Firma » Bankowość

Czy instytucje pożyczkowe zagrażają bankom?

Czy instytucje pożyczkowe zagrażają bankom?
Zobacz więcej zdjęć »
Jeszcze kilka lat temu słowo „pożyczka” kojarzyło się praktycznie jedynie z bankiem lub członkami rodziny, którzy byli gotowi pożyczyć środki finansowe. Dziś zaś Polacy coraz chętniej korzystają z usług instytucji pożyczkowych. Jakie są powody tej sytuacji i czy banki mają powody do obaw?

Jakie są zalety ofert instytucji pożyczkowych online?

Wszystko się zmienia, a rzeczywistość łączy się ze światem wirtualnym. Banki także rozwijają swojego usługi, a poprzez bankowość internetową pozwalają swoim klientom załatwiać wiele spraw bez konieczności udawania się do placówki bankowej. O ile jednak banki częściowo wykorzystują potencjał sieci, o tyle instytucje pożyczkowe są wręcz w pełni zintegrowane z Internetem. Oznacza to, że z ich usług można skorzystać w stu procentach online. Każdą pożyczkę od firmy pożyczkowej online można więc otrzymać bez wychodzenia z domu. W konsekwencji pożyczka od takiej instytucji jest znacznie szybsza i prostsza niż zaciągnięcie kredytu bankowego.

Pełna integracja ze światem Internetu to jednak niejedyna zaleta firm pożyczkowych online. Pożyczanie u nich oznacza również absolutne minimum formalności. Zazwyczaj wystarczy legitymować się dowodem osobistym i wypełnić krótki wniosek online o pożyczkę. Chcąc zaś uzyskać kredyt bankowy, często konieczne jest zaś przedstawienie szeregu dokumentów, takich jak zaświadczenie o dochodach.

Instytucje pożyczkowe podbiły rynek również dlatego, że przyznawalność ich pożyczek jest bardzo wysoka, w przeciwieństwie do sektora bankowego. Banki stosują bardzo rygorystyczną politykę weryfikacji klientów i mogą odrzucać wnioski pożyczkowe od klientów, którzy:

  • Pracują na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie, a takich ludzi w Polsce są miliony
  • Utrzymują się ze świadczeń socjalnych
  • Mają choćby jeden negatywny wpis w katalogu dłużników
  • Nie posiadają historii kredytowej

W praktyce powodów odrzucenia wniosków kredytowych przez banki jest znacznie więcej. Instytucje pożyczkowe mogą zaś zaakceptować wniosek pożyczkowy od niemal każdego klienta, niezależnie od jego sytuacji zawodowej, dochodowej, czy też historii kredytowej. Dużą popularnością cieszą się więc takie oferty instytucji pożyczkowych online jak pożyczka dla bezrobotnych, czy też pożyczka bez BIK od Matchbanker.

Warto jeszcze zauważyć, jak bardzo atrakcyjne pod względem finansowym bywają oferty instytucji pożyczkowych online. Znaleźć można nawet zupełnie darmowe chwilówki, których RRSO wynosi zero procent. W ofercie banków tak dobrych ofert zaś nie ma.Czy banki są zagrożone?

Instytucje pożyczkowe swą atrakcyjną ofertą podbiły rynek mikropożyczek, czyli pożyczek opiewających na względnie niewielkie sumy, takie jak kilkaset, kilka, czy też kilkanaście tysięcy złotych. W tym segmencie firmy pożyczkowe online stanowią rzeczywistą konkurencję dla banków i przewiduje się, że coraz więcej klientów będzie wybierać instytucje pożyczkowe online przy pożyczaniu małych kwot.

Przyszłość banków jest jednak oczywiście bezpieczna. Banki to przecież instytucje o dużo dłuższej historii i możliwościach od firm pożyczkowych, które są bardzo ważnym elementem całych gospodarek. Choć w sektorze mikropożyczek banki mogą tracić klientów na rzecz firm pożyczkowych, to warto pamiętać, że mikropożyczki to tylko jeden z segmentów rynku finansowego, w którym one działają. Banki wciąż są hegemonem w pożyczaniu dużych sum pieniędzy np. kredytów hipotecznych, czy też kredytów inwestycyjnych skierowanych do właścicieli dużych przedsiębiorstw. Ponadto banki osiągają zyski nie tylko z pożyczania pieniędzy, ale także z przyjmowania depozytów i pomnażania majątku klientów np. poprzez lokaty.

Podsumowując, firmy pożyczkowe online nadal będą się rozwijać i tworzyć konkurencję bankom w segmencie mikropożyczek, jednak w żaden sposób nie są one w stanie zagrozić stabilności tradycyjnego sektora bankowego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »