ciepło systemowe dla Galerii Gniezno
Zobacz więcej zdjęć »
Właściciel nieruchomości, firma Pradera oraz Apsys Polska, zarządca centrów handlowych, wykorzystują dla Galerii Gniezno Ciepło systemowe.
Centrum handlowe Galeria Gniezno przystąpiło do programu „My też mamy ciepło systemowe" prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) w Gnieźnie. Główne korzyści wynikające z korzystania z Ciepła systemowego to bezpieczeństwo, oszczędność, niezawodność i wygoda.

„Wykorzystanie technologii Ciepła systemowego dało możliwość zagwarantowania klientom, pracownikom i najemcom Galerii Gniezno pełnego bezpieczeństwa oraz pewności komfortu cieplnego" - mówi Zofia Suchy, Dyrektor Galerii Gniezno. Ciepło systemowe jest dostępne przez cały rok. Ciągłość dostaw gwarantuje Galerii Gniezno nie tylko technologia, ale też prawo energetyczne oraz wykorzystywanie w produkcji wyłącznie surowców o najwyższej jakości, podlegających ciągłej i kompleksowej kontroli. Inną, ważną z punktu widzenia zarządzania obiektem handlowym kwestią, jest bezobsługowość systemu eliminująca konieczność prowadzenia przeglądów i konserwacji. Kolejna zaleta, istotna zwłaszcza dla firmy Pradera, właściciela obiektu, to niska cena energii cieplnej, która przekłada się bezpośrednio na bieżące koszty funkcjonowania Galerii Gniezno, jak również wysokość opłat czynszowych ponoszonych przez najemców tego centrum. Ciepło systemowe to także nowoczesny produkt ekologiczny. Dostarczający go gnieźnieński PEC dysponuje stacjami odpylania, które zatrzymują ponad 95% pyłów powstających w procesie produkcji ciepła, i gwarantują niski stopień ich emisji do atmosfery.

W przyszłości PEC Gniezno planuje rozpoczęcie pozyskiwania energii cieplnej z kogeneracji. Jest to proekologiczna i popierana przez Unię Europejską metoda wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła w jednym procesie technologicznym. Kogeneracja zwiększa o 30% stopień wykorzystania energii zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i dzięki temu zmniejsza emisję zanieczyszczeń i substancji szkodliwych. Właściciel CH Galeria Gniezno, firma Pradera oraz zarządca Apsys Polska, wspierają działania PEC Gniezno w tej kwestii. Poza ekologicznymi aspektami, kogeneracja daje bowiem możliwość generowania oszczędności zapewniających zarządcy nieruchomości komercyjnych konkurencyjność na rynku najmu powierzchni handlowych i obniżenie kosztów eksploatacji obiektów, w tym Galerii Gniezno.

„Zastosowanie w obsługiwanych przez Apsys centrach handlowych w Polsce metody kogeneracji byłoby, obok rozważanego przez naszą firmę systemu ogniw fotowoltaicznych, jednym z najbardziej oszczędnych i ekologicznych systemów pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej. Wdrażanie tego typu rozwiązań jest odpowiedzią na zalecenia Unii Europejskiej wyrażone w dyrektywie 2010/31/UE" - podkreśla Piotr Karbowy, Dyrektor Techniczny Apsys Polska. „Bezinwestycyjnym wariantem będzie oczywiście współpraca z lokalnymi przedsiębiorstwami produkującymi znacznie większe wolumeny energii w kogeneracji, dla wielu podmiotów, po konkurencyjnych cenach. Jednak, nie wszędzie znajdziemy takich partnerów jak PEC w Gnieźnie, z którym wspólnie z właścicielem Galerii Gniezno spółką Pradera Europe, liczymy na owocną współpracę w zakresie efektywnego gospodarowania energią i ciepłem" - dodaje Piotr Karbowy. Tam, gdzie nie znajdą się partnerzy, którzy będą produkowali energię cieplną oraz prąd w kogeneracji, Apsys Polska we współpracy z właścicielami centrów planuje w przyszłości produkować energię elektryczną i ciepło na własne potrzeby, a ich nadwyżki odsprzedawać partnerom zewnętrznym. Pomimo, że metoda ta wymaga dużych nakładów inwestycyjnych, pewności ciągłej dostawy paliwa, wykwalifikowanej obsługi technicznej oraz posiadania koncesji na wytwarzanie energii, daje również wymierne korzyści finansowe, których nie można przecenić rozpatrując ogólny rachunek ekonomiczny funkcjonowania centrum handlowego.

Apsys, jako świadomy ekologicznie zarządca nieruchomości stosuje zasady zrównoważonego budownictwa. Wykorzystuje w tym celu różnorodne metody, aby zarówno nowe inwestycje tej firmy, jak i zarządzane przez Apsys centra handlowe spełniały najwyższe wymogi efektywności energetycznej oraz były przyjazne dla użytkowników - najemców, pracowników i klientów. W przypadku istniejących obiektów, jak np. Galeria Gniezno, Manufaktura czy też CH 3Stawy, Apsys wykonuje modernizacje i wykorzystuje najefektywniejsze rozwiązania techniczno-organizacyjne mające na celu obniżenie kosztów funkcjonowania budynków oraz podniesienie ich wartości użytkowej i środowiskowej. Stosowane rozwiązania gwarantują nie tylko kontrolę kosztów i efektywność wykorzystania zasobów energii czy też wody, ale również przyczyniają się do generowania oszczędności. Potwierdzeniem zaangażowania ekologicznego jest pozyskanie w 2011 roku przez Apsys certyfikatów BREEAM In-Use dla dwóch centrum handlowych - 3 Stawy w Katowicach oraz Manufaktury w Łodzi.

Właścicielem Galerii Gniezno jest Pradera Galeria Gniezno Sp. z o.o., należąca do funduszu PCEF zarządzanego przez Pradera Europe. W Polsce Pradera Europe reprezentowana jest przez spółkę Pradera Management Poland Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: www.pradera.com.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »