Dom » Budownictwo

Brama dopasowana do Twojego garażu – jakie rozwiązanie wybrać?

Brama dopasowana do Twojego garażu – jakie rozwiązanie wybrać?
Zobacz więcej zdjęć »
Wybór odpowiedniej bramy garażowej to kluczowy element zarówno przy budowie nowego domu, jak i modernizacji starszego budynku. Rodzaj bramy powinien być dopasowany do specyfiki przestrzeni oraz sytuacji montażowej.

Czy w Twoim garażu jest mało miejsca? A może jest on zlokalizowany tuż przy ulicy lub chodniku? W tym artykule podpowiadamy, jakie rodzaje bram najlepiej sprawdzą się w zależności od warunków i przedstawiamy przykłady sprawdzonych rozwiązań.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Brama garażowa to nie tylko element elewacji, lecz przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie, które wpływa na naszą codzienną wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność energii. Dlatego wybór konkretnej konstrukcji nie powinien być przypadkowy. Bez względu na to, czy budujemy nowy dom, czy modernizujemy istniejący garaż, warto dopasować bramę do warunków montażowych i indywidualnych potrzeb.

Rodzaje bram garażowych – krótkie kompendium wiedzy

Na początku przyjrzyjmy się dostępnym rodzajom bram garażowych oraz poznajmy ich kluczowe cechy.

·         Bramy segmentowe – uniwersalne i energooszczędne. To najpopularniejszy rodzaj bram, ceniony nie tylko za parametry techniczne, lecz także za estetykę, która daje wiele możliwości aranżacji. Bramy te otwierają się pionowo i pozostają pod stropem, co oszczędza miejsce przed garażem i w jego wnętrzu. Nowoczesne konstrukcje wyróżniają się bardzo dobrą izolacją cieplną, dzięki czemu sprawdzą się, gdy garaż jest ocieplany i połączony z domem.

·         Bramy rolowane – kompaktowe i wszechstronne. Podobnie jak bramy segmentowe otwierają się pionowo i pozostawiają wolną przestrzeń wewnątrz garażu i przed nim. Działają jednak niczym roleta okienna – płaszcz bramy zwija się w wał umieszczony w kasecie zamontowanej nad otworem. Ze względu na swoją budowę, ten rodzaj bram nie jest aż tak ciepły, jak modele segmentowe.

·         Bramy skrzydłowe proste i funkcjonalne. To klasyczne, otwierane na zewnątrz bramy, które pozwalają na zagospodarowanie całego wnętrza garażu. W przypadku bram dwuskrzydłowych możliwe jest otwarcie obu lub tylko jednego skrzydła, co ułatwia codzienne użytkowanie i ogranicza konieczność otwierania całej konstrukcji, np. przy wyprowadzaniu roweru.

·         Boczne bramy segmentowe – idealne do nietypowych garaży. W przeciwieństwie do standardowej  bramy segmentowej otwierają się nie w górę, lecz na bok. Tworzy to wolną przestrzeń pod sufitem, którą można wykorzystać do przechowywania różnych przedmiotów. Tego rodzaju bramy umożliwiają również częściowe otwieranie, np.  w celu wyprowadzenia z garażu roweru lub motocykla.

Jaką bramę garażową wybrać w zależności od warunków montażowych?

Gdy poznaliśmy już popularne rodzaje bram garażowych, możemy przejść do dopasowania ich konstrukcji w zależności od specyfiki garażu i warunków montażowych.

Gdy garaż jest niski brama segmentowa może być trudna do zamontowania. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się konstrukcja rolowana, np. model RollMatic firmy Hörmann, który może być montowany nawet przy wysokości nadproża wynoszącej jedynie 60 mm. Inną ciekawą opcję stanowi boczna brama segmentowa HST Hörmann. Zbudowana jest ona z paneli typu Sandwich o grubości 42 mm wypełnionych pianką poliuretanową, co zapewnia wysoką izolacyjność cieplną i akustyczną. Boczna brama segmentowa znajdzie także zastosowanie w budynkach, których specyfika (np. nachylenie dachu czy też obecność rur) uniemożliwia zamontowanie pozostałych rodzajów bram.

Gdy garaż jest mały lub brakuje w nim miejsca każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Odpowiednim rozwiązaniem będzie wtedy otwierana na zewnątrz brama skrzydłowa, np. model DFT 42 Hörmann, który dzięki segmentom o grubości 42 mm zapewnia dobrą izolację cieplną.

Gdy garaż zlokalizowany jest tuż przy ulicy lub chodniku warto postawić na bramę segmentową lub rolowaną, które otwierają się pionowo i nie blokują ruchu pieszych oraz samochodów. W przypadku bram segmentowych warto zwrócić uwagę na modele  LPU 42 i LPU 67 Thermo od Hörmann. Wyróżniają się one bardzo dobrą izolacją cieplną. Na segmenty bramy LPU 42 z powierzchnią Duragrain można nadrukować dowolny wzór lub grafikę. Jeśli chcemy uzyskać efekt bramy zlicowanej a nawet wtopionej w  fasadę budynku, to dobrym wyborem będzie model ALR 42. Segmenty tej bramy można wypełnić różnymi materiałami, którymi wykończona jest elewacja np. drewnem, ceramiką, metalem czy tworzywem sztucznym.

Dostępne są również bramy segmentowe z profili aluminiowych wypełnionych szybą, blachą perforowaną lub kratką wentylacyjną – idealne tam, gdzie konieczne jest doświetlenie lub wentylacja garażu.

Jaka brama do garażu wolnostojącego, a jaka do garażu w bryle budynku?

Garaż w bryle budynku. Jeśli garaż jest ogrzewany lub połączony z domem, najlepszym wyborem będzie ciepła brama segmentowa, która zapewni skuteczną izolację termiczną i ograniczy straty energii.

Garaż wolnostojący. Gdy garaż jest wolnostojący, można postawić na bardziej ekonomiczny wybór, czyli najprostszą, nieocieplaną bramę uchylną. Dobrą opcję stanowią też bramy skrzydłowe, które są proste w montażu i wystarczające pod względem funkcjonalności.

Wybór odpowiedniej bramy garażowej zależy od wielu czynników – dostępnej przestrzeni, warunków montażowych, a także naszych potrzeb. Bramy segmentowe, rolowane, skrzydłowe czy boczne – każda z nich ma swoje unikalne zalety, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. Kluczowe jest, aby decyzję podejmować świadomie, zwracając uwagę na funkcjonalność, bezpieczeństwo i izolacyjność termiczną. Dobrze dobrana brama to inwestycja w komfort codziennego użytkowania oraz trwałość na lata.

***

Partnerzy nowej edycji kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”: FAKRO, GLASSOLUTIONS, GREE, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISHOME, MIDEA, NYXON, PORTA, PROLINE, POLSKIE STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW STYROPIANU, SOMFY, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI

Patroni honorowi: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii Patroni merytoryczni: APPLiA Polska, Instytut Techniki Budowlanej, Polska Izba Budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”

Patroni medialni: biznes i Ekologia, Bramy21.pl, Budnet.pl, Budowa.com.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.co, Budownictwo.org, BudownictwoB2B.pl, Budujemy Dom, Dom Idealny, Domenergo.com, Domszytynamiare.pl, Dom z Ogrodem, Drzwi.pl, Eco Miasto, Ekonatura.org.pl, Ekspert Budowlany, Forum Branżowe, Forumfirm.eu, Instalacjebudowlane.pl, Inwestycje.plus, Izolacje, Klmatyzacja.pl, Kwartalnik Okno, Ladnydom.pl, Ładny Dom, Materiały Budowlane, Monter Stolarki, Murator, Muratorplus.pl, Nasz Dekarz, Obud.pl, Ogrzewnictwo.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, Polskaekologia.org.pl, Poradybudowlane.com.pl, Przegląd Budowlany, RBT Magazyn, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, Świat Szkła, Teraz Dom, Terazdom.pl, Wentylacyjny.pl, Wybudujemy.com.pl.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Drier

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »