Technologie » Internet

Czy cyberzagrożenia istnieją? Co ósmy Europejczyk sądzi, że nie

Czy cyberzagrożenia istnieją? Co ósmy Europejczyk sądzi, że nie
Zobacz więcej zdjęć »
Ze statystyk Kaspersky Lab wynika, że 12% Europejczyków nie wierzy, że cyberataki to coś realnego. Uważają, że zagrożenie to jest wyolbrzymiane przez firmy z branży bezpieczeństwa IT.

Dane statystyczne pokazują, że nawet osoby, które nie negują istnienia cyberzagrożeń, nie zawsze widzą potrzebę zabezpieczenia się przed takimi atakami. Jedynie 22% respondentów z Europy uważa, że mogą stać się celem cyberprzestępców. W rzeczywistości jednak cyberprzestępcy mogą zainteresować się każdym urządzeniem. Nawet jeśli właściciel nie przechowuje na nim cennych danych i nie wykonuje żadnych transakcji finansowych online, cyberprzestępcy mogą wykorzystać jego komputer, smartfon czy tablet – zamieniając go w element botnetu, który wysyła spam, przeprowadza ataki DDoS lub rozprzestrzenia odsyłacze phishingowe za pośrednictwem komunikatorów internetowych i poczty e-mail.        

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Niemal jedna trzecia (34%) użytkowników nie obawia się, że ktoś może uzyskać dostęp do ich kont online, a nawet jest nieświadoma tego zagrożenia. Dotyczy to nie tylko prywatnych profili na portalach społecznościowych, ale również osobistych kont bankowości online – uzyskanie dostępu do nich mogłoby spowodować, że pieniądze użytkownika wpadną w ręce cyberprzestępcy. Niestety wiele osób uważa, że straty finansowe na skutek cyberataków są wysoce nieprawdopodobne – 50% respondentów jest nieświadomych lub nie przejmuje się możliwością takich strat. Osoby te nie zdają sobie sprawy, że takie straty nie muszą być spowodowane bezpośrednią kradzieżą pieniędzy z ich kont bankowych. Infekcje szkodliwym oprogramowaniem mogą również prowadzić do nieprzewidzianych wydatków, łącznie z kosztami związanymi z usługami specjalisty IT, przeinstalowaniem oprogramowania czy tymczasową niedostępnością urządzenia. Łącznie 21% respondentów, którzy mieli szkodliwe oprogramowanie na swoich urządzeniach, poniosło straty na skutek takiego incydentu.         

 

Wyniki badania pokazują także, że 18% Europejczyków nie zdaje sobie sprawy, że wykorzystywanie publicznych sieci Wi-Fi jest ryzykowne, ponieważ dane przesyłane za pośrednictwem takich sieci mogą zostać przechwycone przez cyberprzestępców. Nieco większy odsetek użytkowników, 30%, jest świadomych tego zagrożenia, ale nie przejmuje się nim. Jednocześnie 59% respondentów z Europy korzysta z publicznych sieci, a 12% podaje swoje dane uwierzytelniające na stronach internetowych, łącząc się z publiczną siecią.     

 

“Osoby, które wierzą, że są bezpieczne, ponieważ cyberprzestępcy nie są nimi zainteresowani, po prostu nie rozumieją natury zagrożeń online. Atakujący zwykle nie koncentrują się na konkretnych celach, a próbują złowić możliwie jak największą liczbę ofiar. Dlatego też wykorzystywanie internetu bez rozwiązania bezpieczeństwa jest bardzo ryzykowne” – powiedziała Elena Karczenko, szefowa działu odpowiedzialnego za produkty dla użytkowników indywidualnych, Kaspersky Lab.

 

Przykładem wieloplatformowego produktu bezpieczeństwa, który pozwala zabezpieczać urządzenia działające pod kontrolą systemu Microsoft Windows, Apple OS X oraz Google Android, może być Kaspersky Internet Security — multi-device. Rozwiązanie to blokuje szkodliwe oprogramowanie, wykrywa phishing i niebezpieczne strony internetowe, ostrzega użytkownika przed zagrożeniami związanymi z wykorzystywaniem niezaufanych połączeń Wi-Fi i pozwala bezpieczne surfować po internecie.   

 

Pełne wyniki badania, na którym oparta jest niniejsza informacja prasowa, są dostępne na w języku angielskim na stronie https://press.kaspersky.com/files/2014/08/Kaspersky_Lab_Consumer_Security_Risks_Survey_2014_ENG.pdf.  

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »