Dom » Ogrody

Bliskie naturze. Kolejne baseny wykonane w technologii BioDesigne Pools oddane do użytku

Basen z prawdziwą linią brzegową, dostosowany do otaczającego go krajobrazu, wymodelowany zgodnie z wyobrażeniem inwestora, imitujący alpejskie jeziora czy nawet egzotyczne plaże, a przy tym bezpieczny, ekologiczny i trwały, choć pozbawiony zbrojenia i betonu.

Mowa o włoskich basenach BioDesigne Pools różniących się zasadniczo od tradycyjnych „pudełkowych” inwestycji tego typu.

Baseny tego typu powstały właśnie w Pensjonacie „Rubinia” w Iwoniczu Zdrój oraz u prywatnego inwestora z Gliwic. Kolejna realizacja, w apartamentach „Górska Legenda” w Szczyrku rozpoczęła się dosłownie kilka dni temu.

Kompleks basenowy w Iwoniczu składa się z dwóch basenów: górnego o powierzchni 35m2 oraz dolnego o powierzchni 25m2. Zostały połączone poprzez krawędź przelewową. Budowa trwała 2 miesiące ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne - częste opady deszczu oraz niskie temperatury, ale przede wszystkim z uwagi na mocno skomplikowany kształt inwestycji oraz wspomniany system przelewowy.

- Drugi z basenów, wykonany na zlecenie prywatnego inwestora w Gliwicach, ma powierzchnię 20 m2. Dzięki mniejszemu stopniowi skomplikowania projektu, przedsięwzięcie to trwało zdecydowanie krócej. Na początku maja rozpoczęła się natomiast kolejna budowa basenu w tej technologii, również na południu Polski, tym razem w Szczyrku – mówi Marek Ignatowicz z firmy Garden, będącej wyłącznym dystrybutorem basenów BioDesigne Pools w Polsce.

Warunek inwestora: basen bezpieczny dla dzieci


Jak mówi inwestor, Jerzy Goc z „Górskiej Legendy” decyzja o wyborze BioDesigne Pools, a nie tradycyjnego basenu była podyktowana przede wszystkim przez wzgląd na rodzinny charakter obiektu.

- Naszymi gośćmi są głównie rodziny z małymi dziećmi, a BioDesigne Pools pozwala stworzyć basen, w którym w ramach tych samych prac inżynierskich, można połączyć 50 centymetrowy brodzik dla maluchów i strefę rekreacyjną dla dorosłych. Nie ma zatem potrzeby budowania dwóch oddzielnych niecek, a tym samym dwóch oddzielnych wykopów. Część przeznaczona dla dzieci jest bezpieczna i będzie posiadać łagodne zejście do wody. Poza tym szczególnie zależało nam na dopasowaniu kształtu basenu do otoczenia – wyjaśnia inwestor.

Nie bez znaczenia był też fakt usytuowania apartamentów położonych na bardzo trudnym do prowadzenia robót budowlanych terenie. Budowa typowego basenu, do którego potrzeba wielu ton betonu wydawała się, zdaniem Jerzego Goca wręcz niemożliwa. Basen w Szczyrku będzie miał 30 m2 powierzchni i zostanie wyposażony w system Pura Pull służący do bieżącego monitorowania czystości wody, dzięki czemu obiekt będzie przyjazny też dla alergików i zminimalizuje ryzyko wystąpienia uczuleń.

Co to jest BioDesigne Pools?

Baseny BioDesigne Pools łączą kilka ekskluzywnych funkcji: plaże z linią brzegową zachęcające do odpoczynku, opalania się i stanowiące bezpieczne miejsce do zabaw dla dzieci, a także możliwość stworzenia w nim zatopionych siedzisk, leżanek, a nawet aero-terapeutycznego systemu masażu, bez utraty powierzchni.

Poprzez zmniejszenie kubatury wody w basenie przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wielkości kąpieliska, woda jest podgrzewana w naturalny sposób dzięki czemu zredukowane są koszty ogrzewania. Poza sezonem baseny przyjmują zaś cechy naturalnego jeziora i wpasowują się w naturalne zmiany krajobrazu.

Sercem całego projektu jest jego proces budowlany. Technologia opiera się na modelowaniu wykopu i wykładaniu go wodoodporną, elastyczną i trwałą warstwą. Na niej ręcznie umieszczany jest naturalny granulat kamienia i wykończenie żywiczne, zawierające system konstrukcyjny z wytrzymałej siatki. Wodoodporna izolacja jest technicznie lepsza od tych stosowanych w tradycyjnych basenach. Wpływa na to elastyczność wykładziny i jej odporność na chlor, UV i niskie temperatury oraz trwałość i wykończenie kamieniem. Wszystko to sprawia, że ruchy ziemi nie powodują uszkodzenia hydroizolacji, z czym często borykają się właściciele tradycyjnych rozwiązań wykorzystywanych do budowy basenu.

Basen BioDesigne Pools wykorzystuje system filtracyjny, który składa się z pompy obiegowej filtra z wkładem Dimond Kleen. Filtr wypełniony jest szkłem pochodzącym z recyklingu o szczególnych właściwościach, które hamują rozwój bakterii. Diamentowe filtry stanowią ciekawą alternatywę dla piasku kwarcowego i zeolitu. Testy laboratoryjne wykazały bowiem, że na 1cm3 piasku wewnątrz filtra tworzy się do 2,5 mln bakterii. W tych samych warunkach w 1cm3 diamentowego filtra stwierdzono mniej niż 10 bakterii. W porównaniu do zwykłego piasku, Diamond Kleen pozwala przy tym na oszczędność nawet 25% wody poprzez rzadsze płukanie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

publicum

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »