Dom » Budownictwo

Budujesz dom? Sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić, a co jest warte każdych pieniędzy

Budujesz dom? Sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić, a co jest warte każdych pieniędzy
Zobacz więcej zdjęć »
Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie finansowe. Jeśli mamy ograniczony budżet, naturalnie staramy się szukać oszczędności. Jak to zrobić, aby wyjść na tym dobrze? Przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Niestety, w niektórych przypadkach, oszczędność może okazać się tylko pozorna.

Inwestując w materiały niskiej jakości, szybko będziemy musieli je wymienić, ponosząc dodatkowe koszty.

Na czym nie warto oszczędzać?

Jednym z elementów, w które trzeba zainwestować, są dobrej jakości okna. By dobrze pełniły swoją funkcję, muszą być przede wszystkim szczelne i funkcjonalne oraz wykonane z trwałych materiałów. Decydując się na zakup, warto kierować się opinią o producencie. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę "najlepsze okna Gdańsk'' lub "bezpieczne okna Warszawa'' (albo inną nazwę, w zależności skąd jesteśmy), znajdziemy lokalnych producentów i setki opinii o ich produktach. Dobry wybór gwarantuje izolację akustyczną, bezpieczeństwo oraz mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie - oszczędność na ogrzewaniu.

Zdecydowanie nie warto oszczędzać na izolacji budynku. Dobrej jakości materiały, takie jak wełna skalna, chroni przed ucieczką ciepła z pomieszczeń i powstawaniem mostków cieplnych. Niedopatrzenia w tym temacie skutkują nie tylko wysokimi kosztami ogrzewania, ale także prowadzą do powstania grzybów i pleśni na ścianach, co wpływa niekorzystnie na zdrowie, powodując alergię i choroby układu oddechowego. Solidna izolacja wygłusza również hałas, co poprawia komfort mieszkańców.

Celem budowy domu jest stworzenie budynku, który będzie wykorzystywany przez lata. Priorytetem powinna być jego trwałość i solidność. Materiały budowlane są zdecydowanie warte każdych pieniędzy, ponieważ dają gwarancję niezawodności i na lata opóźniają wizję gruntownego remontu. Warto zdecydować się na materiały legalnie dopuszczone do sprzedaży, o potwierdzonej jakości, najlepiej popartej odpowiednimi certyfikatami i atestami. Kolejną kwestią jest wybór doświadczonych fachowców. Tylko profesjonaliści zapewnią solidne wykonanie prac. Zbytnie oszczędności w tej kwestii mogą się zemścić koniecznością wykonywania kolejnych poprawek.

Gdzie szukać oszczędności podczas budowy domu?

Chcąc ograniczyć wydatki na budowę domu, warto przemyśleć plan budynku oraz jego metraż. Każdy marzy o ogromnej przestrzeni, ale czy każdy jej potrzebuje? Im większy budynek, tym większe koszty nie tylko samej budowy, ale i późniejszej jego eksploatacji. Tutaj pojawia się też temat podpiwniczenia. Według szacunków, jego wykonanie zwiększa koszt budowy domu o kilkanaście procent. Najlepiej dokładnie przemyśleć rzeczywiste potrzeby domowników i skonfrontować to z marzeniami. Decydując się na budynek o prostej bryle, nieskomplikowanej konstrukcji dachu, bez piwnicy, można znacznie zmniejszyć koszty przedsięwzięcia. 

Podczas budowy warto zdecydować się na solidne podstawy, szukając oszczędności na etapie prac wykończeniowych. Wbrew pozorom farby, kafelki i tapety mogą łączyć przyjazną cenę z doskonałą jakością. Dużym odciążeniem dla budżetu będzie też wykonanie części prac wykończeniowych samodzielnie. Nie każdy potrafi położyć płytki, ale na przykład z malowaniem ścian jest już o wiele prościej. Jest to opcja dla osób, które lubią majsterkować i wykonywać prace wykończeniowe, ale z odrobiną chęci i podstawowej wiedzy, poradzi sobie każdy. Internet jest prawdziwą kopalnią inspiracji na własnoręcznie wykonane ozdoby. Modne w ostatnim czasie jest też samodzielne przerabianie i renowacja mebli. Takie czynności niosą nie tylko sporą oszczędność, ale możliwość stworzenia niepowtarzalnych mebli, a co za tym idzie, oryginalnego wnętrza.

fot: pixabay.comRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »