Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Czas na witaminy, czyli kiedy sięgnąć po tabletkę?

Czas na witaminy, czyli kiedy sięgnąć po tabletkę?
Zobacz więcej zdjęć »
Czy twoja dieta dostarcza twojemu organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych? Jeśli twoje nawyki żywieniowe są podobne do większości Polaków, prawdopodobnie odpowiedź na to pytanie brzmi: nie.

Na szczęście przyjmowanie suplementów jest łatwym sposobem na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych i zaspokojenie twoich potrzeb żywieniowych.

Witaminy są dość tanim uzupełnieniem diety i dostać je można w zasadzie w każdej aptece online oraz aptece stacjonarnej. Kiedy jednak najlepiej przyjmować witaminy? Podpowiadamy.

Kiedy najlepiej spożywać witaminy?

To pytanie, które zadaje sobie bardzo wiele osób. Odpowiedź na nie brzmi: to zależy od witaminy! Niektóre witaminy są najlepiej przyjmowane rano na czczo. Inne witaminy najlepiej jednak przyjmować z jedzeniem. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, niektóre witaminy powinny być oddzielone od innych witamin i należy je przyjmować o innych porach dnia.

Jakie witaminy należy przyjmować na czczo?

Zasada jest taka: na czczo przyjmujemy witaminy rozpuszczalne w wodzie, do posiłków – te, które rozpuszczają się w tłuszczach. Należy przy tym pamiętać, że witamin rozpuszczalnych w wodzie jest więcej niż witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Należą do nich między innymi witaminy z grupy B,  witamina PP, H i C i oraz kwas foliowy. Witaminy rozpuszczalne w wodzie zaleca się przyjmować co najmniej 30 minut przed spożyciem pokarmu. Najlepiej więc zrobić to rano, kiedy żołądek jest pusty. Jeśli bierzesz drugą dawkę tego produktu, przyjmuj go wtedy, gdy poczujesz się głodny, ale pamiętaj, by odczekać co najmniej 30 minut przez spożyciem posiłku.

Jakie suplementy należy przyjmować podczas śniadania?

Wiele witamin można przyjmować ze śniadaniem. Należą do nich przede wszystkim witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a więc witamina A, D, E i K, a także kompleksy witamin. Spożywanie witamin do śniadania pomoże Ci dobrze i zdrowo zacząć dzień. Dodatkowo, śniadanie jest często dogodnym czasem na przyjmowanie witamin, gdyż często śniadania spożywamy w domu.  Warto jednak pamiętać, że niektóre witaminy i inne suplementy powinny być spożywane oddzielnie. Nie zaleca się przyjmowania wapnia wraz z kompleksem multiwitaminowym, jeśli twój suplement zawiera żelazo. Wapń może zakłócać jego wchłanianie. Jeśli przyjmujesz kompleks witamin z żelazem do porannego posiłku, spróbuj przyjmować wapń na przykład do obiadu. Warto także wiedzieć, że witamina C pomaga zwiększyć wchłanianie żelaza, więc jeśli suplementujesz się żelazem, wypij do niego szklankę soku pomarańczowego lub połknij witaminę C w tabletce.

Jakie suplementy należy przyjmować w porze obiadowej lub później?

Suplementem, który świetnie się wchłania, kiedy jest przyjmowany w późniejszych porach dnia, jest wapń. Wapń można przyjmować podczas kolacji, po kolacji lub tuż przed snem. Pamiętać jednak należy o tym, że suplementacja wapniem najskuteczniejsza jest w małych lecz częstych dawkach, gdyż ten sposób ułatwia jego wchłanianie. Ważne jest także to, jaką postać ma wapń, którym się suplementujemy. Węglan wapnia wymaga obecności pożywienia dla lepszej absorpcji, dlatego  suplementacja węglanem wapnia powinna się odbywać w trakcie posiłku, np. do kolacji. Z kolei cytrynian wapnia można przyjmować z posiłkiem lub bez niego, gdyż pokarm lub jego brak ma niewielki wpływ na proces jego wchłaniania.  Dlatego możesz brać cytrynian wapnia przed snem na pusty żołądek, a także pomiędzy posiłkami w ciągu dnia.

Czytaj etykiety!

To być może banalna porada, ale nie każdy ma czas na dokładne studiowanie informacji zawartych na opakowaniach produktów. Wszystkie kupione w aptekach online czy stacjonarnych leki i suplementy diety mają na swoich etykietach informacje dotyczące sugestii spożycia. Zapoznanie się z nimi z pewnością pomoże ci rozplanować poszczególne etapy procesu suplementacji. Jeśli kupujesz produkty w aptece stacjonarnej, możesz zapytać farmaceutę, kiedy najlepiej stosować konkretny produkt. Jeśli zamawiasz w aptece online, przeczytaj uważnie opis produktu dostępny na stronie sklepu. Znajdziesz tam najważniejsze informacje dotyczące stosowania danego produktu.

Więcej informacji znajdziesz na www.nowafarmacja.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 11 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )