Technologie » Telekomunikacja
Bezpieczne przechowywanie dokumentacji pacjentów
Bezpieczeństwo ciągłości działania
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Według badań Orange Insights przeprowadzonych w 2015 roku, około 80 proc. badanych przedsiębiorstw nie jest w stanie funkcjonować bez systemów informatycznych, a bezpieczeństwo w tym obszarze jest kluczowe dla ciągłości ich działania. Z roku na rok pojawiają się coraz nowsze technologie i urządzenia, które znacznie przyspieszają rozwój firm i wzmacniają ich pozycję na rynku, ale wymagają też dobrego zabezpieczenia przed cyberatakami czy ryzykiem awarii. Ponadto, korzystanie z urządzeń i systemów informatycznych wymaga odpowiedniego miejsca przystosowanego do przechowywania ważnych dla firmy danych.
Data Center odpowiedzią na potrzeby placówek medycznych
Przedsiębiorcy, dzięki kolokacji sprzętu IT w Data Center, zyskują nie tylko dostęp do profesjonalnych rozwiązań technologicznych, ale mają także możliwość optymalizacji kosztów związanych ze stworzeniem i odpowiednim utrzymaniem serwerowni. Aby wybudować profesjonalne i przede wszystkim, bezpieczne miejsce do przechowywania danych, potrzebne są konkretne rozwiązania, często bardzo kosztowne. Poza wyznaczeniem stosownego miejsca, do uruchomienia i utrzymania efektywnej serwerowni niezbędna jest m.in. klimatyzacja precyzyjna, zasilacze bezprzerwowe UPS, agregaty prądotwórcze, bezpieczne dla ludzi i sprzętu IT systemy gaśnicze, systemy monitoringu (Building Management System oraz specjalistyczne systemy bezpieczeństwa),zapasowe łącza, a także zespół doświadczonych specjalistów IT.
Zalety korzystania z data center w branży medycznej
Nowoczesne technologie są ułatwieniem nie tylko w codziennym życiu, ale przede wszystkim w biznesie. Usprawniają prace firm z każdej branży, szczególnie medycznej, w której tak ważne jest odpowiednie prowadzenie i przechowywanie obszernej dokumentacji pacjentów. Dlatego też coraz więcej placówek decyduje się na wprowadzenie nowych i bardziej zaawansowanych rozwiązań informatycznych. Co istotne, od 1 stycznia 2018 roku będzie obowiązywać prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej. To rozwiązanie umożliwia znacznie szybszą komunikację między lekarzami a pacjentami. Dzięki niemu, personel medyczny ma także stały dostęp do danych o stanie zdrowia pacjenta i całej historii przebytych chorób, a także może zdalnie kontrolować proces leczenia. Co więcej, dzięki czynnościom wykonywanym online, pacjenci placówki nie będą już czekać w długich kolejkach, przykładowo po odbiór wyników bądź na rejestrację do lekarza.
Centrum Przetwarzania Danych Orange w Łodzi spełnia wszystkie wymagania prawne dla miejsca przechowywania dokumentacji medycznej. Zdajemy sobie sprawę jak istotne jest zabezpieczenie danych pacjentów, a przede wszystkim brak przerw w działaniu urządzeń informatycznych, od których może zależeć ludzkie zdrowie, a nawet życie. Dlatego też nasze serwerownie są tak przystosowane, aby spełniały wymagania naszych klientów. Znajdujące się tu łącza sieciowe są chronione rozwiązaniami cyberbezpieczeństwa Orange (DDoS Protection, Malware Protection), a systemy i infrastruktura monitorowane przez specjalistów Security Operations Center i CERT Orange Polska.- powiedział Tomasz Matuła, dyrektor Infrastruktury ICT i Cyberbezpieczeństwa Orange Polska.
Pierwsi klienci z branży medycznej odkrywają już korzyści płynące z magazynowania danych w Centrum Przetwarzania Danych Orange.
W naszych placówkach leczymy aktualnie tysiące pacjentów rocznie, którym staramy się zapewnić jak najwyższą jakość opieki. Dlatego też wprowadziliśmy i wciąż ulepszamy nasze systemy informatyczne, tak aby odciążyć naszych lekarzy od czasochłonnych administracyjnych czynności. Niezwykle ważna dla nas jest jak największa uwaga poświęcana naszych pacjentom i szybka reakcja na zmiany w ich stanie fizycznym. Rok temu podjęliśmy współpracę z zewnętrznym dostawcą, któremu powierzyliśmy nasze urządzenia. Nasi lekarze mają teraz znacznie więcej czasu na opiekę nad pacjentami, poza tym mogą bezpiecznie korzystać z urządzeń mobilnych i aplikacji ze specjalnym oprogramowaniem usprawniającym ich pracę. - powiedział przedstawiciel placówki medycznej w Warszawie.
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie
Aby umożliwić nieprzerwaną pracę użytkownikom, którzy przetwarzają dane w swoich systemach informatycznych na urządzeniach IT Data Center, konieczne jest zapewnienie im optymalnych warunków do pracy. Dlatego też profesjonalna serwerownia jest tak skonstruowana, by kluczowe systemy infrastruktury technicznej Data Center były nadmiarowe lub nawet zdublowane. Oznacza to, że w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia ich praca nie zostaje przerwana.
Co więcej, bardzo ważne są niezależne łącza internetowe i przyłącza energetyczne. Wszystkimi tymi elementami dysponuje Łódzkie Centrum Przetwarzania Danych Orange, gdzie zainstalowano potężne generatory diesla, które wraz z UPSami są w stanie zapewnić min. 72 godzin pracy bez zewnętrznego zasilania. Urządzenia zapewniające dostęp do energii elektrycznej zajmują kilka specjalnie dla nich przeznaczonych pomieszczeń. Urządzenia te są nadmiarowe - w razie awarii jednego, jego funkcje przejmuje inne. Dzięki temu, Orange może zagwarantować ciągłość zasilania na najwyższym poziomie.
W profesjonalnym Data Center niezbędne jest odpowiednie chłodzenie. Stosowana jest tzw. klimatyzacja precyzyjna, która umożliwia bardzo dokładne dobranie parametrów powietrza - nie tylko jego temperatury, ale i wilgotności. Tutaj, podobnie jak w przypadku zasilania, nie ma miejsca na rozwiązania zależne od pojedynczych urządzeń. Dlatego zastosowano redundancję urządzeń chłodniczych. Również sposób rozprowadzenia powietrza różni się od klimatyzatorów używanych w biurach. W serwerowniach Orange działa zaawansowany i energooszczędny system klimatyzacji dostarczający zimne powietrze do szaf rack ze sprzętem IT, znajdujących się w zabudowanych strefach - tzw. „zimnych korytarzach". Takie rozwiązanie gwarantuje optymalne chłodzenie.
Bezpieczeństwo wiąże się z różnymi obszarami, także z odpowiednią lokalizacją. Łódzkie Centrum Przetwarzania Danych Orange mieści się w wolnostojących budynkach, w których zastosowano zabezpieczenia m.in. przed zalaniem lub pożarem. Jego lokalizacja została starannie przemyślana. Centrum znajduje się w dużej aglomeracji miejskiej, z dostępem do wszystkich usług i wykwalifikowanej kadry, a jednocześnie w bezpiecznej odległości od zbiorników i cieków wodnych, lotniska, torów kolejowych i trasy szybkiego ruchu.
Data Center i usługi dodatkowe
Orange oferuje w swoich Data Center usługi dodatkowe. Klienci mogą skorzystać z rozwiązań klasy unified threat management czyli stałego monitoringu ruchu pod kątem niebezpiecznych treści (malware, wirusy). Serwery mogą być również chronione przed atakami DDoS. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia web application firewall, czyli filtr blokujący strony internetowe, które zostały stworzone w celu uzyskania poufnych informacji z sieci firmy.
Poza usługą kolokacji urządzeń IT, Orange jest w stanie zaproponować klientom z branży medycznej znacznie więcej. W ramach usługi Integrated Computing Grupy Orange możliwe jest zbudowanie i utrzymywanie systemów klienta - jako współdzielonej, lub dedykowanej dla klienta infrastruktury (model chmury publicznej, lub prywatnej i hybrydowej). Ponadto Orange może zabezpieczyć dane systemami kopii zapasowych (backup), co znacznie zmniejsza ryzyko ich utraty na wypadek awarii.
Za rozwiązaniami proponowanymi przez Orange stoi doświadczenie jednego z największych operatorów Data Center i największej firmy telekomunikacyjnej w Polsce. Orange dysponuje własną jednostką bezpieczeństwa sieci (CERT) zatrudniającą specjalistów z różnych dziedzin IT. To oni dbają o prawidłowe działanie 1/3 polskiego internetu. Na podstawie zgłoszeń od użytkowników i alarmów monitoringu na bieżąco reagują na zagrożenia.
Komentarze (0)