Technologie » AGD - RTV

Ciepło, zimno… w jakiej wodzie prać ubrania?

Ciepło, zimno… w jakiej wodzie prać ubrania?
Zobacz więcej zdjęć »
Nowoczesne pralki pozwalają nam skorzystać z co najmniej kilku trybów prania – m.in. do odzieży po ćwiczeniach, do ubrań kolorowych czy tkanin bawełnianych. Przede wszystkim różni je osiągana podczas cyklu temperatura wody. Kiedy wybrać pranie w 15°C, a kiedy w 90°C?

Podejdź do tego na chłodno

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Za niską temperaturę prania możemy uznać przedział od 15°C do 30°C. To zakres, w którym powinniśmy prać ubrania szczególnie delikatne, jak np. wykonane z jedwabiu czy kaszmiru. Przy czyszczeniu ich mechanicznie, nie zapominajmy także o konieczności ustawienia małej liczby obrotów bębna oraz wykorzystaniu bardzo delikatnych środków czyszczących. Niska temperatura pozwoli nam również odświeżyć inne materiały, jednak warto mieć na uwadze, że wtedy tkaniny nie zostaną zdezynfekowane tak dokładnie, jak podczas czyszczenia np. w 90°C. W 15°C-30°C nie powinniśmy prać ręczników czy pościeli, które mogą być większym skupiskiem bakterii. Niska temperatura sprawdzi się natomiast do szybkiego odświeżenia odzieży wierzchniej lub butów czy do wyczyszczenia ubrań z bardzo delikatnych materiałów. Pranie w 30°C idealnie nada się do bawełnianej i syntetycznej, lekko zabrudzonej odzieży codziennej.

 

Temperatury umiarkowane

Kolejnym popularnym przedziałem są temperatury z zakresu od 40°C do 60°C. To zakres najbardziej uniwersalny, ponieważ pozwala na odpowiednie rozpuszczenie się środków chemicznych w wodzie, a z drugiej strony nie niszczy materiałów jak np. pranie w 90°C. Ustawienie cyklu w wyższej temperaturze zdecydowanie wpłynie na ilość usuniętych bakterii z ubrań, jednak z drugiej strony zwiększa ryzyko zniszczenia materiałów. Dlatego w 40-60°C nie powinniśmy prać tkanin szczególnie delikatnych lub ubrań, które wymagają bardzo szczegółowej dezynfekcji, za to bez problemu wyczyścimy odzież codzienną z materiałów bawełnianych, syntetycznych i mieszanych.

 

Ciepło, cieplej, gorąco!

Najwyższe temperatury prania oscylują około 90°C. Powinniśmy zastosować je do prania materiałów, które wymagają szczególnej dezynfekcji, jak pościel, ręczniki, firanki czy mocno zabrudzone ubrania. Nie należy w niej prać delikatnych materiałów, ponieważ mogą się zniszczyć. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wysoka temperatura jest odpowiednia dla wybranego przez nas materiału, sprawdźmy metkę ubrania. To na niej powinny być opisane wszystkie niezbędne do odpowiedniego czyszczenia wytyczne.

 

Inny tryb przy każdym praniu?

Czy powinniśmy zastanawiać się podczas każdego cyklu, jakie dokładnie parametry ustawić? Niekoniecznie – choć współczesne pralki oferują możliwość wyboru bardzo dokładnych ustawień, to jednak na co dzień przydatny będzie standardowy tryb do prania lekko zabrudzonej odzieży codziennej. Np. na rynku są dostępne modele, dzięki którym uruchomienie cyklu prania w 30°C polega na naciśnięciu jednego przycisku i przytrzymaniu go przez 2 sekundy. Tyle wystarczy, aby włączyć urządzenie, które automatycznie ustawi codzienny program prania, który trwa zaledwie 45 minut i usuwa 20 najczęściej spotykanych plam. Funkcja Push&Wash (dostępna w pralkach Indesit z linii Innex np. model BWE 71283X WWGG PL) sprawdzi się idealnie przy praniu odzieży bawełnianej i syntetycznej. M.in. dzięki takim rozwiązaniom czas przeznaczony na codzienne pranie ograniczymy do minimum, bez potrzeby ustawiania wszystkich potrzebnych parametrów cyklu, a zaoszczędzone chwile możemy np. poświęcić bliskim, do czego zachęca marka Indesit w ramach prowadzonej kampanii #DoItTogether, czyli #ZróbmyToRazem. Zasada jest prosta – wykonujmy zadania domowe wspólnie, angażujmy do nich dzieci, aby wspólnie traktować codzienne obowiązki jak okazję do zabawy i pielęgnowania rodzinnych relacji.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »