Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Być mamą ze stwardnieniem rozsianym (SM)

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundacja SM – walcz o siebie zapraszają kobiety ze stwardnieniem rozsianym (SM), które są już mamami, planują macierzyństwo lub oczekują obecnie dziecka na warsztat, który odbędzie się 11 stycznia bieżącego roku w Warszawie.

Spotkanie będzie poświęcone omówieniu różnych aspektów ciąży i macierzyństwa,
w tym planowania leczenia i prowadzenia ciąży oraz aspektów psychologicznych macierzyństwa w kontekście choroby przewlekłej.

 

Stwardnienie rozsiane ujawnia się zwykle w wieku 20-40 lat, czyli w okresie, kiedy kluczowe stają się kwestie budowania relacji partnerskich, zakładania rodziny i planowania potomstwa. Ponieważ jest wiele aspektów ciąży i macierzyństwa u  kobiet z SM, których przyszłe mamy powinny być świadome, by spokojniej podejmować decyzje w tym tak ważnym obszarze, bardzo ważna staje się edukacja.

 

Z tą właśnie intencją organizowany jest warsztat dla obecnych i przyszłych mam z SM, który odbędzie się 11 stycznia br. w godzinach 13:00-16:30 w Warszawie, w Hotelu Novotel Warszawa-Centrum (ul. Marszałkowska 94/98). W trakcie spotkania, podczas wykładów i dyskusji uczestniczki będą mogły zapoznać się z tematyką leczenia kobiet z SM w ciąży, prowadzenia ciąży u takich pacjentek czy psychologicznych aspektów macierzyństwa w kontekście choroby przewlekłej. Będzie to także nieoceniona okazja, by zadać pytania ekspertom
i poznać inne mamy z SM, z których dwie podzielą się swoimi doświadczeniami.

 

Spotkanie poprowadzą Malina Wieczorek, Prezes Fundacji SM – walcz o siebie i Dominika Czarnota-Szałkowska, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, a wśród ekspertów znajdą się dr n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska, neurolog,

lek. med. Paweł Bartnik, ginekolog, dr n. med. Mariola Kosowicz, psycholog, mgr Anna Leszczyńska, pielęgniarka neurologiczna oraz Jolanta Muszyńska, położna.

 

 

Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Fundacja PTSR, Fundacja SM – walcz o siebie, Szkoła Motywacji, a także firma Merck. Uczestnictwo w warsztacie można potwierdzać do dn. 10.01.2020 r. (piątek) pod numerem tel. +48 22 127 48 50 lub adresem mailowym mamazsm@ptsr.org.pl.

 

 

O stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane (łac. Sclerosis Multiplex, SM) to przewlekła, zapalna choroba ośrodkowego układu nerwowego, która jest najczęściej występującą, nieurazową, upośledzającą chorobą neurologiczną u młodych osób dorosłych. Szacuje się, że około 2,3 mln osób na świecie cierpi na SM. Chociaż objawy SM mogą być zróżnicowane, do najczęściej występujących należą: niewyraźne widzenie, drętwienie lub mrowienie w kończynach oraz osłabienie siły mięśniowej i zaburzenia koordynacji. Rzutowa postać SM jest najczęściej występującą odmianą choroby.

 

 

Informacje o firmie Merck

Merck jest wiodącą firmą naukowo-technologiczną, działającą w trzech sektorach, tj. ochrony zdrowia (Healthcare), life science (Life Science) oraz zaawansowanych materiałów i technologii (Performance Materials). Około 56 000 pracowników na całym świecie pracuje nad dalszym rozwojem technologii, wydłużających życie pacjentów i poprawiających jego jakość – począwszy od terapii stosowanych w leczeniu raka i stwardnienia rozsianego, nowoczesnych systemów wspierających badania naukowe i tworzenie leków, zakończywszy na produkcji ciekłych kryształów wykorzystywanych w smartfonach i telewizorach LCD. W 2018 r. Merck odnotował przychód ze sprzedaży w wysokości 14,8 miliarda euro w 66 krajach.

 

Badania naukowe i społeczna odpowiedzialność firmy są kluczem do technologiczno-naukowego postępu Merck. Właśnie w taki sposób Merck rozwija się od momentu swojego powstania w 1668 r. Większościowy udział notowanej na giełdzie grupy należy do rodziny, która założyła firmę. Merck posiada ogólnoświatowe prawa do nazwy i marki Merck. Jedynymi wyjątkami są Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie firma działa pod nazwami EMD Serono w obszarze ochrony zdrowia, MilliporeSigma w obszarze life science i EMD Performance Materials w obszarze zaawansowanych materiałów i technologii. Aby uzyskać więcej informacji, należy odwiedzić stronę internetową Merck www.merckgroup.com.

 

 

Informacja o Merck w Polsce

Merck prowadzi swoją działalność w Polsce od 1992 roku. Obecnie zatrudnia około 600 pracowników. Główna siedziba firmy mieści się w Warszawie (Merck Sp. z o.o.). Pozostałe dwie spółki mają swoje lokalizacje w Poznaniu (Sigma-Aldrich Sp. z o.o.) oraz we Wrocławiu, gdzie znajduje się Centrum Usług Biznesowych (Merck Business Solutions Europe Sp. z o.o.).

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

SolskiComms

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »