Dom » Ogrody

Bezpieczny basen to... czysty basen

Chyba wszystkim z nas kąpiel w basenie kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem. Chwile te bez wątpienia będą jednak dużo bardziej przyjemne, jeśli wcześniej zadbamy o odpowiednią czystość wody.


W tym wypadku warto postępować systematycznie – pozwoli nam to uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń i sprawi, że z naszego akwenu będziemy mogli korzystać w dowolnej chwili.

Sprzątanie basenu powinno być rzecz jasna przeprowadzane regularnie – dzięki temu zarówno woda, jak i sama niecka pozostaną czyste i higieniczne. Ciągłe użytkowanie obiektu sprawia bowiem, że na jego obrzeżach gromadzą się zanieczyszczenia z powietrza, osady tłuszczu, sadze czy kamień.

- W zależności od rodzaju zabrudzeń, do wyboru mamy kilka różnych preparatów. Jeśli nie wiemy, który z nich będzie dla nas odpowiedni, postawmy na środki dostosowane do wszystkich typów powierzchni basenowych – zarówno tych wykonywanych z płytek, folii, jak i poliestru – mówi Marek Ignatowicz z białostockiej firmy Garden.

Warto przy tym wybierać produkty o gęstej konsystencji, gdyż ułatwią nam one sprzątanie powierzchni pionowych.

- Pamiętajmy też, że czyszczenie linii wodnej najlepiej jest przeprowadzać po wykonaniu płukania wstecznego na filtrze, przy obniżonym poziomie wody – dodaje przedstawiciel Gardenu.

Metody fizyczne

Czyszczenie zawsze warto zacząć od tzw. metody fizycznej, czyli usunięcia wszelkich niepożądanych elementów, które wpadły do wody. I tak pływające liście, muszki czy paprochy zbieramy przy użyciu ręcznych siatek powierzchniowych, a to, co zdążyło już opaść na dno, usuwamy za pomocą siatki dennej.

Nieco więcej wysiłku będzie nas kosztowała walka z zanieczyszczeniami dna akwenu:

- W procesie likwidacji osadów czy glonów z pomocą mogą nam przyjść ręczne odkurzacze, podłączone za pomocą specjalnego węża do skimmera. Ich działanie jest stosunkowo proste – zasysają one brudy, które następnie razem z wodą transportowane są do filtra, a po płukaniu wstecznym trafiają do kanalizacji – wyjaśnia Marek Ignatowicz.

Na rynku dostępne są także odkurzacze półautomatyczne, które działają dzięki mocy pracującej pompy filtra. Co istotne, można ich używać również do mycia ścian – do tego niezbędne jednak będzie zapewnienie optymalnego przepływu na pompie.

Odkurzacze automatyczne

Zdecydowanie najwygodniejszym sposobem utrzymywania basenu w czystości jest stosowanie odkurzaczy automatycznych – zaprojektowanych w taki sposób, by przy minimalnym wysiłku zagwarantować wysoki poziom higieniczności akwenu.

Urządzenia te są w stanie poruszać się całkowicie samodzielnie. W ich wnętrzu znajdują się wkłady filtrujące zatrzymujące wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu pozwalają one na dokładną eliminację glonów i bakterii.

- Co ciekawe, niektóre z modeli wyposażone również są w piloty do ręcznego sterowania czy programowania parametrów pracy. Stosuje się przy tym zaawansowaną technologię skanowania wielkości basenu, przez co samo czyszczenie trwa zdecydowanie krócej i wymaga użycia mniejszej ilości chemii – opisuje ekspert firmy Garden.

Do podstawowych zalet odkurzaczy automatycznych należy przede wszystkim solidne i efektywne czyszczenie (wraz z szorowaniem), niskie zużycie energii, omijanie przeszkód, mechanizm ochrony silnika przy przeciążeniu lub braku wody oraz automatyczne wyłączanie sprzętu po skończonej pracy. Używać ich można zarówno w przypadku akwenów tradycyjnych, jak i tych wykonywanych wg włoskiej technologii Biodesignpools.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

publicum

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


czyszczenie basenów
Zleć nam profesjonalne i kompleksowe czyszczenie basenu. Basen ogrodowy.
maytronics.pl

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »