Gospodarka » Bezpieczeństwo

Bezpieczny stały dostęp do wysokich maszyn w fabryce. Jak go zapewnić?

Bezpieczny stały dostęp do wysokich maszyn w fabryce. Jak go zapewnić?
Zobacz więcej zdjęć »
Zapewnienie bezpiecznego dostępu do wysokich maszyn produkcyjnych to wyzwanie dla każdego pracodawcy. Wybór odpowiednich rozwiązań w dużej mierze zależy od tego, czy dostęp ma być stały – związany z codzienną obsługą parku maszynowego, czy jedynie tymczasowy, np. na potrzeby usuwania nagłych awarii.

Dziś przedstawiamy konstrukcje, które sprawdzą się jako stały dostęp do parku maszynowego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Choć praca na wysokości najczęściej kojarzy się z placem budowy, to możemy o niej mówić także w kontekście zakładów produkcyjnych. Urządzenia takie jak pomosty robocze, platformy jezdne czy drabiny specjalne, wykorzystywane są zarówno przez pracowników produkcyjnych, jak i przez fachowców odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu w fabryce. Zadaniem pracodawcy jest zatem organizacja stanowisk roboczych usytuowanych nad podłożem, które nie tylko będą ergonomiczne, ale przede wszystkim gwarantować będą bezpieczeństwo wykonywanych zadań. 

 

Drabiny, podesty, platformy robocze, schody – szeroka oferta rozwiązań

Oferta gotowych urządzeń do pracy na wysokości dedykowana sektorowi przemysłowemu jest bogata. Osoby odpowiedzialne za organizację stanowisk roboczych mogą wybierać pośród szybkich w użyciu drabin: przystawnych, wolnostojących lub przegubowych, które dedykowane są jednak wyłącznie krótkotrwałym pracom, albo postawić na zaawansowane konstrukcje w postaci pomostów, platform roboczych czy specjalnych schodów – te z kolei zapewnią nie tylko bezpieczny i szybki dostęp do wysokich maszyn oraz instalacji, ale zwykle stanowią samodzielne i – co ważne – komfortowe stanowisko pracy. Które z tych rozwiązań wybrać w przypadku konieczności zapewnienia stałego dostępu?

 

Drabiny pionowe – stały dostęp do urządzeń technicznych

Praca wykonywana nad podłożem to w wielu fabrykach codzienność. Wynikać może m.in. z dużych rozmiarów obsługiwanego parku maszynowego albo usytuowania na wysokości instalacji technicznych czy paneli sterowania, do których dostęp zagwarantowany jest ze specjalnych platform. Jak wówczas zorganizować takie prace? W obu wymienionych przypadkach wygodny dostęp zapewnią drabiny pionowe. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno w dużych fabrykach, jak i niewielkich zakładach produkcyjnych o ograniczonej przestrzeni. – Drabiny pionowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w halach o gęstej zabudowie parku maszynowego oraz zakładach, w których nie ma miejsca na instalację tradycyjnych schodów lub wykorzystanie jezdnych podestów lub platform roboczych. Montaż drabiny pionowej może odbywać się bezpośrednio do obsługiwanej maszyny lub do prowadzącej do niej platformy. Ich wykorzystanie zostało jasno określone normą  PN-EN ISO 14122-4 – zwraca uwagę Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, która specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji drabin, podestów i platform roboczych dla przemysłu.

Tę samą funkcję co drabiny pionowe, pełnić mogą także drabiny specjalne – rozwiązania o lżejszej konstrukcji, które firma KRAUSE wykonuje na indywidualne zamówienie. Wszystko po to, by optymalnie dopasować je do warunków otoczenia oraz, by w najlepszy możliwy sposób odpowiadały na potrzeby przyszłych użytkowników. Klient może zdecydować o szerokości drabiny, wyposażeniu jej w dodatkowe poręcze, a także podjąć decyzję dotyczącą wyposażenia drabiny w stopnie lub – dla większej wygody – w szczeble.

Codzienna obsługa maszyn o dużych gabarytach zwykle wiąże się z pracą na wysokości. Przykład? Obsługa pieców rozruchowych oraz hartowanych wykorzystywanych przez firmę KAMAX do produkcji wysokowytrzymałych elementów łączeniowych dedykowanych branży samochodowej. – Aby zapewnić pracownikom komfort i bezpieczeństwo prac związanych zarówno z codzienną obsługą maszyn produkcyjnych, jak i okresowymi ich przeglądami i naprawami, opracowaliśmy oraz wykonaliśmy specjalistyczne platformy robocze. Ich kształt został optymalnie dopasowany do specjalistycznych maszyn, a system barierek stanowi pełne zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości – wyjaśnia ekspert KRAUSE.

Podobnym przykładem może być projekt opracowany przez dział konstrukcyjny KRAUSE na potrzeby producenta naczep i przyczep samochodowych – Schwarzmüller Gruppe. Organizacja produkcji w tym przypadku wymagała indywidualnie projektowanych stanowisk pracy. Wyzwaniem były tu nie tylko duże gabaryty cystern, ale i trudny dostęp do ich newralgicznych miejsc, takich jak górne części zbiorników, wraz z włazami rewizyjnymi. 

W procesie produkcyjnym doskonale sprawdziły się konstrukcje specjalne wyposażone w ręcznie wysuwane platformy robocze, które idealnie dopasowują się do kształtu cysterny. Platformy zakończone są listwą odbojnikową, dzięki czemu szczelnie przylegają do obudowy cysterny, jednocześnie nie uszkadzając poszycia zbiornika. O bezpieczeństwie użytkowników decyduje składany kosz ochronny, wyposażony w stopy o regulowanej wysokości, wysokie listwy przypodłogowe oraz listwy na poziomie kolan, który po rozłożeniu zabezpiecza całą powierzchnię cysterny. Płyty wysuwają się na dwie strony platformy, by umożliwić pracę po obu stronach konstrukcji.

 

Schody specjalne w codziennej obsłudze pojazdów typu silos

Wykorzystanie platform roboczych nie musi być związane wyłącznie z obsługą maszyn. Jednym z bardziej unikalnych zamówień zrealizowanych przez konstruktorów KRAUSE był projekt stacjonarnych schodów z platformą, z dodatkowo odchylanymi stopniami, do obsługi pojazdów silosowych o różnej wysokości. – Konstrukcjapowstała dla firmy HeidelbergCement, jednego z największych na świecie producentów materiałów budowlanych. W zakładach rozlewniczych należących do koncernu, codziennie materiałami budowlanymi napełnianych jest wiele pojazdów ciężarowych. Proces załadunku wiąże się z podłączeniem przez kierowców odpowiedniego urządzenia, a to każdorazowo wymaga od nich wejścia na naczepę, co wiąże się z pracą na wysokości – wyjaśnia Marek Banach.

 Aby zwiększyć bezpieczeństwo prac, a tym samym zminimalizować ryzyko wypadków, projektanci KRAUSE opracowali konstrukcję specjalną, która w znaczący sposób usprawnia proces codziennej obsługi pojazdów silosowych.

Jej podstawą są stalowe schody wykonane z antypoślizgowej kraty aluminiowej, prowadzące na platformę pośrednią. Z niej z kolei poprowadzono na dwie strony kolejne konstrukcje schodów, które mogą się wychylać. Kąt odchylenia, a tym samym wysokość roboczą, można precyzyjnie dopasować do parkujących pojazdów silosowych i na ich krawędzi zablokować konstrukcję, uniemożliwiając dalsze opuszczanie stopni. Regulacja odbywa się za pomocą specjalnych mechanizmów korbowych, niezależnie po każdej stronie. Zaprojektowany wariant dwustronny umożliwia obsługę dwóch pojazdów silosowych o różnych wysokościach w tym samym czasie, co zwiększa efektywność prac.Pod względem prac na wysokości przemysł jest bardzo wymagającym obszarem. Często standardowe urządzenia, takie jak drabiny czy podesty, się nie sprawdzą, ponieważ zakłady produkcyjne potrzebują indywidualnie projektowanych konstrukcji, idealnie dopasowanych do warunków otoczenia oraz potrzeb użytkowników. W takich przypadkach naprawdę warto zaufać fachowcom od projektowania konstrukcji do prac na wysokości – zyskamy nie tylko efektywność i ergonomię prac, ale przede wszystkim jej bezpieczeństwo.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

KRAUSE Sp. z o.o.
http://www.krause-systems.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »