Dom » Wnętrza
Baterie kuchenne, jaką wybrać?
Zobacz więcej zdjęć » |
Klasyczna, czyli bateria ścienna
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
To rozwiązanie spotkamy najczęściej, baterię mocujemy bezpośrednio do instalacji wodnej umieszczonej w ścianie. Wówczas musimy dobrać odpowiednią długość wylewki do wielkości posiadanego zlewozmywaka.
Bateria sztorcowa, czyli stojąca
Ten typ baterii kuchennej montuje zdobywają coraz większą popularność. Bateria taka montowana jest bezpośrednio do blatu zlewozmywaka. Takie rozwiązanie jest nie tylko eleganckie, ma również swoje praktyczne uzasadnienie. Bateria sztywno zamontowana do blatu pozwala dokładnie ustalić położenie wylewki. Dodatkowo można dokonywać korekty umiejscowienie całego zlewozmywaka.
Rodzaj kranu
Podział baterii kuchennych możemy również przeprowadzić ze względu na rodzaj kranu. Tu również mamy do czynienia z konfrontacją tradycji z przyszłością. Oto bowiem klasyczne baterie z dwoma kurkami ostatnio wypierane są przez krany jednouchwytowe. Decydują tu oczywiście względy ergonomii. Łatwiejsza kontrola, szybsze uzyskanie pożądanej temperatury oznacza także mniejsze zużycie wody. Nie oznacza to, że baterie jednokurkowe straciły rację bytu, nadal bowiem można jest spotkać w kuchnia urządzonych w stylu retro.
Innowacje w służbie oszczędności
Skoro jesteśmy przy oszczędnościach, przyjrzyjmy się kilku rozwiązaniom z tego zakresu. Jednym z ciekawszych patentów w tej dziedzinie są baterie termostatyczne. Baterie tego typu pozwalają dokładnie ustalić temperaturę wody, dzięki czemu od razu w kranie płynie woda o oczekiwanym cieple. Baterie termostatyczne są niewrażliwe na wahania temperatur wody. Niestety takie baterie słabo współpracują z typowymi przepływowymi podgrzewaczami wody.
Rozwinięciem idei baterii termostatycznych są baterie bezdotykowe. Tutaj również ustalamy parametry cieplne wody oraz jej ciśnienie, różnicą jest jedynie sposób uruchomienia baterii. Wystarczy bowiem podstawić ręce pod kran i bateria się sama uaktywnia. Takie rozwiązanie jest jednak mało praktyczne w kuchennych warunkach.
O czym pamiętać?
By wybrać odpowiednią baterię dla siebie, musimy dokładnie obmyślić kształt i rozmiar wylewki. Baterie kuchenne powinny być jak najbardziej wielofunkcyjne, tak aby umożliwiać nie tylko mycie naczyń, ale również napełnianie naczyń, np. czajnika. Wylewka w zlewach dwukomorowych powinna mieć odpowiedni zasięg. Ważna także jest wysokość z jakiej będzie tryskać woda. Zbyt wysoka wylewka może prowadzić do tego, że woda będzie chlapać. Stąd należy ostrożnie podchodzić do kupna baterii z ruchomą wylewką, są one bowiem często bardzo wysoko umiejscowione.
Nadesłał:
monrou
|
Komentarze (0)