Firma » Biznes

CREATON Polska - zrównoważony rozwój i ochrona środowiska to nasze priorytety

Prowadzenie zrównoważonego biznesu, a także ograniczanie negatywnego wpływu procesu produkcji na środowisko, to dziś jedne z najważniejszych priorytetów działalności większości firm produkcyjnych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:O podejście do tych kwestii w firmie CREATON, pytamy Mariusza Meissnera, kierownika Działu BHP i Ochrony Środowiska CREATON Polska.

Zrównoważony rozwój czy ograniczenie śladu węglowego dla wielu firm produkcyjnych pozostają niezwykle istotnymi elementami ich działalności. Czy podobnie jest w przypadku firmy CREATON?

Zrównoważony rozwój jest dla naszej firmy bardzo istotny. Prowadzimy niezbędny monitoring wpływu naszej działalności na środowisko poprzez kontrolowanie procesów produkcyjnych. Każdy etap i element produkcji jest przez nas analizowany pod względem środowiskowym, o czym świadczy uzyskany certyfikat ISO 14001:2015. Kwestia ograniczenia śladu węglowego w przedsiębiorstwie jest traktowana jako top one. Powstawanie dachówki ceramicznej jest procesem energochłonnym, dlatego kluczowy dla nas jest nadzór, monitoring i ciągłe doskonalenie w celu minimalizacji ilości wyemitowanego CO2 do atmosfery oraz innych zanieczyszczeń. Wśród lokalnych społeczności nie jesteśmy postrzegani jako „truciciel” środowiska naturalnego.

Jak wygląda kwestia pozyskiwania surowców do produkcji Waszych dachówek? Czy tu też możecie pochwalić się działaniami chroniącymi środowisko naturalne?

Fabryka dachówek ceramicznych zlokalizowana w Widziszewie posiada własną kopalnię gliny, z której pozyskujemy surowiec. Mamy plan przywrócenia tego obszaru do stanu pierwotnego. Założyliśmy sobie, by ten piękny teren został zwrócony naturze i mógł być użytkowany przez przyszłe pokolenia również jako obszar służący produkcji rolniczej. W kopalni wykorzystujemy energię ze źródeł odnawialnych (energia fotowoltaiczna oraz wiatrowa), która zasila potrzebny sprzęt. We wszystkich naszych fabrykach prowadzimy bieżący monitoring urządzeń  do pozyskiwania i załadunku surowca, wprowadzamy działania zapobiegające awariom. W naszych fabrykach w Chojnicach i Olkuszu w produkcji stosujemy piasek dostarczany przez zaufanych dostawców, co do których mamy wysokie wymagania.

Podajecie Państwo, że od 2013 roku CREATON zmniejszył ilość odpadów produkowanych w fabryce w Chojnicach o blisko połowę. To świetny wynik! W jaki sposób stało się to możliwe?

Tak, zgadza się. Do sukcesu przyczynili się wszyscy pracownicy firmy. Przede wszystkim zoptymalizowaliśmy proces produkcyjny. Dzięki prowadzonym konsultacjom i współpracy z lokalnymi urzędami udało nam się ponadto uzyskać stosowne decyzje administracyjne pozwalające na osiągnięcie tego wyniku. Warto odnotować, że dachówka cementowa, która nie spełnia norm jakościowych dostaje swoje drugie życie jako element do podbudowy dróg. Natomiast dachówka ceramiczna zawracana jest w procesie produkcyjnym i wykorzystywana po odpowiedniej obróbce jako wkład surowcowy do wytworzenia nowego wyrobu.

Czy Pana zdaniem współcześnie możliwe jest prowadzenie innowacyjnego biznesu produkcyjnego, który nie będzie szkodził naturze, a wręcz ją wspierał?

Każda działalność produkcyjna prowadzona przez człowieka ma wymierny wpływ na środowisko naturalne. To, jaki jest ten wpływ, zależy od odpowiedzialności firmy i adekwatnego reagowania. Nie da się prowadzić biznesu, który nie oddziałuje na środowisko. Przedsiębiorstwo powinno być świadome swoich działań: musi identyfikować zagrożenia, wprowadzać środki zaradcze i kompensacyjne oraz prowadzić ciągły monitoring, a także nieustannie doskonalić się w tym zakresie. Jeżeli ktoś mówi, że jego firma nie wpływa negatywnie na środowisko, ponieważ zastosował innowacyjne metody, jest w błędzie. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak produkcja naszych dachówek oddziałuje na środowisko naturalne. Dzięki temu, jako świadomy producent wyrobów pokryć dachowych, przyczyniamy się do minimalizacji i rekompensacji naszego wpływu na nie.

Jakie są najbliższe plany firmy CREATON Polska, jeśli chodzi o dalszy rozwój w duchu zrównoważonego rozwoju?


W roku 2020 dalej będziemy kłaść nacisk na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do powietrza. Mamy już uzgodnione działania zmierzające w tym kierunku dla wszystkich naszych zakładów CREATON w Polsce. Pod względem minimalizacji śladu węglowego podejmiemy również czynności mające wpływ na zmniejszenie emisji w procesie globalnym – są one związane między innymi z energią elektryczną czy ograniczeniem transportu odpadów. Chcemy również skupić się na optymalizacji zagospodarowania odpadów w naszych zakładach w Polsce – ograniczyć ich ilości i zapewnić coraz lepszą selektywność. W planach jest też wydanie broszur kierowanych do naszych klientów, dostawców i pracowników na temat nowych przepisów dotyczących odpadów i ich selektywnego zbierania.

Dziękuję za rozmowę

CREATON Polska (creaton.pl )
press boxRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »