Gospodarka » Chemia

Badanie eksploatacyjne wagi Explorer Semi-Micro Ohaus i bezkanałowego wyciągu filtrującego

Badanie eksploatacyjne wagi  Explorer Semi-Micro  Ohaus i bezkanałowego  wyciągu filtrującego
Zobacz więcej zdjęć »
Ważenie wymaga precyzji, szczególnie gdy dokładność odczytu wagi osiąga wartość 0,01 mg lub wyższą. W wielu zastosowaniach ważone próbki mogą być szkodliwe lub niebezpieczne dla operatora i konieczne może być użycie wyciągu w celu ochrony personelu laboratorium.

Badanie eksploatacyjne wagi  Explorer Semi-Micro  Ohaus i bezkanałowego

wyciągu filtrującego Captair 391 Smart

 

Szymon Hołubowicz  Senior Market Manager  OHAUS GmbH

Dr. Cedric Herry  Kierownik ds. badań i rozwoju Erlab

 

Wprowadzenie

 

Ważenie wymaga precyzji, szczególnie gdy dokładność odczytu wagi osiąga wartość 0,01 mg lub wyższą. W wielu zastosowaniach ważone próbki mogą być szkodliwe lub niebezpieczne dla operatora i konieczne może być użycie wyciągu w celu ochrony personelu laboratorium. Przepływ powietrza, ciągi i wibracje mogą niekorzystnie wpływać na parametry eksploatacyjne każdej wagi i w rezultacie powodować błędy pomiaru. Takie błędy mogą wywierać dalszy negatywny wpływ na analizę wykonywaną przy użyciu wagi, jak również na procesy, w których potrzebne są odważone próbki. Ochronę operatora można zapewnić przy użyciu bezkanałowego wyciągu filtrującego ERLAB Captair 391 Smart. To urządzenie zostało skonstruowane w celu ochrony użytkowników przed wdychaniem środków chemicznych. W zależności od potrzeb można je wyposażyć w filtry molekularne oraz filtry cząstek stałych. To urządzenie ochronne spełnia międzynarodowe normy bezpieczeństwa takie jak NFX 15211. Tak wysoki poziom skuteczności ochrony wymaga utrzymania prędkości powietrza w urządzeniu powyżej 0,4 m/s, do czego niezbędny jest całkowity przepływ powietrza wyższy lub niemal równy 220 m3/h. Mimo tak dużej prędkości konstrukcja urządzenia ogranicza do minimum turbulentny przepływ powietrza wewnątrz obudowy oraz tłumi wibracje, które mogłyby być wytwarzane przez wentylator. Badane urządzenie Captair 391 było również wyposażone w opcjonalny blat Trespa Toplab w celu ograniczenia do minimum wibracji przenoszonych na wagę.

Waga OHAUS Explorer Semi-Micro umożliwia ważenie z dużą dokładnością. Model ma budowę modułową, więc łatwo można go umieścić w wyciągu laboratoryjnym. Ponadto zestaw czterech bezdotykowych czujników podczerwieni w połączeniu z jonizatorem i automatycznymi drzwiczkami oraz ażurową szalką ogranicza poziom wibracji do minimum. Wyświetlacz można oddzielić od podstawy wagi i umieścić w odległości do 1,5 m, używając dołączonego standardowego kabla. Automatyczne drzwiczki, jak również jonizator, tarowanie oraz szereg innych funkcji można uaktywniać przy użyciu czterech bezdotykowych czujników podczerwieni. Dzięki temu nie ma potrzeby dotykania wagi przez operatora w trakcie procedury ważenia, co przyczynia się zarówno do ochrony operatora, jak i ograniczenia do minimum zaburzeń wpływających na działanie wagi. Dołączona ażurowa szalka pomaga ustabilizować wagę nawet o 1 s szybciej.

Do walidacji użyto modelu Explorer EX225D/AD wyposażonego w ażurową szalkę. Dokładność odczytu wagi wynosi 0,01 mg do obciążenia 120 g oraz 0,1 mg od 120 g do pełnego obciążenia 220 g. Ten model jest standardowo wyposażony w automatyczne drzwiczki, a także wbudowany jonizator do usuwania ładunków elektrostatycznych z próbek oraz z łódeczek wagowych i innych naczyń.

Proces walidacji został przeprowadzony przez niezależną instytucję Pesage Creuen Michel, Contrôle, Entretien, Inspection, Location, Réparation Vente d’appareil de pesage. Wykorzystano zestaw skalibrowanych wzorców masy klasy E2. Wszystkie wzorce masy były certyfikowane 18 czerwca 2015 r. przez SPF Economie (nr certyfikatu: E6/SMD-ENS/2015/011055.). Zestaw skalibrowanych wzorców masy obejmował następujące pozycje: 1 mg, 2 mg, 2*mg, 5 mg, 20 mg, 20*mg, 50 mg, 100 mg, 200 mg, 200*mg, 500 mg, 1 g, 2 g, 2*g, 5 g, 10 g, 20 g, 20*g, 50 g, 100 g, 200 g. Wszystkie skalibrowane wzorce masy są zgodne z dyrektywami 71/317/ EWG (26 czerwca 1971 r.) oraz 74/1478/EWG (4 marca 1974 r.). 

Wykonano następujące badania: badanie ważenia bez tarowania, niecentryczność, powtarzalność. Wszystkie badania zostały wykonane dwukrotnie, z włączonym oraz wyłączonym przepływem powietrza. W obu przypadkach uzyskane wyniki mieściły się w granicach normy PN-EN 45501 dla wag nieautomatycznych.

 

BADANIA I WYNIKI BADAŃ

 

Ważenie bez tarowania

Wykonano dwa oddzielne badania, do maksymalnego obciążenia 120 g oraz 220 g. Oba te badania wykonano z włączonym oraz wyłączonym przepływem powietrza. W ramach każdej procedury na szalce umieszczano szereg kontrolnych wzorców masy w kolejności rosnącej oraz malejącej. W obu przypadkach, dla każdego maksymalnego obciążenia, uzyskane wyniki mieściły się w granicach maksymalnych dopuszczalnych błędów opisanych w normie (rys. 1, tabela 1, tabela 2)

 

Niecentryczność

Ponieważ waga jest przyrządem dwuzakresowym, przeprowadzono dwie procedury badania. W zakresie o dokładności odczytu 0,01 mg użyto kontrolnego wzorca masy 40 g, a w górnym zakresie o dokładności odczytu 0,1 mg użyto kontrolnych wzorców masy 70 g oraz 75 g. Badania wykonano z włączonym oraz wyłączonym przepływem powietrza. Uzyskane wyniki spełniły kryteria opisane w normie (rys. 2, tabela 3, tabela 4).

 

Powtarzalność

Podobnie jak w przypadku poprzednich procedur, badania powtarzalności wykonano oddzielnie w zakresach 120 g oraz 220 g. W zakresie o dokładności odczytu 0,01 mg użyto dwóch kontrolnych wzorców masy: 60 g oraz 120 g. Pozostały zakres o dokładności odczytu 0,1 mg zbadano z kontrolnymi wzorcami masy 100 g oraz 200 g. (tabela 5, tabela 6, tabela 7, tabela 8).

 

Wnioski

Wyniki badań wykazały, że działanie wagi umieszczonej pod włączonym wyciągiem nie zmienia się drastycznie i umożliwia zachowanie parametrów ważenia w granicach wyznaczonych przez normę  EN-PN 45501 dla wag nieautomatycznych. Wibracje i zaburzenia przepływu powietrza powodowane  przez bezkanałowy wyciąg filtrujący Captair 391 Smart nie mają negatywnego wpływu na działanie  wagi EX225D/AD. Ten zestaw umożliwia bezpieczne i dokładne pomiary.

 

OHAUS Europe GmbH  Im Langacher 44  8606 Greifensee Switzerland e-mail: ssc@ohaus.com Tel: 0041 22 567 53 19 e-mail: tsc@ohaus.com Tel: 0041 22 567 53 20 www.ohaus.com

OHAUS Corporation to  producent z certyfikatem  ISO 9001:2008

ISO 9001:2008 Zarejestrowany system zarządzania jakością Management System

 

OHAUS Corporation OHAUS Corporation z siedzibą w Parsippany w stanie New Jersey to firma produkująca szeroką gamę precyzyjnych wag elektronicznych i mechanicznych dostosowanych do potrzeb niemal każdej gałęzi przemysłu. Jesteśmy światowym liderem w produkcji wag do zastosowań laboratoryjnych, przemysłowych i edukacyjnych, jak również specjalistycznych wag wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, branży farmaceutycznej i jubilerskiej. Posiadamy certyfikat ISO 9001:2008; nasze produkty są precyzyjne, niezawodne i dostępne w przystępnych cenach, a w ich użytkowaniu dodatkowo pomaga najlepszy w branży dział wsparcia klienta. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z OHAUS Corporation lub odwiedź nas na stronie www.ohaus.com.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Tok Tok
http://toktok.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »