Kultura, sztuka » Kultura

"Czarny statek" – Irak oczami uchodźcy

"Czarny statek" – Irak oczami uchodźcy
Zobacz więcej zdjęć »
Bohaterem „Czarnego statku” jest Kerim, iracki uchodźca, który na własne oczy widzi śmierć ojca i z dnia na dzień przestaje być dzieckiem.

Nazwisko Sherko Fatah zapewne niewiele mówi polskim czytelnikom, warto jednak je zapamiętać. Ten kuryjdysko-niemiecki pisarz jest autorem „Czarnego statku", powieści, która 30 sierpnia ukaże się nakładem wydawnictwa Czarne.

- To bardzo dobra i aktualna tematycznie książka - nieustająca wojna w Iraku, terroryzm i emigracja. Ale proszę wierzyć, nie jest to jedna z tych produkowanych seryjnie książek o żołnierzach i komandosach na piaskach pustyni - zapewnił nas Stanisław Łubieński z Czarnego.

Bohaterem „Czarnego statku" jest Kerim, iracki uchodźca, który na własne oczy widzi śmierć ojca i z dnia na dzień przestaje być dzieckiem. Musi zaopiekować się rodzeństwem i przejąć rodzinny interes. Spokojne życie nie jest mu jednak pisane... W książce Sherko Fataha Irak Husajna to apokaliptyczna kraina, w której przeciwnicy polityczni umierają uduszeni w wystawionej na słońce ciężarówce, a hordy zdziczałych psów atakują ludzi. Ledwie kończy się jedna wojna, już zaczyna się następna. Kerim postanawia wymknąć się stąd na zawsze.

„Fatah nie uległ pokusie pokazania islamskich fundamentalistów jako tępych, brodatych potworów. Stara się raczej zgłębić ich sposób myślenia i widzenia świata, zrozumieć, co ich spotkało i z czego ich postępowanie wynika" - napisał o książce Fataha recenzent „Der Tagesspiegel".

„Czarny statek" przełożyła z języka niemieckiego Elżbieta Kalinowska.

SKRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »