Dom » Budownictwo

Czym są pale CFA i gdzie się je stosuje?

Czym są pale CFA i gdzie się je stosuje?
Zobacz więcej zdjęć »
Wybudowanie stabilnego fundamentu w trudnym gruncie przez długi czas nie było możliwe. Teraz jednak stosuje się zaawansowane technologie pozwalające na stworzenie trwałej podstawy dla różnych konstrukcji nawet w żwirach, piaskach, pyłach czy glinach, także w warstwach wodonośnych.

Stabilne fundamenty dla konstrukcji takich jak ekrany akustyczne, obiekty mostowe czy ściany palowe w konstrukcjach oporowych buduje się obecnie z wykorzystaniem specjalnej techniki CFA. To właśnie dzięki niej stało się możliwe tworzenie wielu różnych obiektów położonych na trudnych terenach, gdzie zastosowanie tradycyjnych fundamentów nie było możliwe.


Pale CFA – co to jest?

Pale CFA, czyli Continuous Flight Auger Piles, co tłumaczone jest na język polski jak pale formowane świdrem ciągłym, to nowoczesne elementy konstrukcyjne używane do wykonywania fundamentów głębokich.

Technologia pali CFA została opracowana w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Aktualnie stosuje się ją w udoskonalonej wersji. Pierwotnie wykorzystywano zwykłą zaprawę – obecnie w całej konstrukcji stosuje się specjalne parametry zaprawy dobierane w zależności od gruntu, a także bardzo ważne jest również dobranie właściwych parametrów sprzętu stosowanego podczas prac.

W rezultacie pale CFA pozwalają na uzyskanie bardzo stabilnego fundamentu głębokiego nawet w trudnych gruntach, na przykład z dużym udziałem piasków, pyłów, żwirów czy glin, w tym w warstwach wodonośnych.

Jak wykonuje się pale CFA?

Do wykonania pali CFA kluczowy jest odpowiedni sprzęt wiertniczy. Świder ustawa się w odpowiedniej pozycji i wierci się otwór na głębokość do około 20 metrów. Po dowierceniu się do pełnej głębokości rozpoczyna się podciąganie świdra z jednoczesnym wtłoczeniem do otworu mieszanki betonowej przez rurę rdzenia. Po całkowitym zabetonowaniu pal jest zbrojony.

W Polsce najczęściej wykorzystuje się pale CFA Staltechnika – firmy, która specjalizuje się w dostarczaniu specjalistycznego sprzętu wiertniczego. Aktualnie pale CFA Staltechnika są spotykane w wielu zakątkach kraju, między innymi przy autostradach, drogach ekspresowych, mostach.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »