Dom » Ogrody

Chwastnica jednostronna - chwast, z którym można skutecznie walczyć

Chwastnica jednostronna - chwast, z którym można skutecznie walczyć
Zobacz więcej zdjęć »
Chwastnica jednostronna, nazywana czasem kurzym prosem, to chwast występujący bardzo często w polskim ekosystemie. Osoby uprawiające ziemię zmagają się z tą szkodliwą rośliną cyklicznie. Istnieją skuteczne sposoby wytępienia tego chwastu, warto jednak wiedzieć, jak wygląda chwastnica jednostronna.Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak walczyć z chwastnicą jednostronną
  • jak wygląda kwaśnica jednostronna

Uprawiając pola lub ogródek musimy przygotować się na to, że w naszym ogródku lub na polach uprawnych znajdziemy wiele różnego rodzaju chwastów. Część z nich będzie wyglądała ładnie, ale będzie niebezpieczna dla hodowanych przez nas upraw. Niektóre wyglądają niepozornie, jak opisywana w tym artykule chwastnica jednostronna. To chwast przypominający trawę, dlatego niedoświadczony ogrodnik lub osoba uprawniająca rolę może ją początkowo przegapić.Chwastnica jednostronna - najważniejsze informacje i opis rośliny

Chwastnica jednostronna (nazywana też prosem jednostronnym, prosem dzikim lub prosem japońskim) to chwast będący odmianą trawy, znacząco ograniczająca wzrost naszych plonów. Jest bardzo powszechny w polskim ekosystemie, a jego zwalczanie polega przede wszystkim na stosowaniu zabiegów preparatami chwastobójczymi.

Może osiągać około 100 cm wysokości. Posiada delikatnie spłaszczone źdźbła, zgięte w dolnych kolankach oraz szerokie liście posiadające nieowłosione blaszki liściowe. Jest rośliną jednoroczna, jara i ciepłolubna. Kwitnie od lipca do września. Dobrze wzrasta na glebach wilgotnych, bogatych w azot i wapń, o pH około 6,5.

Roślina ta bardzo dobrze wzrasta na polach, gdzie uprawiane są rośliny i zboża jare, między innymi kukurydza, buraki czy ziemniaki. W miejscach swojego wzrostu intensywnie pobiera potas oraz wodę z gleby, uniemożliwiając tym samym prawidłowy wzrost i rozwój roślin uprawnych.Zwalczanie chwastnicy jednostronnej za pomocą środków chwastobójczych

Chwastnica jednostronna skutecznie jest usuwana z użyciem herbicydów jednostronnych, czyli nawozów chwastobójczych specjalizujących się w usuwaniu chwastów jednoliściennych. Warto pamiętać o tym, że chwast ten jest bardzo skuteczny w pobieraniu składników odżywczych z gleby, co powoduje duży ubytek w uprawach rolnych. Warto więc stosować odpowiednie środki chwastobójcze, które pozwolą na zachowanie upraw w znaczącym stopniu. Traktując roślinę odpowiednim środkiem chwastobójczym spowodujemy, że wchłonie ona ten szkodliwy dla niej środek poprzez liście, co spowoduje jej umieranie.Jak rozpoznawać chwasty i inne szkodliwe rośliny?

W rozpoznawaniu chwastów bardzo pomocne jest doświadczenie. Po wielu latach uprawy naszych pól i ogródków, znamy występujące w naszej okolicy szkodliwe rośliny i jesteśmy w stanie je zidentyfikować w celu usunięcia. Jednak jako początkujący rolnicy lub ogrodnicy możemy potrzebować fachowej pomocy w identyfikacji roślin niepożądanych w naszej uprawie. Z pomocą przychodzi specjalistyczna literatura opisująca najpopularniejsze chwasty w Polsce, miejsce ich występowania oraz sposób eliminacji. Może to być zarówno książka w wersji papierowej, ebook, jak i specjalistyczna strona internetowa pomagająca w identyfikacji chwastów, taka jak Atlas Chwastów. Przykładowy opis chwastnicy jednostronnej znajdziemy na stronie proagri.com/atlas-chwastow/.Gdzie kupić odpowiednie preparaty chwastobójcze?

Preparaty do zwalczania chwastnicy jednostronnej i innych chwastów kupimy w wyspecjalizowanych sklepach lub bezpośrednio u producentów. Szeroki wybór i doradztwo zapewniają nam sklepy internetowe. Znajdziemy tam wszelkiego rodzaju preparaty chwastobójcze oraz nawozy wspomagające wzrost roślin uprawnych. Jeżeli nie wiemy, jakie preparaty będą dla nas odpowiednie, specjaliści ze sklepów chętnie doradzą nam w podjęciu odpowiedniego wyboru. 

Źródło fotografii: unsplash.com
Licencja: https://unsplash.com/licenseRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 5 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »