Gospodarka » Żywność
Chilijskie owoce morze i ryby na polskim i międzynarodowym rynku
O możliwościach rozwoju importu chilijskich produktów morskich dyskutowano podczas spotkania zorganizowanego 16 kwietnia br. przez Biuro Handlowe ProChile w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich. Temat ten był również obecny podczas targów Seafood Expo Global 2015 w Brukseli, na których pojawiło się wielu chilijskich wystawców.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Spotkanie w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich, zorganizowane zostało 16 kwietnia br. z inicjatywy Biura Handlowego ProChile. Dotyczyło promocji chilijskich owoców morza i ryb oraz połączone było z degustacją specjalnie przygotowanego na tę okazję menu. Na spotkaniu obecni byli dyrektor Biura Handlowego ProChile w Polsce, Felipe Gajardo oraz konsul honorowy Chile w Gdyni, Marek Listowski. Goście dyskutowali między innymi o szansach rozwoju importu produktów morskich z Chile w kontekście rozwijającej się dynamicznie od kilku lat wymiany handlowej i gospodarczej między Polską a tym południowoamerykańskim krajem. Ważnym tematem była również kwestia standardów jakości importowanej żywności z Chile.
- Dzięki nowoczesnym procesom przemysłowym oraz surowym standardom jakości i bezpieczeństwa, Chile jest wiarygodnym dostawcą produktów morskich, a ich eksport do krajów Unii Europejskiej rośnie z roku na rok. Wzorową jakość i bezpieczeństwo chilijskiej żywności poświadczają certyfikaty Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego – tłumaczył Felipe Gajardo, dyrektor Biura Handlowego ProChile w Polsce.
Możliwości rozwoju importu produktów morskich z Chile będą również głównym tematem targów Seafood Expo Global 2015, które odbywają się w dniach 21-23 kwietnia 2015 w Brukseli. Chilijscy wystawcy i przedstawiciele chilijskiego sektora przemysłu rybnego prezentują na targach swoją ofertę, skierowaną do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
- Targi Seafood Expo Global 2015 w Brukseli są dla nas pewnego rodzaju platformą, która pozwala nam wzmacniać więzi z obecnymi partnerami oraz pozyskiwać nowych klientów na wszystkich rynkach międzynarodowych - powiedziała Susana Véliz, dyrektor Biura Handlowego ProChile w Belgii. - Chile posiada wyjątkowe atuty w kwestii konkurencyjności, dzięki którym może produkować żywność najwyższej jakości. Z jednej strony są to cechy geograficzne i klimatyczne, z drugiej są to możliwości produkcyjne - dają one niespotykane nigdzie indziej możliwości połowów i przetwórstwa rybnego - dodała Susana Véliz.
Chile zajmuje czołową pozycję wśród producentów żywności w Ameryce Południowej oraz 27 pozycję na całym świecie. Chilijskie produkty spożywcze cenione są między innymi za obecność programów gwarantujących wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa. Pochodzące z Chile ryby i owoce morza, takie jak: morszczuk, przegrzebki, małże, kałamarnice, makrele, sardynki i mątwy – spełniają też rygorystyczne normy jakości wyznaczone przez najbardziej wymagające rynki Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, jak również Japonii. W 2014 roku Chile wyeksportowało ryby i owoce morza o wartości blisko 6,169 mld dolarów, głównie do Japonii, USA i Brazylii; wartość eksportu produktów morskich do Polski w 2014 roku wyniosła 151 mln zł.
Nadesłał:
ogilvypr
|
Komentarze (0)