Firma » Biznes

Czym się różni kontrola dostępu od rejestracji czasu pracy?

Czym się różni kontrola dostępu od rejestracji czasu pracy?
Zobacz więcej zdjęć »
Systemy i czytniki kart zbliżeniowych czy biometryczne są obecnie coraz popularniejsze. Głównie są one stosowane do kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy.

Czym są te dwa rozwiązania i czym się różnią?

Właściwie kontrola dostępu i rejestracja czasu pracy to dwa odrębne tematy, które są ze sobą w pewien sposób zintegrowane i współpracujące.

Kontrola dostępu to przede wszystkim uprawnienie do wejścia lub opuszczenia pomieszczenia. Do kontroli dostępu poza czytnikiem weryfikującym osobę za pomocą hasła, karty zbliżeniowej lub danych biometrycznych jest potrzebna zwora elektromagnetyczna lub elektrozaczep pozwalające na automatyczne otwieranie drzwi po przejściu procesu weryfikacji. Jednocześnie w czasie weryfikacji i otwierania drzwi dane są przesyłane do odpowiedniego systemu informatycznego rejestrując w bazie zdarzenie wejścia, wyjścia, wyjść na przerwę, wyjść służbowych, wyjść prywatnych.

Dostępne są czytniki rejestrujące nawet 8 zdarzeń typu wejście/wyjście. Jeśli chcemy rejestrować więcej zdarzeń, istnieje zawsze możliwość zainstalowania dwóch czytników, co odpowiednio pomnaża ilość zdarzeń. System za pomocą czytników zbiera tzw. logi, które są odpowiednio analizowane pod kątem tego, czy dany pracownik został dłużej w pracy, czy wykorzystał swoją przerwę i wiele innych analiz związanych z grafikiem pracy. Systemy do rejestracji czasu pracy i kontroli dostępu pozwalają także na generowanie raportów i grafików z dowolnym filtrem. Istnieje także możliwość całościowego sterowania i zarządzania czytnikami zdalnie, również za pomocą sieci VPN z zupełnie innej lokalizacji i integrowania danych z innymi programami np. kadrowo-płacowymi.

Kontrola dostępu to funkcja pozwalająca na wejście/wyjście uprawnionych osób podczas, gdy rejestracja czasu pracy pozwala na analizę tych zdarzeń. Tak więc jedno i drugie może istnieć osobno, ale razem tworzą harmonijną całość. Często systemy informatyczne są podzielone na obsługujące tylko kontrolę dostępu, tylko rejestrację czasu pracy lub obejmujące swoim zakresem oba rozwiązania.

Jest to bardzo przydatne rozwiązanie nie tylko w firmach, ale i organizacjach, jednostkach oświatowych, domach, mieszkaniach, urzędach. Ogólnie wszędzie tam, gdzie jest potrzeba sprawdzania co i kiedy ludzie robią oraz czy są uprawnieni do dostępu do danego miejsca.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Wisdom

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »