Gospodarka » Żywność

Certyfikowany śledź ze zrównoważonych połowów w restauracjach IKEA w całej Polsce

Od 4 kwietnia br. w restauracjach IKEA w całej Polsce dostępne jest nowego danie: smażony śledź z certyfikatem MSC. Niebieski znak MSC gwarantuje, że użyte w daniu śledzie pochodzą ze stabilnych, dobrze zarządzanych łowisk, posiadających certyfikat zrównoważonego rybołówstwa.

Śledź to jeden z najpopularniejszych gatunków ryb konsumowanych w Szwecji. Jest doskonałą i nieco bardziej dostępną cenowo alternatywą dla łososia. Nowe danie: smażony śledź z certyfikatem MSC z purée, czerwoną kapustą i pesto pietruszkowym, łączy smaki polskie i szwedzkie, dlatego doskonale wpisuje się w gust klientów IKEA. Dodatek do głównej części dania, czerwona kapusta, doskonale wpisuje się w obecny trend w gastronomii - modę na piklowanie niestandardowych warzyw. Nowe danie będzie dostępne w restauracjach IKEA w całej Polsce do 31 lipca 2018 r.

Certyfikat MSC gwarantuje, że serwowane i sprzedawane w IKEA ryby oraz owoce morza pozyskane zostały bez naruszania stabilności łowisk. W ten sposób możemy oferować naszym klientom nie tylko smaczną i zdrową żywność. Pomagamy im także w podejmowaniu przyjaznych środowisku decyzji, zachęcając do korzystania z bardziej zrównoważonych źródeł.- mówi Mirosław Forycki, Country Food Manager, IKEA Retail Polska.

Wszystkie ryby i owoce morza dostępne w ofercie IKEA, restauracji IKEA oraz sklepiku szwedzkim, od końca sierpnia 2015 roku pochodzą wyłącznie ze zrównoważonych połowów oraz odpowiedzialnych hodowli. W ofercie dostępne są między innymi śledzie i krewetki z certyfikatem MSC oraz łosoś z certyfikatem ASC.

Standardy MSC i ASC to najbardziej wiarygodne na świecie certyfikaty, potwierdzające pochodzenie ryb i owoców morza ze zrównoważonych, przyjaznych środowisku naturalnemu źródeł. Niebieski certyfikat MSC gwarantuje, że ryby i owoce morza zostały złowione w sposób przyjazny dla ekosystemu, niezagrażający populacji danego gatunku ryb oraz sprzyjający innym zwierzętom morskim. Z kolei zielony certyfikat ASC, nazywany także certyfikatem zrównoważonej hodowli, jest dowodem, że hodowcy ograniczają swój wpływ na środowisko naturalne do minimum i postępują zgodnie z zasadami odpowiedzialnej akwakultury. 

MSC jest międzynarodową organizacją pozarządową, która istnieje już ponad 20 lat, a w ostatnich latach program certyfikacji produktów rybnych w Polsce rozwija się bardzo intensywnie. Konsumenci wiedzą, że wybierając ryby i owoce morza z certyfikatami MSC pomagają chronić ekosystemy wodne.To ważne, ponieważ zgodnie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO blisko 90 proc. światowych stad jest przełowionych lub na granicy przełowienia. Tymczasem postępując zgodnie z zasadami zrównoważonego rybołówstwa i kupując certyfikowane produkty mamy pewność, że ryb i owoców morza nie zabraknie ani dla nas, ani dla przyszłych pokoleń- podkreśla Anna Dębicka, koordynator programu MSC w Polsce.

Więcej informacji na temat certyfikatu MSC można znaleźć na stronie www.msc.org/pl


*          *          *

Nazwa marki IKEA to akronim - skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd). 

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive. 

Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziesięć sklepów i zarządza pięcioma centrami handlowymi poprzez IKEA Centres Polska. Zlokalizowane w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatruje 23 sklepy IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy IKEA w Polsce należy również sześć farm wiatrowych, które zapewniają jej niezależność energetyczną. 

W roku finansowym 2017 ponad 28 mln osób odwiedziło sklepy IKEA, a strona www.IKEA.plodnotowała ok. 91 mln wizyt.

ASC (Aquaculture Stewardship Council)jest międzynarodową organizacją non-profit, która wyznacza standardy środowiskowe i społeczne, celem poświadczania odpowiedzialnych i dobrze zarządzanych gospodarstw rybnych. To przyczynia się do zapewnienia dostępności owoców morza, zdrowia oceanów i utrzymania lokalnych społeczności, które opierają na tej działalności w perspektywie długoterminowej.

www.asc-aqua.org

MSC (Marine Stewardship Council)jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchu dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie. 

Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia. 

Już ponad 328 rybołówstw z ponad 35 krajów świata posiada certyfikat MSC, a ponad 80 kolejnych przechodzi obecnie proces certyfikacji. Programem objętych jest już blisko 14% światowych połowów. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już ponad 29 000 produktów w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce dostępnych jest już ponad 600 produktów, które można znaleźć w największych sieciach handlowych.

www.msc.org/plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MSC w Polsce
http://msc.org/pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 3 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »