Firma » Biznes

Czym się zajmuje i jakie zadania ma agencja celna?

Czym się zajmuje i jakie zadania ma agencja celna?
Zobacz więcej zdjęć »
Handel międzynarodowy to stale rozwijający się rynek. Daje on wiele możliwości w zakresie importu towarów nieznanych na polskim rynku, czy eksportu towarów za granicę.

Wielu przedsiębiorców nawiązuje relacje z zagranicznymi podmiotami optymalizując w ten sposób koszty związane z produkcją towarów czy półproduktów. Zajmując się importem lub eksportem musimy być zaznajomieni m.in. procedurami i przepisami dotyczącymi procedur celnych. Aby wszystkie procedury przebiegły sprawnie i bezproblemowo można skorzystać z usług doświadczonych profesjonalistów, jakich udostępni nam agencja celna.Agencja Celna - czym się zajmuje?

Agencja celna to firma, która zawodowo zajmuje się reprezentacją swoich klientów - podmiotów oraz osób fizycznych przed Urzędem Celnym. Może ona zatrudniać jedynie osoby, które posiadają ważną licencję na wykonywanie zawodu agenta celnego. Reprezentacja klienta może mieć dwojaki charakter, tzn.:

  • przedstawicielstwa pośredniego - tutaj agent celny działa na rzecz innej osoby, ale we własnym imieniu. Przedstawiciel ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania, które zaciągnie na rzecz klienta. W przypadku ewentualnych roszczeń to on odpowiada przed organami,
  • lub przedstawicielstwa bezpośredniego — w tej formie agent celny działa na rzecz klienta i w jego imieniu - i to klient ponosi odpowiedzialność w przypadku niedopilnowania procedur.


Agencja Celna, a Urząd Celny

Agencja celna często mylona jest z Urzędem Celno-skarbowym. Czym się różnią?

  • Urząd Celny to instytucja administracji publicznej, zajmująca się nadzorem, opieką i kontrolą nad wszelkimi procedurami celnymi. To w niej można dokonać odprawy celnej, uregulować opłaty celne, czy złożyć wymagane deklaracje.
  • Agencja Celna jest firmą, która zajmuje się reprezentowaniem swojego klienta przed Urzędem Celnym.


Zadania agencji celnej

Agencja Celna ma dość określony zakres możliwych zadań. A są nimi między innymi:

  • zgłoszenia celne,
  • wystawianie świadectwa pochodzenia,
  • klasyfikacja towarów i przypisanie odpowiedniej taryfy celnej,
  • kompletowanie dokumentacji, wypełnianie deklaracji (w tym deklaracji intrastat, obowiązującej przy wymianie handlowej wewnątrzwspólnotowej, przy przekroczeniu wyznaczonych progów),
  • wskazywanie kwot należności przywozowych i wywozowych,
  • dokonywanie odpraw celnych.

Dodatkowo agencja celna powinna sprawdzić, czy towar, który ma zostać przewieziony, a jest objęty cłem, posiada oznakowanie CE. Jeśli tak ważny wymóg nie jest spełniony, to do agencji celnej należy obowiązek poinformowania o zaistniałej sytuacji klienta. W przypadku braków w dokumentacji (braku znaku CE, badań inspekcji sanitarnej, czy izby handlowej), agencja celna pomoże w redukcji kosztów przestoju towarów, poprzez umieszczenie ich w magazynie czasowego składowania, a następnie uzupełnieniu wymaganych dokumentów.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 2 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »