Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Co jeść i pić w szkole by mieć energię do nauki i zabawy?

Wrzesień to miesiąc, który zarówno rodzicom jak i dzieciom kojarzy się głównie z powrotem do szkoły. Dla dzieci to czas wzmożonej aktywności. Nie może im zabraknąć energii do zdobywania wiedzy i zabawy.

Wrzesień to miesiąc, który zarówno rodzicom jak i dzieciom kojarzy się głównie z powrotem do szkoły. Dla dzieci to czas wzmożonej aktywności. Nie może im zabraknąć energii do zdobywania wiedzy i zabawy. Dla polskich Mam to także intensywny czas - według badania Maison & Partners[1], przeprowadzonego na zlecenie marki Kubuś, ponad 80 proc. polskich Mam samodzielnie przygotowuje dzieciom śniadania do szkoły i regularnie gotuje. Jakie produkty powinny znaleźć się w plecaku naszych pociech, by miały siły na codzienne wyzwania? Zapytaliśmy o to ekspertów - Annę Jelonek oraz Monikę Perkowską.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zdrowie jest najważniejsze

Dla polskich Mam szczególnie ważne jest, by ich pociechy jadły smacznie i zdrowo - aż 42 proc. Mam uważa, że posiłki muszą być zdrowe, zaś 41 proc. ankietowanych dużą wagę przywiązuje do smaku przygotowywanego posiłku. Na drugie śniadanie podają najczęściej kanapki (74 proc.), owoce (68 proc.) oraz soki (37 proc.). Czy da się połączyć dwa tak ważne aspekty diety? Oczywiście, że tak.

W przeprowadzonym badaniu Mamy wskazały, że według nich zdrowe są owoce i warzywa, ale w świeżej postaci nie zawsze wpasowują się w gusta naszych pociech, a także nie zawsze są dostępne o każdej porze roku. Warto jednak pamiętać, że nasze dziecko powinno spożywać aż 5 porcji warzyw, owoców lub soku w ciągu dnia. Na szczęście jest wiele kreatywnych sposobów by przekonać malucha do zdrowego i pysznego posiłku - wystarczy podać codzienną dawkę witamin w postaci smacznego musu. Łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić, bo kiedy znaleźć czas na przygotowanie takiego dania? Z pomocą przychodzi Kubuś Mus - wygodna i szybka alternatywa dla świeżych owoców. Jest to szczególnie ważne, ponieważ owoce stanowią 20 proc. przynoszonych po szkole do domu posiłków (według badania Maison & Partners). Poręczne opakowanie można bez problemu zmieścić w szkolnym plecaku, a wygodne zamknięcie sprawia, że nawet jeśli nasza pociecha nie ma ochoty zjeść całej porcji na raz, może spokojnie wrócić do zdrowej przekąski na następnej przerwie.

Energia z drugiego śniadania

Wybierając drugie śniadanie dla swojego malucha, poza wartością smakową, warto szukać produktów, które dostarczają mu niezbędnych do prawidłowego rozwoju substancji odżywczych - to niezwykle istotna kwestia dla wszystkich rodziców. Według Mam dzieci najchętniej jadłyby drożdżówki (27 proc.), jednak nie dostarczają one wystarczającej ilości składników odżywczych.

Dla dzieci w szkole najlepsze są produkty bogate w energię oraz witaminy i składniki mineralne. Drugie śniadanie jest bardzo ważne w diecie dziecka, ponieważ daje zastrzyk energii na kolejne trzy godziny. Musi ono być dobrze zbilansowane i powinno stanowić 15% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Warto na drugie śniadanie zjeść owoc, wypić sok lub mus, czy też zjeść warzywa w postaci chipsów. Rekomenduję też wybierać produkty obfitujące w węglowodany złożone np. pieczywo, kasze, płatki owsiane i żytnie - wyjaśnia Anna Jelonek, dietetyk.

Zachęć dziecko do drugiego śniadania

Przygotowanie zdrowego i smacznego drugiego śniadania to dopiero początek. Pomimo, że dzieci w wieku szkolnym potrzebują szczególnie dużo energii, zdarza im się przynieść drugie śniadanie z powrotem do domu - nawet w 61 proc. jest to domowa kanapka; dla porównania soki przynosi jedynie 4 proc. maluchów. Co zrobić by dziecko nie przynosiło drugiego śniadania z powrotem do domu?

Rozmowa może okazać się skutecznym sposobem, aby przekonać dziecko do zjedzenia drugiego śniadania. Dzieci są bardzo żądne wiedzy i lubią ją posiadać - chwalą się znajomością nowinek i ważnych informacji. Gdy dowiedzą się od rodzica, czy innych ważnych dla nich osób, że drugie śniadanie jest ważnym posiłkiem dla zdrowia, na pewno zechcą poinformować o tym innych, przy okazji zajadając się czymś smacznym. Samo wytłumaczenie powinno iść w parze w czynem - jeśli mówimy dziecku, że drugie śniadanie da mu energię na czas spędzony w przedszkolu, czy szkole, pokażmy mu także, że taki posiłek przydaje się również nam, dorosłym w pracy. Dobrze jest, gdy razem z dzieckiem ustalimy, co będzie składało się na drugie śniadanie: możemy wybrać się wspólnie na zakupy, zaplanować jadłospis śniadaniowy, razem zapakować zdrowie przekąski. Pamiętajmy, że dobry przykład idzie z góry, czyli od nas, dorosłych - radzi Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.

Drugie śniadanie to także coś do picia

Mówiąc o drugim śniadaniu polskie Mamy pamiętają również o napojach. 56 proc. z nich pakuje dzieciom do szkoły wodę butelkowaną, a 39 proc. sok. To dobry wybór, ponieważ soki 100% to źródło witamin i minerałów pochodzących bezpośrednio z owoców. Zbadane Mamy deklarują, że podają swoim maluchom sok z dwóch głównych powodów - smakuje on dzieciom i jest zdrowy. Warto też pamiętać, że szklanka soku zastępuje jedną z pięciu porcji warzyw i owoców, które nasze pociechy powinny spożywać każdego dnia wg zaleceń specjalistów.

Każde dziecko powinno posiadać wiedzę, jak duże znaczenie na osiągnięcia w nauce ma odpowiednia dieta. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz" powinno dobrze zobrazować dziecku wpływ jedzenia i picia na nasze życie. Zbilansowane posiłki pełne witamin i składników odżywczych sprzyjają efektywnej nauce, dobrze jest też robić małe przerwy w trakcie odrabiania lekcji, ponieważ monotonia nie sprzyja motywacji do nauki. Motywacja do wprowadzenia nawyku musi być nie tylko wartościowa dla rodzica, ale także dla dziecka. Jeśli chcemy nauczyć naszą pociechę czegoś nowego, starajmy się, aby uczestniczyć razem z dzieckiem we wprowadzaniu nawyku: pijmy z dzieckiem zdrowe napoje i stawiajmy na dobrej jakości przekąski. Gdy robimy coś razem, budujemy przy okazji silne relacje - podsumowuje Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.


[1] Badanie przeprowadzone w czerwcu 2016 roku przez dom badawczy Maison & Partners, na zlecenie marki Kubuś. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie matek dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Próba badawcza wynosiła 763 matki.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Damian_HKstrategies

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »