Dom » Budownictwo

Bezpieczeństwo i ochrona przez cały rok. Co wybrać do domu – rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Bezpieczeństwo i ochrona przez cały rok. Co wybrać do domu – rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?
Zobacz więcej zdjęć »
Jak połączyć estetykę domu z jego funkcjonalnością i bezpieczeństwem? Jednym z rozwiązań, które na to pozwalają jest wykorzystanie zewnętrznych osłon okiennych w postaci rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych. Latem chronią one wnętrza przed słońcem, a zimą przed stratami ciepła.

Przez cały rok stanowią dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe i korzystnie wpływają na estetykę budynku.  Wybór osłon okiennych do domu będzie prostszy, jeśli poznamy różnice pomiędzy poszczególnymi produktami i korzyści jakie zapewniają.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Choć idea nowoczesnych okien tarasowych opiera się w głównej mierze na stosowaniu maksymalnie dużych przeszkleń, nie zawsze chcemy, aby pozostawały one niczym nieosłonięte. Dziś niemal każdy budowany lub remontowany dom wyposażony jest w rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe. Wybór pomiędzy nimi to kwestia indywidualna. Warto jednak pamiętać, aby decyzję tę podjąć na etapie budowy lub wymiany okien. W tym artykule przyjrzymy się, jak rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe mogą poprawić komfort życia oraz jakie są ich główne zalety i różnice.

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe czym się różnią?

Wybór między roletami zewnętrznymi a żaluzjami fasadowymi zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto rozważyć przy tym kilka kluczowych aspektów. Podstawową zaletą rolet zewnętrznych są ich właściwości termoizolacyjne, co doceniamy szczególnie zimą. Pomiędzy opuszczoną roletą a oknem tworzy się wolna przestrzeń, tzw. poduszka powietrzna, która zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Oznacza to dla nas wymierne oszczędności w okresie grzewczym. Właściwości izolacyjne rolet docenimy również latem – opuszczając je, zabezpieczamy mieszkanie przed nadmiernym nagrzaniem. Przewagą żaluzji fasadowych nad roletami zewnętrznymi jest natomiast możliwość kontrolowania i regulowania ilości światła słonecznego wpuszczanego do wnętrza. Jest to możliwe dzięki ustawieniu pod odpowiednim kątem lameli. Ponadto żaluzje fasadowe wyróżniają się swoim walorem estetycznym – delikatne lamele stanowią nie tylko ochronę przed słońcem, ale przede wszystkim są elementem tworzącym wizerunek domu, nadającym mu lekkości i eleganckiego, nowoczesnego charakteru mówi Maciej Szczepański, Zastępca Kierownika Działu Badań i Rozwoju KRISHOME, Partnera kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”.

Bezpieczny dom

Zwłaszcza w wakacje, podczas letnich wyjazdów często pozostawiamy dom bez nadzoru na dłuższy czas może on wtedy stanowić łakomy kąsek dla włamywaczy. Oprócz monitoringu, systemu alarmowego czy też opieki czujnych sąsiadów, poziom ochrony budynku przed włamaniem podnosi również zastosowane rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych.

Rolety zewnętrzne, wykonane z wytrzymałych materiałów takich jak aluminium, tworzą solidną barierę, która skutecznie utrudnia dostęp do wnętrza domu. Mogą być one też wyposażone w rozwiązania antywłamaniowe. Takie zabezpieczenia są dostępne w roletach zewnętrznych KRISHOME. W przypadku modelu z napędem elektrycznym stosowane są tu tzw. wieszaki blokujące, czyli sztywne połączenie między wałem napędowym, a pancerzem rolety, które uniemożliwia podważenie i podniesienie pancerza z zewnątrz.

Rolety zewnętrzne z napędem ręcznym mogą natomiast posiadać stalowe rygle automatyczne, które podczas zamykania rolety automatycznie blokują się w jej prowadnicach. Mechanizm jest skonstruowany w taki sposób, że aby go odbezpieczyć podnoszenie pancerza musi rozpoczynać się od strony napędu. Inaczej rygle pozostaną w prowadnicach uniemożliwiając uniesienie pancerza z zewnątrz. Inne, alternatywne rozwiązanie stanowi zamek baskwilowy umieszczony w dolnej listwie. Działa on tak samo, jak rygiel automatyczny i jest obsługiwany za pomocą klucza.

Żaluzje fasadowe KRISHOME, mimo lżejszej od rolet konstrukcji, również przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa. Modele wyposażone w systemy automatycznego sterowania mogą symulować obecność domowników, podnosząc i opuszczając żaluzje o różnych porach dnia. Taka automatyzacja działa odstraszająco na włamywaczy, którzy szukają łatwych celów.

Najlepsze efekty daje warstwowa ochrona domu, złożona z kilku, zintegrowanych ze sobą poziomów zabezpieczeń przed włamaniem. Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe mogą być połączone z systemami alarmowymi, co dodatkowo zwiększa ochronę. Czujniki ruchu i systemy monitoringu mogą natychmiast powiadomić właściciela i odpowiednie służby o próbie włamania, zapewniając szybką reakcję na zagrożenie. W ten sposób, decydując się na zewnętrzne osłony okienne, nie tylko poprawiamy komfort życia, ale także dbamy o bezpieczeństwo domu podczas naszej nieobecności.

Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe to ważny pod względem wizualny element budynku. Ich wygląd możemy dopasować do designu okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. To możliwe, jeśli w ramach termomodernizacji lub budowy nowego domu zdecydujemy się na komplet stolarki od jednego producenta. Z pełną ofertą nowoczesnych osłon okiennych oraz stolarki otworowej zapoznamy się odwiedzając np. jeden z salonów sieci KRISHOME, gdzie uzyskamy fachową poradę i poznamy ofertę cenową.

 

***

Partnerzy kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ”: CERESIT, FAKRO, GLASSOLUTIONS, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISHOME, PORTA, LAHTI PRO, PROLINE, POLSKIE STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW STYROPIANU, POLSKA ORGANIZACJA ROZWOJU POMP CIEPŁA (PORT PC), SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI.

Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: APPLiA Polska, EPPA Polska, Instytut Techniki Budowlanej, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”.

Patroni medialni: budnet.pl, budowa.org, budowlanematerialy.eu, budownictwob2b.pl, budownictwo.org, budownictwo.co, Budujemy Dom, Buduj Energooszczędnie, bramy21.pl, Dom Idealny, domszytynamiare.pl, drzwi21.pl, e-izolacje.pl, ekobudowanie.pl, Ekspert Budowlany, e-okna.pl, Forum Branżowe, Globenergia, gramwzielone.pl, green-news.pl, inwestycje.plus, Izolacje, kupdom.com.pl, ladnydom.pl, Ładny Dom, Materiały Budowlane, Monter Stolarki, muratorplus.pl, Murator, Nasz Dekarz, obud.pl, okna21.pl, OKNO Kwartalnik, oknonet.pl, Przegląd Budowlany, RBT Magazyn, receptynadom.pl, regiodom.pl, stolarkabudowlana.eu, stolarstwo.org, Świat Aluminium, Świat Szkła, teraz-srodowisko.pl, termomodernizacja.pl, wybudujemy.com.pl

Zapraszamy do śledzenia działań kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ” na stronie: dobrymontaz.com oraz na Facebooku: facebook.com/dobrymontazRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Drier

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »