Dom » Budownictwo

Bezpieczna dostawa na budowę

Dbanie o należyty poziom bezpieczeństwa pracy oraz podnoszenie standardów BHP jest w firmach produkcyjnych i dystrybucyjnych szczególnie ważne.

Profilaktyka i wiedza praktyczna w tym zakresie eliminuje ryzyko wystąpienia wypadków, co jest głównym celem przepisów o bezpieczeństwie w środowisku pracy. W działalności, jaką jest praca na budowie czy dostawa towaru, przestrzeganie odpowiednich zasad jest bardzo istotne, zagrożenia mogą bowiem pojawić się już od momentu załadunku towaru, w trakcie transportu, aż do rozładunku na miejscu budowy.

 

W ostatnim czasie można zaobserwować wyraźny wzrost świadomości użytkowników samochodów służbowych w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach. Dużą rolę odgrywają programy szkolenia w zakresie bezpiecznej jazdy z których korzystają duże floty. Często dzieje się to przy wsparciu ubezpieczycieli.

 

Zarządzający przedsiębiorstw posiadających duże floty doskonale wiedzą, jakie koszty społeczne i ekonomiczne wiążą się ze skutkami wypadków czy szkód komunikacyjnych. Są to m.in. wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych oraz utrata narzędzi pracy, koszty ich odtworzeni, natomiast koszty społeczne są tu nie od wycenienie.  Incydenty drogowe z udziałem pracowników wpływają także negatywnie na wizerunek firmy. Dlatego tak ważne jest szkolenie kierowców oraz podnoszenie ich świadomości.

 

Bezpieczeństwo przy flocie ciężarowej

Kwestia bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach nabiera dużo większego kalibru przy flocie ciężarowej. Dla przykładu, u dystrybutorów materiałów budowlanych kierowcy, obok szkoleń z bezpiecznej jazdy i Eco Drivingu, przechodzą również dedykowane szkolenia z zakresu mocowania i przewożenia ładunków.

 

Kładziemy bardzo duży nacisk na kwestie bezpieczeństwa. Kierowcy są szkoleni m.ni. z prawidłowego rozmieszczenia ładunku, jego zamocowania, stosowania odpowiedniej liczby pasów czy zachowania się ładunku na zakrętach, prawach fizyki działającej  przy danej prędkości, na zakrętach. Ponadto, uczymy jak prawidłowo załadować samochód, co wpływa na bezpieczeństwo przewożonego ładunku. Z naszą działalnością, jaką jest dostawa towaru na plac budowy, związany jest szereg ryzyk, mogących prowadzić do wypadków,  dlatego tak ważne są takie działania prewencyjne – mówi Bogumiła Czernecka, Kierownik Floty i Transportu, Główny Specjalista ds. Bezpieczeństwa Pracy  SIG Sp .z o.o.

 

Przy tego typu szkoleniach bardzo ważna jest praca u podstaw : szkolenie i utrwalanie przez powtarzanie wiedzy w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa użytkowania samochodu ciężarowego, działających podczas jazdy z ładunkiem i bez ładunku praw fizyki, bezpieczeństwa przewożenia  ładunków i ich mocowania, skutków prawnych i społecznych w przypadku nieprawidłowości oraz odpowiedzialności osobista kierowcy.

Transport od początku do końca

Głównym celem przestrzegania zasad bezpieczeństwa jest przede wszystkim obniżenie liczby wypadków na budowach.

Przy załadunku najważniejsze jest właściwe zapięcie towaru, odpowiednia liczba pasów zabezpieczających, czysta skrzynia ładunkowa (brudna może spowodować poślizg), posprzątany samochód oraz właściwe mocowanie. Pilnowanie tych kwestii niweluje ryzyko wysypania się towaru, katastrofy na drodze lub budowie.

 

Należy odpowiednio zaplanować drogę, aby nie występowały takie sytuacje, w których nagle może pojawić się zakaz wjazdu czy wąski przejazd, ponieważ konieczne będzie zawracanie. W przypadku wielkiego samochodu ciężarowego czy samochody z hydraulicznym dźwigiem samochodowym  istnieje duże ryzyko wypadku, zahaczenia o inny samochód czy pieszego.

 

Przy wjeździe na budowę należy zwrócić uwagę na szerokość bramy. Po bezpiecznym dostarczeniu towaru w miejsce przeznaczenia należy zapewnić jego bezpieczny rozładunek, co zazwyczaj leży w gestii dostawcy, który ma do dyspozycji HDS  (hydrauliczny dźwig samochodowy) lub windę. Konieczne jest wówczas oznaczenie miejsca rozładunku, a także wykorzystanie np. koguta stroboskopowego. Należy również wydzielić  i oznaczyć strefę rozładunku, a nogi podporowe żurawia powinny być zabezpieczone podkładkami, aby się nie zapadły w ziemi, ponieważ samochód może się przechylić, a nawet przewrócić.

 

Nie powinno się również zapominać o właściwym ubiorze kierowcy, bez którego nie ma wstępu na budowę. Ważne jest, aby posiadał kamizelkę odblaskową, kask i buty kompozytowe ze wzmocnieniem oraz okulary ochronne.

 

Znaczenie bezpieczeństwa

Przy flocie ciężarowej podnosimy dodatkowo znaczenie tematyki dla bezpieczeństwa. Dziś już nie tylko weryfikujemy, gdzie kierowca się znajduje, jakie jest spalanie jego samochodu, ale również sprawdzamy jego styl jazdy, prędkość, tempo „wchodzenia” w zakręty, pracę urządzeń dodatkowych, pracę na biegu jałowym, a także optymalizujemy trasy. Jako element bezpieczeństwa jazdy promujemy Eco Driving. Dobre praktyki w tym zakresie przynoszą również wymierne efekty finansowe -  dodaje Bogumiła Czernecka.

 

Zarządzający transportem i najwyższe kierownictwo w firmie powinno być zorientowane na bezpieczeństwo i promować m.in. bezpieczną jazdę. Daje to pracownikom i kierowcom poczucie, jak istotni są dla firmy, co stwarza dodatkowe warunki do podnoszenia wyników i jest elementem pozapłacowej motywacji. Warto też pokazywać koszty wypadków drogowych, jakie ponoszą sami ich uczestnicy - pracownicy, ich rodziny, koledzy. Ważne jest również uświadomienie, ile wypadek w pracy kosztuje firmę i z jakimi problemami się wiąże. Dodatkowo warto uświadamiać kierowców w kwestiach optymalizacji zużycia paliwa, obniżenia kosztów eksploatacji samochodów, a tym samym kosztów  pracy użytkownika samochodu.  

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

SIG
http://sig.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »