Zdrowie » Dziecko

Czy warto analizować siatki centylowe?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Zgodnie z indywidualnymi możliwościami swojego organizmu, dlatego porównywanie jednego dziecka do drugiego nie ma większego sensu. Też tak myślisz?

Takie podejście jest bardzo częste. Okazuje się jednak, że jest ono mylne, usypia czujność i uniemożliwia wczesne wykrycie ewentualnych problemów. Dlaczego? Ponieważ pozostawienie tematu i zignorowanie wiążących się z nim zagadnień pozbywa nas wiedzy o tym, czy dziecko rośnie harmonijnie, czy na pewnym etapie jego rozwój nie został zatrzymany. Pediatrzy, nie bez przyczyny, mierzą i ważą dzieci podczas wizyt w przychodni. Chodzi o to, by monitorować rozwój dziecka i w razie problemów reagować.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Co to są siatki centylowe?

Siatki centylowe to nic innego jak obiektywne narzędzie do oceny rozwoju fizycznego dziecka. Mają za zadanie przynieść informację na temat wzrostu i wagi dziecka. Mają formę osi, na których nanosi się dane. I tak oś pozioma wyznacza wiek dziecka a oś pionowa badany parametr – najczęściej wzrost i wagę dziecka.

Odmienne siatki centylowe obowiązują dziewczynki i chłopców.

Jakie informacje niosą siatki centylowe?

Przez siatkę centylową przebiegają linie. Najwyżej znajduje się linia oznaczona numerem „97” oznacza ona, że u 97% dzieci w populacji oceniany parametr ma niższą wartość. Innymi słowy, że przykładowo 97% dzieci w danym wieku jest niższych lub szczuplejszych. Poniżej linii 97 znajduje się linia oznaczona jako 90, 75, 50, 25, 10 i 3 centyl, które przynoszą analogiczne informacje na temat badanej zmiennej. Na przykład 50 centyl oznacza, że połowa dzieci z danej populacji ma w danym wieku większą wagę lub wzrost. A 3 centyl z kolei oznacza, że 97% dzieci w danym wieku jest większa i cięższa.

Na siatkach centylowych wyznacza się również tak zwane kanały centylowe – pomiędzy 3 i 10 centylem, 10 i 25, 25 i 50, 50 i 75, 75 i 97. Przyjmuje się, że najlepiej jeśli wzrost i waga dziecka znajdują się w tych samych kanałach lub sąsiadujących.

Wyniki dotyczące badanego parametru mieszczące się między 3 a 97 centylem uznawane są za prawidłowe. Pozostałe wymagają konsultacji lekarskiej. Oceny zmian na siatkach centylowych dobrze dokonywać na przestrzeni dłuższego czasu, w ten sposób można uzyskać najwięcej wiarygodnych informacji.

Siatki centylowe stosuje się najczęściej dla dzieci od pierwszego do piątego roku życia, choć niektórzy korzystają z tego narzędzia aż do osiemnastego roku życia.

O czym informują nas siatki centylowe?

Wiele osób sądzi, że siatki centylowe są przede wszystkim po to, by porównywać dzieci między sobą, na tle rówieśników. Innymi słowy po to, aby monitorować, czy dziecko jest na swój wiek raczej wysokie, czy niskie, czy waży dużo, czy mało. Prawda jest jednak taka, że to rola marginalna. Główny cel siatek centylowych jest inny.

Ich zadaniem jest przede wszystkim sprawdzenie, czy dziecko rozwija się w harmonijny sposób. Innymi słowami, czy rośnie tak, jak powinno.

Sprawdzanie wzrostu i wagi dziecka na siatkach centylowych odpowiednich dla jego wieku pozwala ocenić, czy rozwój przebiega harmonijnie, czy być może pojawiły się czynniki, które ten rozwój zahamowały lub nadmiernie przyspieszyły.

Ponadto na podstawie siatek centylowych możemy ocenić, czy dziecko jest raczej wysokie, czy niskie, a także, czy jest proporcjonalnie zbudowane, czy waży optymalnie w stosunku do wzrostu, a może za dużo lub za mało. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Sosrodzice.pl
http://www.sosrodzice.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »