Technologie » Internet

Bezpieczne zakupy online – jak nie dać się oszukać?

Klientem sklepów internetowych jest już co trzeci Polak. Rosnąca liczba entuzjastów e-zakupów to również pokusa dla rozmaitych cyberprzestępców. Radzimy na co zwracać uwagę decydując się na zakup w sklepie internetowym.

Wartość polskiego rynku e-commerce szacowana jest na około 17,6 mld złotych.

Wyniki za rok 2011 będą szacunkowo o prawie miliard złotych większe. Bezpieczeństwo transakcji i ochrona danych osobowych to podstawa, jaką powinien zapewnić nam sklep internetowy. Niestety, jak wynika z raportu „Bezpieczeństwo zakupów w polskich sklepach internetowych” (opracowanego przez serwis Domeny.pl i CertfikatSSL.pl), standardy bezpieczeństwa nie są w równym stopniu respektowane przez wszystkie sklepy.

Co czternasty sklep korzysta z SSL
Z raportu wynika, że zaledwie 14 proc. sklepów internetowych wprowadziło szyfrowanie informacji w procesie rejestracji, logowania czy składania zamówienia. Tylko 7 proc. sklepów posiada zainstalowany aktualny certyfikat SSL. Certyfikat, zależnie od dostawcy, wydawany jest na okres od roku do 10 lat. Bezpieczne korzystanie ze strony umożliwia wyłącznie ważny certyfikat SSL.

Do kwestii bezpieczeństwa bardzo poważnie podchodzą najwięksi gracze na rynku. - Od dłuższego czasu korzystamy z certyfikatu SSL, który zabezpiecza dane kupujących - przekonuje Marek Stempowski – dyrektor ds. e-commerce sklepu Lazienkaplus.pl. Sklep posiada certyfikat wydany przez firmę Certum PCC - największe publiczne centrum certyfikacji w Polsce. - W każdej chwili klienci mogą sprawdzić aktualność certyfikatu zwyczajnie klikając w logotyp naszego partnera – zapewnia przedstawiciel sklepu.

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2011 roku jedynym gwarantem bezpieczeństwa przesyłanych danych są certyfikaty SSL z kluczami o długości 2048-bitów. Aktualne normy bezpieczeństwa zostały ustalone przez Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii z siedzibą w USA. Jak wynika z raportu, aż 79 proc. polskich sklepów internetowych nie korzysta z tego typu zabezpieczeń!

Bezpieczeństwo przepływu danych i dokonywanych transakcji to nie tylko skuteczna forma ochrony, ale także szansa na budowanie trwałych relacji z klientem. To jednak nie wszystko!

Sklep – wiarygodny partner
Lubimy kupować w sklepach, które mają dobrą opinię wśród naszych znajomych i które są obecne na rynku dłużej niż jeden sezon. W internecie jest podobnie: bardzo duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa ma wiarygodność sklepu. Dzięki nowoczesnym narzędziom potencjalni klienci mogą w łatwy sposób zweryfikować to, co o sklepie mówi się w sieci.

- Uczestniczymy w rozmaitych programach, w których możemy wykazać klientom naszą wiarygodność. W 2010 r. zostaliśmy laureatem rankingu „Zaufane opinie Ceneo”. Z kolei w tym roku serwis Opineo.pl przyznał nam „Znak jakości Q”. Nie boimy się prosić naszych klientów o wystawienie opinii – jesteśmy pewni jakości naszych usług - mówi Marek Stempowski z Lazienkaplus.pl.

Bezpieczeństwo dostaw
Klienci przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa dostawy zakupionych produktów – szczególnie jeśli kupowany produkt może zostać uszkodzony podczas transportu. - Specyfika naszego sklepu wymaga, aby również transport spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dlatego w realizacji zdecydowanej większości zamówień korzystamy z własnej floty pojazdów. To daje nam pełną kontrolę nad całym procesem dostawy i pozwala ujednolicić standardy – przekonuje Marek Stempowski.

O tym, aby wybierać tylko sprawdzone sklepy internetowe należy pamiętać szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy rozmaite sklepy kuszą atrakcyjnymi promocjami. Zanim zdecydujemy się wydać swoje pieniądze w konkretnym sklepie, pamiętajmy o sprawdzeniu jego wiarygodności. Cyberprzestępcy nie śpią!

Źródło: Lazienkaplus.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

lazienkaplus.pl
http://www.lazienkaplus.pl/

Komentarze (8)

 • avatar
  ~wiesława 2012-12-28 12:34:02

  Ja znowu decydując się na kupno kuponu rabatowego do restauracji musiałam sprawdzić czy nie ma ograniczeń w menu i jakie są ceny by po prostu nie być stratnym.

 • avatar
  katarzynkaa 2012-12-21 15:57:33

  właśnie zwłaszcza przy zakupie wycieczki czy wakacji warto przeczytać nawet kilkakrotnie warunki zakupu. Nie są to tanie rzeczy, także lepiej zapoznać się z całą ofertą i zwrócić uwagę na datę rezerwacji i datę realizacji takiego kuponu.

 • avatar
  ~parówa 2012-12-19 20:28:36

  Zgadza się, wszystkie informacje dotyczące danej oferty z zakupów grupowych są bardzo ważne. Wszystko zależy też od tego jakiego typu jest to oferta. Jeżeli jest to kupon rabatowy na podróż to należy również sprawdzić za co płacimy gdyż może się okazać, że wycieczka, np. nie obejmuje transportu.

 • avatar
  katarzynkaa 2012-12-19 08:36:05

  w przypadku korzystania z zakupów grupowych należy dokładnie czytać warunki zakupu danej oferty. Należy zwrócić szczególną uwagę na datę rezerwacji i realizacji kuponu.

 • avatar
  Danieloss 2012-05-29 17:01:43

  Najlepsza metoda to kupić coś samemu, osobiście. Nigdy nie masz pewności, że e-zakupy są bezpieczne.

 • avatar
  Hannibalka 2011-12-23 09:56:19

  jak wyżej.

 • avatar
  Hannibalka 2011-12-23 09:55:45

  Ja posiadam kilka zaufanych sklepów, które nigdy mnie nie zawiodły i zawsze, monotematycznie kupuję u nich. Na przykład, buty - tylko i wyłącznie z deezee, dodatki do kuchni - stylowa zastawa, produkty spożywcze - alma. Czasem się odważę i kupię coś z allegro, ale rzadko bywam taka odważna. No i sprawdzam zabezpieczenia.

 • avatar
  mstankiewicz 2011-12-19 16:13:35

  Kupuję online od lat i zawsze sprawdzam zabezpieczenia. Warto.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »