Technologie » Komputery

Czym kierują się firmy przy wyborze modelu przetwarzania danych?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) korzystanie z cloud computingu znacznie obniża koszty usług IT, ułatwia zarządzanie systemami, oferuje także udogodnienia w procesie podejmowania decyzji.
Podobnie jak w przypadku innych branż, gwałtowny postęp technologiczny ma silny wpływ również na rachunkowość zarządczą. Z raportu CIMA „Rezultaty wpływu technologii chmury na rachunkowość zarządczą i proces decyzyjny” (The effects of cloud technology on management accounting and decision making) wynika, że eksperci ze świata finansów mają wątpliwości dotyczące m.in. kwestii prawnych związanych na przykład z miejscem przechowywania informacji oraz bezpieczeństwem danych w chmurze publicznej. Obawy te wynikają jednak z niewiedzy.
Wbrew powszechnej opinii, cloud computing oferuje znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż starsze systemy przetwarzania danych, z czego nie zdaje sobie sprawy większość przedsiębiorców. Co więcej, wiąże się to z obniżeniem kosztów obsługi oraz wydatków na sprzęt, które niejednokrotnie znacząco uszczuplają budżet małych i średnich firm – zauważa Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA w Polsce. – Jedynie co czwarty przedsiębiorca zdecydował się na użytkowanie chmury i mógł skorzystać z szeregu korzyści, np. nieograniczonego miejscem i czasem dostępu do informacji oraz udogodnień związanych z użytkowaniem czy instalacją oprogramowania. Takie zalety mogą usprawnić funkcjonowanie firm z niemal każdej branży. Dotyczy to także przedstawicieli finansów i rachunkowości zarządczej, która nadal stanowi jedynie margines wśród użytkowników tego narzędzia.

Zdecydowana większość zwolenników cloud computingu (66%) przyznała, że korzysta z chmur prywatnych i hybrydowych. Swoją decyzję argumentowali obawą o bezpieczeństwo danych lub utratą kontroli z uwagi na przekazanie firmowych informacji zewnętrznemu dostawcy, co mogłoby prowadzić do ich wycieku lub kradzieży.

Biorąc pod uwagę rzeczywiste zalety usługi, odpowiedzi ankietowanych prawdopodobnie wynikają z braku zrozumienia, bezpodstawnego lęku lub nieefektywnej komunikacji z usługodawcami. Co więcej, respondenci z branży finansowej przyznali, że postrzegają proces przenoszenia danych księgowych do chmury jako powolniejszy, niż w przypadku innych systemów. Z badań Instytutu CIMA wynika, że zaledwie 25% firm używa cloud computingu na potrzeby systemów biznesowych, z czego jedynie 19% do gromadzenia transakcji finansowych. Prawie jedna trzecia wykorzystuje narzędzie w ramach sprawozdawczości zarządczej.


Czytaj całość artykułu tutaj: http://erp-view.pl/it_solutions/czym_kieruja_sie_firmy_przy_wyborze_modelu_przetwarzania_danych.htmlRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

openmediagroup

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »