Firma » Praca

Czy osoba prywatna może wystawić fakturę vat?

Czy osoba prywatna może wystawić fakturę vat?
Zobacz więcej zdjęć »
Wiele osób zastanawia się czy według prawa osoba prywatna, nie prowadząca działalności gospodarczej może wystawić fakturę vat. Zgodnie z przepisami nie może wystawić faktury, lecz rachunek. Zatem w jakim przypadku osoba prywatna może wystawić fakturę lub fakturę uproszczoną?
Oraz co może im w tym pomóc? Odpowiedź znajduje się poniżej!


Osoba prywatna a faktura vat

Przepisy wyraźnie mówią o braku możliwości wystawienia faktury przez osoby nie będące płatnikami VAT. Wskazuje to na fakt, że osoba prywatna musi odprowadzać podatek VAT oraz być osobą zarejestrowaną. Osoba prywatna prowadząca działalność nierejestrowaną ma obowiązek wystawienia faktury bądź faktury uproszczonej na żądanie przedsiębiorstwa lub osoby fizycznej. Taki zabieg musi być zgłoszony najpóźniej 3 miesiące od momentu dostarczenia towaru lub wykonania określonej usługi. Istnieje jednak możliwość wystawienia faktury przez osobę prywatną na rzecz innego podmiotu, będąc osobą to tego upoważnioną. Osoba prywatna a działalność nierejestrowana 

Idealną alternatywą dla osób prywatnych chcących prowadzić małą działalność gospodarczą na małą skalę jest prowadzenie działalności nierejestrowanej. W takim momencie wystawienie faktury VAT nie stanowi żadnego problemu. Istnieje również korzyść nadana przez prawo w postaci braku obowiązku odprowadzania podatku VAT, bowiem taki rodzaj prowadzenia działalności objęty jest zwolnieniem podmiotowym.Program do faktur czyli łatwe wystawiania faktury

Prowadzenie faktorowania przez osoby prywatne prowadzące przedsiębiorstwa na małą skalę może być trudne. Korzystanie z księgowości wiąże się z opłatami. Dlatego takie osoby coraz częściej decydują się na proste rozwiązanie. Osobom, którym zależy na spełnieniu wszystkich wymogów prawnych bez posiadania specjalistycznej wiedzy w tym zakresie pomoże program do faktur. Skorzystanie z takiego programu pozwoli wystawić fakturę online, bez większych problemów. Należy jednak pamiętać by faktura spełniała wszystkie wymogi. Faktury muszą zostać odpowiednio przygotowane, przechowywane oraz przesłane. Bowiem źle sporządzona faktura VAT może zostać nie uznana przez urząd skarbowy lub uznana jako oszustwo. Co wiąże się z przykrymi konsekwencjami dla osoby wystawiającej dany dokument. 

Wybierając program do fakturowania online stajemy w obliczu kilku ważnych wyborów. Warto by ten proces przebiegał rzetelnie i sprawnie. Dlatego przed podjęciem decyzji warto przeanalizować dostępne programy oraz upewnić się, że zawierają wszystkie niezbędne elementy oraz format, który jest obligatoryjny w przypadku ich wystawiania. Skrupulatne sprawdzenie pozwoli na szybką realizację faktur oraz przygotowanie ich na najwyższym poziomie. Osoba przyjmująca fakturę w łatwy sposób może wykonać druk faktury vat z zachowaniem odpowiedniego formatu. Dzięki czemu korzyść dla obu stron będzie jednakowa.

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/licenseRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »