Kultura, sztuka » Kultura

Ballada o żołnierzu - wojna w polskim plakacie filmowym

Ballada o żołnierzu - wojna w polskim plakacie filmowym
Zobacz więcej zdjęć »
Najnowsza wystawa Muzeum Śląskiego to kontynuacja idei, którą rozpoczęto ekspozycją „Jak zdobyto Dziki Zachód”, czyli prezentacji plakatów filmowych zgodnie z ich tematyką, a nie według zazwyczaj przyjętych kryteriów jak autor czy okres. Wystawę można zwiedzać od 25 września do 31 grudnia 2008.

Film wojenny to często trudne zadanie nie tylko dla jego twórców, stanowi również wyzwanie dla autorów filmowych plakatów. Jak w graficznym skrócie pokazać treść filmu, zamysł autora, ideę i przesłanie. Podobnie jak przy innych gatunkach filmowych, mamy tutaj do czynienia z pewnym gotowym zestawem charakterystycznych elementów - rozmaita broń, wybuchy, mundury, symbole wojskowe i patriotyczne. Większość z nich graficy wykorzystują w różnych konfiguracjach, nadając im jednak niepowtarzalne cechy swojego talentu i spojrzenia na film.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link BuildinguWystawa „Ballada o żołnierzu. Wojna w polskim plakacie filmowym" jest pokazem ponad stu plakatów przygotowanych do filmów o II wojnie światowej, a wybranych z kolekcji Muzeum Śląskiego. Zaprezentowano prace najwybitniejszych polskich autorów, m.in. Waldemara Świeżego, Stanisława Zamecznika, Mariana Stachurskiego, Jerzego Flisaka, Romana Cieślewicza.

Temat wojenny nie jest łatwy - rozpiętość od dramatu do komedii, od wielkich widowisk do kameralnych filmów psychologicznych. Wymaga nie tylko doskonałego warsztatu, ale przede wszystkim wyczucia tematu i umiejętności odczytania intencji reżysera oraz oczekiwań widzów. Polski plakat filmowy drugiej połowy XX wieku cieszy się na świecie ogromną popularnością i znakomitą opinią. Krótkie spojrzenie na wycinek twórczości „polskiej szkoły plakatu" poświęcony filmowi wojennemu jeszcze raz potwierdza, że zupełnie zasłużenie.

Wystawa będzie uzupełniona eksponatami tematycznymi, m.in. bronią i pamiątkami wojskowymi.

Tekst: Jarosław Racięski (fragmenty folderu towarzyszącego wystawie)

Kuratorzy wystawy: Jarosław Racięski i Anna SarnaRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Muzeum Śląskie
http://www.muzeumslaskie.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »