Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Czy mój pies jest alergikiem?

Na alergię pokarmową cierpią nie tylko ludzie. Może ona dotknąć również naszego pupila.

Jak możemy rozpoznać, czy dolegliwości trapiące psa to alergia? I jaka dieta dla psa będzie odpowiednia, by objawy ustąpiły?


Przyczyny alergii u psów

Reakcje alergiczne u psów biorą się w większości z białek zawartych w pożywieniu. Jednak nie wszystkie mają działanie uczulające. Nasze zwierzęta reagują alergicznie jedynie na te białka, które nie rozłożyły się na aminokwasy i peptydy. Organizm psa odbiera duże cząsteczki białek jako “ciało obce”, które należy zwalczyć. Dochodzi więc do reakcji obronnej organizmu.

Rozpoznawanie alergii

Diagnoza uczulenia u psa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Objawy często przypominają do złudzenia atopowe zapalenie skóry. Pojawia się świąd, zaczerwienienie i wypryski na skórze, a czasami także wypadanie sierści. Pies jest nerwowy, często się drapie i gryzie skórę pomiędzy opuszkami łap. Alergia może również powodować zaburzenia ze strony układu trawiennego, na przykład wzdęcia lub biegunki.

Czy pies może obronić się sam?

Niestety nie. Soki trawienne działające w żołądku naszego pupila nie poradzą sobie z alergenami. Nie pomoże również gotowanie potraw, gdyż składniki uczulające są odporne na wysokie temperatury. Jedyne rozwiązanie to dieta eliminacyjna.

Dieta dla psa alergika

Najczęstszymi alergenami są: mleko, mięso wołowe i produkty zbożowe. Aby więc męczące naszego psa objawy ustały, należy (kolejno) całkowicie wykluczyć je z diety pupila. Leczenia warto na bieżąco konsultować z weterynarzem, który doradzi odpowiednią karmę. Pamiętajmy, by w czasie leczenia pies nie jadł żadnego “ludzkiego” pożywienia. Dokładnie sprawdzajmy także skład przekąsek dla psów. Jeśli wykluczymy z diety psa właściwy alergen, już po 2-3 miesiącach zauważymy wyraźną poprawę.

Dieta eliminacyjna to najlepszy sposób, by naszemu pupilowi przestały doskwierać objawy alergii. Po jej zakończeniu warto powrócić do poprzedniego sposobu karmienia psa, uważając jednak, by w jego pożywieniu nie znalazł się uczulający produkt.

 

Zobacz również: przysmaki dla psa polecane przez specjalistów
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kasiamer

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »