Technologie » Telekomunikacja

Rodzaje telewizji cyfrowej

Od początku XX wieku telewizja jako środek masowego przekazu zyskuje coraz większe znaczenie. Początkowo nadawała ona tylko czarno-biały obraz, jednak dzięki rozwojowi techniki wyświetlania obrazu i przesyłania sygnałów, zyskiwała coraz większe możliwości.

Najpierw pojawiły się filmy z dźwiękiem, następnie widzowie mogli podziwiać programy w kolorze. W późniejszych latach telewizja zyskiwała na jakości, a także stawała się coraz bardziej interaktywna. Niczym szczególnym nie są już nawet programy emitowane w obrazie trójwymiarowym (3D).

W ostatnich latach wraz z rozwojem technologii cyfrowej nadawcy programów telewizyjnych musieli dokonywać ciągłych zmian w produkcji  i nadawaniu sygnałów telewizyjnych, aby sprostać bez przerwy rosnącym wymaganiom konsumentów. Z tego to powodu zaczęto odchodzić od telewizji analogowej na rzecz transmisji cyfrowej. W Polsce nadawanie telewizji analogowej zostało zakończone w połowie 2013 roku. Dzięki temu zwiększyła się znacznie ilość możliwych do nadawania jednocześnie kanałów od 4 do 16 razy, w zależności od zastosowanej technologii. W dobie rosnącego zapotrzebowania na coraz większą liczbę kanałów tematycznych jest to zaleta nie do przecenienia. 

Dodatkowo, telewizja cyfrowa zapewnia szereg usług niemożliwych do wykorzystania w przypadku sygnałów analogowych. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, widz może włączyć napisy w trakcie filmu naciskając jedynie kilka przycisków na pilocie, wybrać wersję audio w innym języku w trakcie trwania programu, wyświetlić informacje o nadawanym kanale, a także brać udział w ankietach, dzięki istnieniu kanału zwrotnego. 

Operatorzy usług radiowo-telewizyjnych oferują dostarczenie sygnału cyfrowego do klienta na różne sposoby. Dostępne są platformy satelitarne, gdzie sygnał dostarczany jest do odbiornika za pośrednictwem urządzenia odbierającego dane bezpośrednio z satelity krążącego na orbicie okołoziemskiej. Rozwiązanie to jest nad wyraz efektywne przy nadawaniu programów na znaczny obszar, na przykład cały kraj. 

Inną metodą na oglądanie ulubionych kanałów jest telewizja naziemna. Niezbędny będzie do tego jednak odpowiedni odbiornik wraz z anteną. Nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ wpływ na jakość obrazu i dźwięku będą miały wszelkie zakłócenia elektromagnetyczne i pogoda.

Bardzo popularnym rozwiązaniem w naszym kraju jest telewizja kablowa, potocznie zwana kablowka. Nie wymaga ona anteny, a sygnał wędruje do nas prosto od operatora. Co prawda pewnym ograniczeniem są cechy kabli przesyłowych, które pozwalają na mniejszą ilość kanałów w jednej wiązce, niż jest to w przypadku choćby telewizji satelitarnej. Z drugiej jednak strony, usługodawcy często oferują pakiety telewizyjne w połączeniu z telefonem i/lub internetem za stosunkowo niewielką cenę. 

Kolejnym ciekawym rodzajem telewizji jest  telewizja mobilna. Jest ona jeszcze stosunkowo mało popularna na terenie Polski. Aby ją odbierać, należy posiadać odpowiednie urządzenie, tj. smartfona, tablet i tym podobne, oraz odpowiednio przystosowany dekoder podłączony do naszego odbiornika.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

weronikad

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »