Technologie » Internet

Certyfikat SSL – dlaczego warto go mieć na stronie www?

Certyfikat SSL – dlaczego warto go mieć na stronie www?
Zobacz więcej zdjęć »
Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody ataków na sklepy internetowe i inne serwisy www. Ich właściciele mogą jednak zwiększyć bezpieczeństwo swoich witryn i przesyłanych za ich pośrednictwem danych. Pierwszym krokiem powinna być instalacja certyfikatu SSL.

Cyberataki nie są wcale rzadkością ani na świecie, ani w Polsce. Okazuje się, że w 2018 roku zmagało się z nimi 68% przedsiębiorstw przebadanych przez firmę doradczą KPMG. Do tego ¼ tych firm zanotowała znaczący wzrost liczby cyberataków. Tylko 57% polskich firm (także działających online) ma przygotowane procedury na wypadek cyberataku. Ten przeprowadzają coraz częściej już nie tylko pojedynczy hakerzy, ale również zorganizowane grupy cyberprzestępcze, a nawet osoby i organizacje, które można nazwać cyberterrorystami (źródło: https://amcham.pl/pl/node/581). Dużym problemem jest kradzież danych. Dziś dane to przecież pieniądze. Każdy właściciel strony internetowej, na której użytkownik wprowadza jakiekolwiek dane, powinien je odpowiednio zabezpieczyć. Tego wymagają między innymi przepisy RODO. Aby zabezpieczyć odpowiednio dane, warto na początek postawić na wdrożenie certyfikatu SSL. Dlaczego? Wyjaśnią nam to eksperci z firmy Domeny.pl. Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL zabezpiecza dane poprzez szyfrowanie. Te dane są przesyłane z urządzenia używanego przez użytkownika (może to być komputer lub urządzenie mobilne) na serwer, z którego korzysta dana strona www. O tym, czy dany serwis ma zainstalowany certyfikat SSL, można się łatwo dowiedzieć. Wystarczy poszukać zielonej kłódki w przeglądarce na pasku z adresem strony. Gdy nie będzie zabezpieczenia SSL, przeglądarka internetowe (np. Chrome) oznaczy witrynę komunikatem „niezabezpieczona”. Certyfikat SSL korzysta z dwóch kluczy: publicznego i prywatnego (losowo wygenerowane znaki). Ten pierwszy szyfruje dane przesyłane na serwer, a drugi klucz pozwala je odszyfrować. Używany jest tu szyfrowany protokół HTTPS.Gdzie zdobyć certyfikat SSL?

Jeszcze kilka lat temu zdobycie certyfikatu SSL nie było łatwe, natomiast dziś to nie jest już problem. Takie certyfikaty oferuje wielu dobrych dostawców usług internetowych. Na przykład firma Domeny.pl ma bardzo szeroki wybór takich certyfikatów, więc każdy może dostosować rozwiązanie najlepsze do swoich potrzeb. Do tego certyfikat jest wydawany bardzo szybko i jest uruchamiany automatycznie. Dzięki takim rozwiązaniom można bardzo szybko zacząć szyfrować dane, a do tego istnieje możliwość potwierdzania autentyczności (certyfikaty typu EV).Korzyści z certyfikatu SSL

Największą korzyścią z certyfikatu SSL jest oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa danych, które są skutecznie szyfrowane. To jednak nie wszystko. Wielu klientów e-sklepów i innych internautów jest już na tyle świadoma, że zwraca uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Certyfikat SSL to wzrost zaufania do danej witryny internetowej, co może przełożyć się na zwiększenie liczby jej użytkowników. To także zwiększenie bezpieczeństwa transakcji online, wzrost zaufania do marki, a do tego łatwiejsze SEO (Google promuje w wyszukiwarce strony z SSL).

Dziś certyfikat SSL to coraz częściej konieczność, aby skutecznie zapewniać bezpieczeństwo danych użytkowników, ale i budować w ten sposób lepszą pozycję na internetowym rynku. Warto zacząć zatem od certyfikatu SSL, a dopiero potem wdrażać dodatkowe, bardziej skomplikowane i kosztowne zabezpieczenia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »