Dom » Budownictwo

Chłodny dom latem

Chłodny dom latem
Zobacz więcej zdjęć »
Dobrze zaizolowany stropodach to gwarancja oszczędności energii cieplnej w sezonie jesienno–zimowym i warunek konieczny dla komfortu przebywania w pomieszczeniach znajdujących się na ostatniej kondygnacji budynku w sezonie letnim. Ochronę przed upałami zapewni odpowiednia termoizolacja.

Dachy płaskie były przez długi czas kojarzone głównie z budynkami publicznymi czy przemysłowymi, ale dziś wracają do łask także w architekturze domów jednorodzinnych. Wynika to nie tylko z rosnącej popularności stylu modernistycznego, lecz także z czysto praktycznych powodów. Utworzona pod stropodachem przestrzeń jest w pełni użytkowa, można w niej urządzić sypialnię, pokój dla dziecka czy zaciszne biuro. Poddasza ze skosami są bardziej wymagające w aranżacji. Często jednak mankamentem stropodachu może być zbyt intensywne nagrzewanie się w sezonie letnim i wychładzanie zimą. Dotyczy to zwłaszcza budynków zwieńczonych najprostszymi konstrukcjami stropodachów niewentylowanych, które nie zostały dobrze ocieplone. Skutecznym sposobem na uzyskanie stałego i komfortowego mikroklimatu pomieszczeń jest w takich sytuacjach zastosowanie termoizolacji o jak najlepszym parametrze przewodzenia ciepła lambda.

Stropodach - konstrukcja, która wraca do łask
Niewentylowane dachy płaskie były przez długi czas kojarzone z budownictwem lat 70., w którym stosowano złej jakości materiały lub nieodpowiednie rozwiązania konstrukcyjne, co skutkowało m.in. problemami z ich nadmiernym nagrzewaniem czy szczelnością. Wraz z wprowadzaniem nowych technologii coraz więcej inwestorów decyduje się na stropodach, gdyż pozwala on zrealizować domy o efektownej, minimalistycznej architekturze zgodnej z aktualnymi trendami. Co więcej, płaska konstrukcja dachu o minimalnym spadku 3% pozwala na łatwy montaż instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci ogniw fotowoltaicznych czy kolektorów, choć w tej technologii można wykonywać także konstrukcje strome, które naśladują klasyczny spadzisty dach przy niższych kosztach realizacji. Należy jednak pamiętać, że dach niewentylowany, w którym nie uwzględniono odpowiednio grubej termoizolacji, może generować znaczne ubytki ciepła zimą, zaś latem powodować przegrzewanie się pomieszczeń użytkowych zlokalizowanych tuż pod nim. W odróżnieniu od stropodachu wentylowanego nie posiada on bowiem szczeliny powietrznej, która stanowi dodatkowy bufor cieplny podnoszący jego termoizolacyjność. Tradycyjny stropodach niewentylowany składa się z następujących po sobie warstw, które bezpośrednio do siebie przylegają. Patrząc od strony pomieszczenia, jest to konstrukcja nośna wykonana z płyty żelbetowej, na której tworzy się warstwę spadkową z lekkiego betonu lub styropianowych klinów. Następnie na całej powierzchni dachu układana jest folia paroizolacyjna, która chroni warstwę termoizolacji przed wilgocią wykraplaną wskutek różnic temperatur. Jako termoizolację dachów płaskich popularnie stosuje się płyty z białego lub grafitowego polistyrenu ekspandowanego, ze względu na ich nienasiąkliwość i optymalną wytrzymałość mechaniczną. Tak zaprojektowany układ warstw wieńczy hydroizolacja w postaci papy podkładowej i wierzchniej.

Aby stropodach chronił przed upałami...
W upalne dni powierzchnia dachu może się nagrzewać do nawet 60ºC, dlatego tak ważne jest zaprojektowanie go w taki sposób, by wysokie temperatury nie przenikały do wnętrza budynku. Dobierając warstwę termoizolacji, najlepiej kierować się obowiązującymi warunkami technicznymi w zakresie energooszczędności budynku. Od 2017 roku współczynnik przenikania ciepła dla stropodachów nie powinien przekraczać wartości 0,18 W/m2K, jednak już za dwa lata wymaganie to zostanie zaostrzone do poziomu 0,15 W/m2K, który był do tej pory zarezerwowany dla domów w standardzie pasywnym.

- Jeszcze do niedawna osiągnięcie tak wysokiego standardu wymagało ułożenia niemal 30 cm warstwy ocieplenia z tradycyjnego styropianu białego, jednak na rynku są już dostępne płyty grafitowe o znacznie lepszych właściwościach termoizolacyjnych. Teraz dla uzyskania takiego efektu wystarczająca jest 20 cm warstwa styropianu Knauf Therm Expert Dach/Podłoga o współczynniku lambda 0,031 W/mK i doskonałym oporze cieplnym 6,45 m2K/W. Parametry ocieplenia można dodatkowo poprawić, zamawiając płyty w większych wymiarach niż standardowo, co pozwoli zminimalizować powstawanie mostków termicznych - mówi Cezary Bieżoński, Regionalny Menadżer ds. Sprzedaży Knauf Therm.

Wybierając termoizolację dachu warto pamiętać także o tym, że trwałość jej parametrów zależy w dużej mierze także od jej wytrzymałości mechanicznej. W trakcie użytkowania jest ona bowiem narażona na ciężar pokrycia wierzchniego czy obciążeń wynikających np. z chodzenia po dachu, dlatego zawsze należy wybierać rozwiązania dedykowane do powierzchni poziomych. Nowe płyty Knauf Therm Expert Dach/Podłoga posiadają optymalny współczynnik odporności na ściskanie CS na poziomie 80 kPa i wytrzymałości na zginanie BS aż 125 kPa, dlatego nie ulegają „osiadaniu" ani uszkodzeniom mechanicznym, zachowując swoje właściwości przez cały okres użytkowania. Oprócz trwałej i efektywnej termoizolacji, można dodatkowo rozważyć zastosowanie białego lub refleksyjnego pokrycia dachowego. Niezbędnym elementem ochrony budynku przed przegrzewaniem jest ponadto odpowiednia termoizolacja ścian zewnętrznych, najlepiej ze styropianu grafitowego o tym samym parametrze lambda 0,031 W/mK.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »