Gospodarka » Przemysł

Bosch umacnia fabrykę solarnych systemów grzewczych

Bosch umacnia fabrykę solarnych systemów grzewczych
Zobacz więcej zdjęć »
Bosch rozbudowuje niemiecki zakład kolektorów słonecznych, dzięki czemu produkcja zwiększy się o 20 procent.

Przedsiębiorstwo, sprzedające kolektory pod markami międzynarodowymi i regionalnymi, między innymi Junkers i Buderus, będzie produkować 350 tysięcy kolektorów rocznie.

Bosch zainwestuje 5 milionów euro w rozbudowę fabryki w niemieckiej miejscowości Wettringen. Na terenie zakładu zostanie wybudowana dodatkowa hala produkcyjna oraz niezbędne zaplecze administracyjne. Dzięki temu moce produkcyjne fabryki zwiększą się o 50 tysięcy kolektorów - już od początku 2009 roku z taśm produkcyjnych będzie schodziło 200 tysięcy kolektorów rocznie. Liczba pracowników w Wettringen wzrosła w ciągu roku o 25 proc. do ponad 200 osób w chwili obecnej. Kolektory słoneczne są produkowane przez Boscha nie tylko w Wettringen, ale także w portugalskiej miejscowości Aveiro.

Nowa inwestycja pozwoli Boschowi na zwiększenie całkowitej produkcji kolektorów słonecznych do 350 tysięcy sztuk rocznie, co, przy powierzchni ok. 2,4 metra kwadratowego, jaką zajmuje jeden kolektor, oznacza 800 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni kolektorów rocznie. Firma sprzedaje swoje kolektory płaskie wykorzystywane do podgrzewania wody i wspomagania ogrzewania pomieszczeń pod markami międzynarodowymi i regionalnymi - między innymi obecnymi w Polsce Junkers i Buderus.

To kolejna inwestycja Boscha w rozwój energii odnawialnych. Niedawno firma objęła 91,17 proc. udziałów w ersol Solar Energy specjalizującej się w projektowaniu i produkcji nowoczesnych ogniw słonecznych bazujących na technologii półprzewodników krzemowych. Dzięki temu Bosch zamierza umocnić swoją pozycję w segmencie energii odnawialnych oraz rozwijać go w stronę fotowoltaiki. W produkcję energii ekologicznej zaangażowana jest spółka Bosch Rexroth, która dostarczyła rozwiązań technologicznych używanych do budowy pierwszych - jeszcze prototypowych - elektrowni wykorzystujących prądy morskie u wybrzeży Wielkiej Brytanii i Norwegii, a dzięki sterowaniom hydraulicznym oferuje odpowiednie rozwiązania dla elektrowni solarnych. Jest też największym na świecie dostawcą napędów do elektrowni wiatrowych. Dzięki przejęciom amerykańskiego producenta pomp ciepła FHP Manufacturing i szwedzkiej spółki IVT Holding, Bosch jest też wiodącym producentem pomp geotermicznych.

W roku 2007 dział Techniki Grzewczej Boscha osiągnął 12 proc. obrotów ze sprzedaży systemów do wykorzystania energii odnawialnych. Do roku 2015 udział tych systemów w całkowitej sprzedaży powinien wzrosnąć do 30 proc.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków.Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 271 tys. pracowników, wyniosły w 2007 roku 46,3 mld euro. Na grupę Bosch składa się spółka Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 50 krajach świata. Ta światowa sieć rozwojowa, produkcyjna i dystrybucyjna jest podstawą do dalszego rozwoju. Każdego roku Bosch przeznacza ponad 3 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową i zgłasza do patentu ponad 3 tys. innowacji. Przedsiębiorstwo zostało założone w Stuttgarcie w 1886 roku jako "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" przez Roberta Boscha (1861-1942).

Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG. Pozostałe udziały należą do rodziny Bosch i firmy Robert Bosch GmbH.

Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, sprzętu car multimedia Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Robert Bosch Sp. z o. o.
http://www.bosch.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »