Społeczeństwo » Społeczeństwo

Care Experts: Pomóc bliskim wymagającym stałej opieki

Care Experts: Pomóc bliskim wymagającym stałej opieki
Zobacz więcej zdjęć »
Opieka nad chorą osobą wymagającą nieustannej czujności i pomocy to duże wyzwanie i wysiłek fizyczny. Często również dyskomfort psychiczny wynikający z wzajemnej zależności chorego i opiekuna.

W takiej sytuacji dobrze skorzystać z fachowej pomocy i rehabilitacji, dzięki której można przywrócić sprawność lub przynajmniej poprawić komfort życia pacjenta po udarze, z chorobą Parkinsona lub Alzheimera. Specjalistyczną opiekę zapewnia Ośrodek Rehabilitacji Dziennej Care Experts.

 

80 tysięcy osób w Polsce cierpi na chorobę Parkinsona. Na schorzenie to zapada 1% osób powyżej 60. roku życia, jednak wśród pacjentów zdarzają się też osoby młodsze – nawet w wieku 21 lat. Często Parkinsonowi towarzyszy depresja, która może wystąpić jako pierwszy objaw – nawet wiele lat wcześniej niż kolejne symptomy. Z takim problemem zmagał się m.in. aktor Robin Williams. Jan Paweł II to z kolei najbardziej znany Polakom chory, który z godnością znosił wszystkie dolegliwości związane ze schorzeniem, starając się, jak najdłużej pozostać osobą aktywną. Nie ma jeszcze skutecznego leku, który pozwoliłby na całkowite wyleczenie, jednak połączenie terapii farmakologicznej oraz rehabilitacji pozwala chorym dłużej zachować sprawność i prowadzić w miarę samodzielne życie. Pomoc w tym zakresie można znaleźć w specjalistycznych ośrodkach, np. Ośrodku Rehabilitacji Dziennej Care Experts w Warszawie.

 

Trudności przysparza również opieka nad osobami cierpiącymi na chorobę Alzheimera. Jest to nieuleczalna przypadłość, najczęściej dotykająca osoby w zaawansowanym wieku, jednak spotyka również młodych ludzi. W początkowym okresie pacjent ma problemy z przypominaniem sobie zdarzeń z najbliższej przeszłości, jednak z upływem czasu chory traci zdolność mowy, przestaje być samodzielny, a w końcu wymaga ciągłej opieki i pomocy w najprostszych czynnościach. Mimo to wciąż odczuwa emocje i nastroje oraz zdaje sobie sprawę z nastroju opiekuna – jego zmęczenia, gniewu czy irytacji. Skorzystanie z fachowej pomocy odciąża zarówno rodzinę, jak i pomaga pacjentowi, ponieważ specjalistyczna rehabilitacja jest w stanie poprawić komfort życia chorej osoby.

 

Opisane choroby to nie jedyne problemy, z którymi stykają się rodziny seniorów. W Polsce co roku 60 tysięcy osób doznaje udaru, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej i jak najszybszego rozpoczęcia rehabilitacji – najlepiej w specjalistycznym ośrodku. Kilkumiesięczne oczekiwanie na miejsce w klinice może znacznie obniżyć skuteczność terapii będącej szansą dla pacjentów cierpiących m.in. na niedowład, paraliż, częściowy brak czucia, afazję czy amnezję. Warto rozważyć, czy czekać na miejsce oferowane przez NFZ, czy jednak zgłosić się samodzielnie do prywatnej placówki, w sytuacji, kiedy liczy się każdy dzień.

 

Pomoc potrzebna od zaraz: opieka dzienna

 

Gdzie znaleźć pomoc, jeśli ktoś z bliskich wymaga rehabilitacji z powodu choroby Parkinsona, Alzheimera lub przebytego udaru? Jednym z rozwiązań jest korzystanie z opieki dziennej świadczonej przez wyspecjalizowane placówki takie jak Ośrodek Rehabilitacji Dziennej Care Experts w Warszawie. Korzyści, wynikające z takiego rozwiązania są oczywiste – pacjent na stałe mieszka z rodziną, dzięki czemu nie czuje się przez nią odrzucony, a równocześnie zyskuje fachową opiekę i szansę na poprawę komfortu życia. W ośrodku pacjenci uczestniczą w terapii mającej na celu spowolnienie choroby Parkinsona i Alzheimera oraz złagodzenie towarzyszących im zaburzeń. Otrzymują całodzienną opiekę, terapię neuropsychologiczną, zajęciową, wyżywienie, transport oraz pomoc medyczną na miejscu. Pacjenci chorzy na Alzheimera uczestniczą w zajęciach od 2 do 5 razy w tygodniu – częstotliwość spotkań zależy od stopnia zaawansowania choroby. Biorą udział w indywidualnym treningu pamięci i innych funkcji poznawczych prowadzonych przez psychologa, a także gimnastyce, muzykoterapii, arteterapii, ludoterapii i biblioterapii. Z kolei osoby cierpiące na Parkinsona uczestniczą 2 razy w tygodniu w indywidualnej rehabilitacji, zajęciach z logopedą lub neurologopedą oraz warsztatach zajęciowych. Celem takiej terapii jest m.in. usprawnienie możliwości ruchowych, mowy oraz mimiki twarzy.

 

Nieco inaczej wygląda opieka nad chorymi po przebytym udarze. Tu nacisk położony jest na odzyskanie wcześniejszej sprawności we wszystkich obszarach i w jak największym zakresie. Pacjenci mogą wybrać program intensywny (15 godzin w tygodniu) lub weekendowy (8 godzin w tygodniu), a każdy turnus trwa miesiąc. Rehabilitacja obejmuje trening umiejętności komunikacyjnych, zajęcia ruchowe – usprawniające oraz wzmacniające mięśnie i relaksację.

 

Uczestnictwo w zajęciach grupowych ma dużą wartość w procesie terapii chorych na Alzheimera, Parkinsona czy po przebytym udarze mózgu. Chorzy doceniają wzajemnie swoje sukcesy i prace wykonane podczas zajęć a to pozwala wzmocnić poczucie własnej wartości, sprawczości i zadowolenia z siebie. Nie czują się oceniani, bo znaleźli się w podobnej sytuacji i mają podobne cele – to łączy i dodaje motywacji do podejmowania aktywności. Ten aspekt psychologiczny bycia w grupie osób podobnych do siebie, często niedoceniany, istotnie wpływa na złagodzenie zaburzeń zachowania lub spowolnienie postępu choroby – mówi Karolina Jurga, psycholog Care Experts z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami starszymi i niesamodzielnymi z powodu procesu otępiennego.

 

Co ważne, wszyscy pacjenci otrzymują wsparcie psychologa, który pomaga im zaakceptować trudną sytuację, w której się znaleźli. Każdy nowy podopieczny może również skorzystać z 2-dniowego pobytu próbnego, dzięki czemu zarówno chory, jaki i jego rodzina mogą sprawdzić, czy jest to dla niego odpowiedni sposób leczenia oraz czy po prostu dobrze czuje się w tym miejscu.

 

Ośrodek Rehabilitacji Dziennej mieści się w Warszawie, na ul. Nowolipie 18. Telefon kontaktowy: 22 88 777 00. Więcej informacji http://seniorzy.careexperts.pl/ .Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JBcomm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »