Technologie » Komputery

Autonomiczna Transakcyjna Baza Danych Oracle – najmłodsze dziecko autonomicznej rewolucji Chmury

Dwie podstawowe kategorie baz danych: hurtownie danych i systemy transakcyjne, różnią się wymaganiami, organizacją danych, procedurą strojenia czy strategią archiwizacji tak bardzo, jak to tylko możliwe.


Nic dziwnego więc, że po wprowadzeniu na rynek Autonomicznej Hurtowni Danych, firma Oracle wprowadza na rynek kolejny produkt autonomiczny – Transakcyjną Bazę Danych (ATP CS – Autonomous Transaction Processing Cloud Services).

ATP CS, przy zachowaniu tych samych postulatów, co w przypadku ADW, jest systemem zorientowanym nie na analizę danych ładowanych procesami ETL, ale na przetwarzanie relatywnie niewielkich transakcji, wykonywanych potencjalnie w wielu sesjach jednocześnie. Zatem priorytetem nie będzie efektywne zrównoleglanie pojedynczej operacji SQL, czy zapewnienie maksymalnej możliwej wydajności czytania przez nią dużych serii bloków danych. Zamiast tego system ten oferuje wysoki stopień wielodostępności środowiska, a w przypadku optymalizacji poleceń SQL – zaawansowane mechanizmy selekcji danych.

Użytkownik ma wobec tego, na przykład, możliwość budowania własnej strategii indeksowania - co więcej, Oracle zapowiada wprowadzenie mechanizmu automatycznego nimi zarządzania. Lista zapewniających autonomiczność środowiska właściwości i opcji jest zresztą długa, i obejmuje, m.in.

Instalację poprawek „na gorąco”, bez konieczności restartowania środowiska;
Wysoki poziom bezpieczeństwa, zapewniony m.in. poprzez podsystemy Machine Learning, wychwytujące próby ataku z zewnątrz oraz proponujące działania prewencyjne;
Monitorowanie, analizę i walidację wydajności środowiska – obejmującą m.in. wspomnianą wyżej automatyczną indeksację tabel*;
Wysoki poziom ochrony przed błędami użytkowników – zapewniany m.in. przez wbudowaną technologię Flashback;
Active DataGuard, pozwalającą na wykonywanie odczytów z bazy pracującej w trybie Standby*;
Skalowanie „na gorąco” – podobnie do ADW, możemy skalować liczbę procesorów oraz rozmiar przestrzeni dyskowej bez konieczności restartu systemu;
Archiwizację do systemów ZDLRA (Zero Data Loss Recovery Appliance)*.
*) funkcje dostępne w najbliższym czasie

Oczywiście absolutnie nie do pominięcia jest fakt oparcia rozwiązania na firmowym sprzęcie dedykowanym do obsługi wysoko wydajnych rozwiązań bazodanowych; ATP, podobnie do ADW pracuje na platformie Exadata.

Kolejną bardzo ważną i pozytywną informacją dla potencjalnych klientów jest 100% zgodność środowisk ATP ze „zwykłym” RDBMS Oracle, co oczywiście nie powinno być niespodzianką – ATP pracuje w oparciu o silnik Oracle 18c. Możemy być zatem spokojni o bezproblemowe wpięcie nowej usługi w istniejący ekosystem.

Podstawowe zastosowania nowej usługi obejmują:
  • Środowiska/aplikacje o zróżnicowanych typach obciążenia (mixed-workload systems);
  • Środowiska deweloperskie i testowe – błyskawiczne prowizjonowanie nowej usługi w ramach wykupionej subskrypcji zapewnia w zasadzie możliwość natychmiastowego rozpoczęcia pracy nad nowym projektem;
  • Możliwość budowy systemów odzwierciedlających strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa – izolacja poszczególnych usług w ramach wykupionej subskrypcji umożliwia tworzenie ekosystemu, w którym poszczególne jednostki organizacyjne mają dostęp wyłącznie do pewnego podzbioru środowisk lub aplikacji
Jak najbardziej istotną informacją dla klientów jest cena ATP CS – i tutaj mamy kolejną dobrą wiadomość: zarówno model wyceny, jak i sama cena są w chwili obecnej dokładnie takie same, jak w przypadku usługi ADW CS (zainteresowanych szczegółami pozwolę sobie odesłać do oficjalnego cennika Oracle: ADW CS oraz ATP CS)
 
Podsumowując: ATP CS i ADW CS nie są po prostu kolejnymi pozycjami bazodanowymi w portofolio Oracle. Są zdecydowanie czymś więcej – użytkownik dostaje możliwość korzystania z potężnego narzędzia, jakim jest baza danych Oracle, opartego o wysoko wydajny sprzęt i zapewniającego w prawie 100% automatyzację zadań administracyjnych. Obydwie te usługi możemy śmiało określić mianem produktów prawdziwie rewolucyjnych!

Autor artykułu jest ekspertem Presales PaaS w Oracle Polska


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Oracle

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »