Firma » Biznes

ATAL nabiera rozpędu

ATAL, wiodący polski deweloper, osiągnął w pierwszym półroczu br. rekordową sprzedaż mieszkań w historii. Od stycznia do końca czerwca spółka podpisała 806 umów deweloperskich czyli o ponad 41 % więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie Spółka przekazała klientom 304 mieszkania

 „Wyniki uzyskane w pierwszym półroczu br. oceniamy pozytywnie, zarówno w porównaniu do okresów poprzednich, jak również w kontekście dalszych planów rozwoju. Szczególnie istotne było utrzymanie ponadprzeciętnej rentowności realizowanych projektów oraz wysoki poziom majątku własnego i kapitałów spółki. Posiadane w ofercie gotowe mieszkania w dobrym standardzie i atrakcyjnych lokalizacjach oraz obecna realizacja 22 projektów inwestycyjnych gwarantują uzyskiwanie bardzo dobrych wyników w kolejnych okresach" - powiedział Zbigniew Juroszek, Prezes Zarządu ATAL S.A.

Przez pierwszych sześć miesięcy 2015 r. ATAL wydał 304 mieszkania czyli o blisko 60% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najwięcej lokali zostało przekazanych w Łodzi (113), następnie we Wrocławiu (87), Katowicach (62), Krakowie (39) i Warszawie (3). „Poziom wydań w okresie I półrocza br. wynikał z cykliczności działalności deweloperskiej związanej z kilkunastomiesięcznym okresem budowy. Realizujemy nasze inwestycje zgodnie z ustalonymi planami i na I półrocze br. zakładaliśmy osiągniętą liczbę przekazań lokali" - przyznał Zbigniew Juroszek.

Największa liczba wydań mieszkań dotyczyła projektu Nowe Polesie IIIB w Łodzi, który uzyskał pozwolenie na użytkowanie w grudniu 2014 r. W drugim kwartale 2015 r. zakończony został z kolei II etap inwestycji Francuska Park w Katowicach i rozpoczęły się wydania mieszkań, które będą kontynuowane w drugim półroczu br. Na pozostałych rynkach wydawane były mieszkania na projektach zakończonych, sprzedawane na bieżąco z oferty spółki.

W efekcie w pierwszym półroczu br. ATAL uzyskał 108,4 mln zł przychodów, czyli o 57,7 % mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. deweloper wypracował 22,5 mln zł zysku operacyjnego oraz 17,3 mln zł zysku netto. W tym samym okresie poprzedniego roku było to odpowiednio: 59,1 mln zł oraz 49,1 mln zł. ATAL utrzymuje bardzo wysoki poziom rentowności. Mimo, że w pierwszym półroczu br. firma zdecydowaną większość lokali wydała na rynkach, gdzie marżowość jest najniższa, to marża brutto na sprzedaży wyniosła aż 28,9% (26,3% przed rokiem), a marża netto 15,9% (19,1%). Na koniec czerwca br. kapitał własny wzrósł o 36,5% do 586 mln zł, względem końca grudnia poprzedniego roku. Jednocześnie zapasy, w skład których wchodzą grunty wraz z nakładami poniesionymi na budowę osiedli, zwiększyły się przez sześć miesięcy o 27,3% do 688,2 mln zł na koniec czerwca br.

„Planujemy sukcesywny wzrost sprzedaży w następnych latach. Posiadanie odpowiedniego poziomu zapasów jest niezbędne dla utrzymania atrakcyjnej oferty na rynku, płynnego prowadzenia procesu sprzedaży i zapewnienia rozwoju" - podkreślił  Prezes Zarządu ATAL S.A.

Spółka dysponuje odpowiednim potencjałem do budowy wyników w kolejnych okresach. W pierwszym półroczu br. ATAL osiągnął rekordową w historii sprzedaż na poziomie 806 mieszkań, czyli o 236 lokale więcej, niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. Najwięcej, bo aż 326 umów podpisano w Krakowie, 204 we Wrocławiu, 115 w Warszawie, 103 w Łodzi oraz 58 w Katowicach. Jednocześnie oferta dewelopera była na bieżąco uzupełniana o nowe projekty. Od stycznia do czerwca br. do sprzedaży trafiło 8 nowych osiedli na terenie całej Polski. W efekcie na koniec pierwszego półrocza br. Grupa oferowała łącznie (na inwestycjach zakończonych i w realizacji) 1748 mieszkań.

W przygotowaniu i realizacji są kolejne projekty, które w najbliższych miesiącach powiększą ofertę sprzedażową spółki. W drugim półroczu br. ATAL planuje zakończenie pięciu inwestycji i rozpoczęcie w nich wydań mieszkań. Są to: Walewska Residence w Warszawie, Stara Odra Residence Etap I we Wrocławiu, Dmowskiego 19 we Wrocławiu, City Towers Czyżyny Etap II w Krakowie oraz Nowe Bemowo w Warszawie.

„Obecnie prowadzone inwestycje oraz projekty planowane do uruchomienia w drugiej połowie tego roku odznaczać się będą wysoką marżowością z uwagi na atrakcyjnie zakupione grunty i utrzymywanie wysokiego reżimu kosztowego. Posiadany przez Grupę zasób gruntów pozwala jednocześnie na uruchomienie w najbliższych 2-3 latach ponad 25 nowych inwestycji. Grupa aktywnie poszukuje również kolejnych gruntów aby utrzymać dalszy rozwój"- zapewnił Zbigniew Juroszek.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mskala@tauber.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »