Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

Czym naprawdę jest VOD?

Czym cechuje się słynna platforma VOD oraz jakie daje nam możliwości? Z pośród jakich poszczególnych usług możemy wybrać najbardziej odpowiadający nam abonament?

 Ostatnimi czasy coraz bardziej powszechna i zarazem popularna staje się technologia VOD, jednak jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę czym ta technologia w ogóle jest. 

Skrót VOD to z języka angielskiego Video on Demand, czyli po prostu – Wideo na żądanie. Dzięki tej usłudze możemy między innymi o dowolnej godzinie obejrzeć serial, którego nie mieliśmy możliwości obejrzeć w czasie emisji. To samo tyczy się wszelkich wydarzeń na żywo. Dzięki temu nie musimy nagrywać programu ani czekać na jego powtórkę, wystarczy wziąć do ręki pilota i „cofnąć” do interesującego nas momentu. Jest to niezwykle wygodne, bo nie musimy już przewijać kasety wideo ani ustawiać magnetowidu o odpowiedniej godzinie. 

Z biegiem czasu stare magnetowidy ewoluowały we współczesne, cyfrowe odpowiedniki z wbudowanym dyskiem twardym. Pozwalają nam one tworzyć biblioteki (z biegiem czasu coraz obszerniejsze) po których wygodnie możemy się przemieszczać. 

Można powiedzieć, że współczesna technologia zastępuje tradycyjne wypożyczalnie filmów, tutaj również możemy znaleźć dowolny film i pobrać go za drobną, bądź nieco wyższą opłatą (w zależności od materiału). Coraz częściej pojawia się również abonament, po którego wykupieniu mamy nieograniczony dostęp do wszystkich materiałów. 

Do VOD możemy mieć dostęp dzięki wielu źródłom, między innymi poprzez strony internetowe, aplikacje mobilne czy telewizję hybrydową. 

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek wciąż się rozwija mamy dostęp do kilku rodzajów usług. 

  • Near VOD (czyli popularne Pay-per-view) – płacimy za obejrzenie konkretnej treści. Działa to dokładnie tak jak w kinie. Wybieramy film, płacimy, oglądamy i wracamy do domu. Najczęściej korzystamy z tego systemu w przypadku wielkich widowisk (np. gali sportowej). Dostęp do specjalnego kanału otrzymujemy dopiero po dokonaniu opłaty (chyba, że poprosimy o doliczenie zamówienia do rachunku.
  • sVOD (czyli Subscription Video on Demand) – działa podobnie jak Near VOD, tylko zamiast pojedynczej pozycji dostajemy możliwość subskrybowania zamówienia (za regularną opłatą, np. miesięczną lub kwartalną), dzięki czemu mamy nieograniczony dostęp do całej kolekcji.
  • Push VOD – następca starej wypożyczalni. Możemy obejrzeć ulubiony program o dowolnej porze. Mamy taką możliwość dzięki funkcji Personal Video Recorder, która nagrywa wybrane programy na dysk twardy naszego dekodera. Jednak nie oznacza to, że możemy obejrzeć film sprzed 2 lat, dysk twardy ma wyznaczoną pamięć która w końcu się kończy. Dlatego program w dekoderze co jakiś czas wymienia dane (usuwa stare programy, a dodaje aktualne).
  • Catch UP TV – inaczej Replay TV, opcja ta pozwala nam na oglądanie programów które jakiś czas temu zostały wyemitowane przez stację telewizyjną. Najczęściej są one dostępne do kilkunastu dni po emisji.
  • IVOD (czyli Interactive VOD) – w tym przypadku możemy zatrzymywać i wznowić program w dowolnym momencie, przewijać do przodu i do tyłu oraz korzystać z innych funkcji takich jak unikanie reklamy, wybrania reklamy, udział w badaniach przeglądania, wyboru i zakupu towarów itd.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

weronikad

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »