Firma » Praca

Benefity dla pracowników

Benefity dla pracowników
Zobacz więcej zdjęć »
Obecnie benefity cieszą się dużą popularnością zarówno w dużych jak i mniejszych firmach. Pracodawcy chętnie oferują różnorodne benefity swoim pracownikom, chcąc w ten sposób odpowiednio zmotywować ich do efektywnej pracy.

Głównym zadaniem benefitów w dzisiejszych czasach jest zaspokojenie dodatkowych potrzeb pracowników. Nasuwa się pytanie, czym właściwie są benefity i które z nich powinien wybrać pracodawca, aby spełniły one swoje zadanie i usatysfakcjonowały każdą z zatrudnionych w firmie osób?Czym są benefity?

Słowo benefit jest połączeniem dwóch łacińskich słów – bene (łac. dobrze) oraz facere (łac. czynić). Stanowi on bezgotówkowy dodatek do wynagrodzenia pracownika, a jego głównym zadaniem jest zaspokoić jego dodatkowe potrzeby, aby odpowiednio zmotywować go do pracy. Benefity mogą też zachęcić potencjalnych kandydatów do pracy w firmie, która oferuje dodatkowe świadczenia swoim pracownikom. To pracodawca decyduje o rodzajach i zasadach przyznawania benefitów w swojej firmie. Coraz częściej decydują się oni na równy przydział dodatkowych świadczeń, dbając o to, by żaden z pracowników nie poczuł się niedoceniony lub pominięty. Są także firmy, w których benefity przyznawane są uwzględniając stanowisko i staż pracy, wysokość wynagrodzenia czy realizację celów rocznych przez pracownika.

Warto dodać, że w naszym kraju rozliczeniu benefitów towarzyszy wiele ulg i ułatwień. Przykładowo, niektóre z nich, do określonej kwoty, zwolnione są ze składek na rzecz podatku dochodowego i ZUS. Inną ważną kwestią jest fakt, że pracodawca prowadzący Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego finansowane są dodatkowe świadczenia dla pracowników, zobligowany jest do przestrzegania zapisów ustawy o ZFŚS. Ustawa ta określa cele wydatkowania funduszu. Jeśli jednak pracodawca opłaca benefity ze środków obrotowych ma pełną dowolność w zakresie wyboru rodzaju jak i formy oferowanych w niego w firmie benefitów dla pracowników.Benefity pracownicze w obecnych czasach

Kiedyś benefit dla pracownika stanowić mógł telefon służbowy lub laptop. Aktualnie są one traktowane jedynie jako narzędzia pracy, które są niezbędne pracownikowi, by mógł wykonywać zadania, które zostały mu powierzone. Co za tym idzie nie są one uznawane za benefity pracownicze.

Również wyposażenie kuchni w firmie w podstawowe produkty jak kawa czy herbata nie jest traktowane jako dodatkowe świadczenia. Oczywiście zapewnienie ich nie jest obowiązkiem pracodawcy, jednakże praktycznie każda firma dba o to, aby tego typu produkty zawsze były dostępne dla pracowników.  W dzisiejszych czasach coraz więcej pracodawców inwestuje nawet w automaty z przekąskami, a w firmach często można spotkać sprzedawców świeżych sałatek i kanapek.

Finansowany lub współfinansowany pakiet opieki medycznej to obecnie bardzo popularny benefit w naszym kraju sponsorowany przez pracodawców. Taki abonament, najczęściej w prywatnej przychodni, umożliwia pracownikowi wizytę u wybranych lekarzy i nierzadko uprawnia go do zniżek na specjalistyczne badania i leczenie stomatologiczne. Co więcej z takiego pakietu często mogą korzystać najbliżsi posiadacza pakietu na warunkach preferencyjnych.

Innym powszechnym rodzajem benefitu jest ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenie na życie. Pracodawcy chętnie go sponsorują, a dodatkową zaletą jest to, ze negocjując stawki  z ubezpieczycielem dla większej grupy osób, zyska on kosztowo korzystniejszą ofertę, niż w przypadku klienta indywidualnego.Benefity dla pracowników – które wybrać?

Chcąc usatysfakcjonować każdego pracownika, aby żaden z nich nie poczuł się pominięty, pracodawcy często decydują się na zapewnienie każdemu z nich takich samych benefitów. W praktyce takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Dlaczego? Odpowiedź jest prostsza niż można się spodziewać. Każdy z nas jest inny, a co za tym idzie mamy różne zainteresowania i potrzeby. Przykładem może być tu karta sportowa jako benefit dla pracownika. Wielu z pracowników chętnie z niego skorzysta i wybierze się na zajęcia sportowe, które pozwolą nam utrzymać dobrą formę i zyskać upragnioną sylwetkę. Są jednak osoby, które swój wolny czas chętnie wykorzystałyby w inny sposób, nie są zainteresowane aktywnością fizyczną i nie skorzystają z tego rodzaju benefitu. Innym popularnym benefitem są bilety do kina lub teatru. Ale i ten rodzaj benefitu może nie sprawdzić się u niektórych pracowników. Szczególnie u tych, którzy mieszkają dalej od miasta i nie mają utrudniony dojazd do kina czy teatru, w którym mogą zrealizować bilety z benefitu pracowniczego.  W takich sytuacjach, aby nie czuli się oni zawiedzeni, pracodawcy powinni zapewnić im  inne benefity o podobnej wartości, które docenią i z których chętnie skorzystają.

Nasuwa się pytanie, jak wybrać ofertę benefitów tak, aby zadowoliła ona każdego z pracowników firmy? Przecież każdy człowiek  jest inny, ma inne potrzeby i zainteresowania, a pracodawcom dużych firm trudno jest poznać je wszystkie, aby wybrać odpowiednie benefity dla każdego z osobna.  Czy istnieje zatem jakieś rozwiązanie, które pozwoli usatysfakcjonować  wszystkich pracowników, tak aby każdy z nich czuł się doceniony i odpowiednio zmotywowany do pracy?Benefity pracownicze – swoboda wyboru

Okazuje się, że jest rozwiązanie, które pozwoli zadowolić każdego z pracowników. Jest nim możliwość samodzielnego wyboru przez pracownika benefitu, który spełnia jego oczekiwania. W takim wypadku pracodawca określa miesięczny, kwartalny lub roczny budżet jaki będzie przeznaczony na świadczenia pozapłacowe dla każdej zatrudnionej osoby, a decyzję o wyborze odpowiedniego benefitu pozostawia on pracownikowi. Dzięki temu, każdy z nich będzie miał swobodę w wyborze benefitu, który go usatysfakcjonuje. Pracownicy lubiący aktywny tryb życia będą mogli wybrać kartę sportową, natomiast osoby, które chętnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych  będą mogli zdecydować się na bilety na seans do kina lub spektakl w teatrze. Jeszcze inni pracownicy, którzy najlepiej odpoczywają w kontakcie z naturą z pewnością chętnie wybiorą benefit w postaci wyjazdu w góry lub za miasto.

Taka swoboda pracowników w wyborze benefitów pozwoli każdemu z nich wybrać benefit, który będzie odpowiadać jego zainteresowaniom i potrzebom. Wybierając taką formę oferty benefitów pracodawcy korzystają z gotowych rozwiązań jak kafeteria, minimalizując przy tym nakłady pracy związane z ich obsługą. Systemy kafeteryjne gwarantują zarówno wysoką jakość i dostępność pełnej oferty benefitów dla pracowników oraz pełne raportowanie i prawidłowy przepływ środków, o które zadba operator systemu kafeteryjnego.

 Autor: Redakcja MyBenefit.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »