Dom » Budownictwo

Dach dwupołaciowy – moda i energooszczędność

Dach dwupołaciowy – moda i energooszczędność
Zobacz więcej zdjęć »
Dach dwupołaciowy, najprostsza forma dachu spadzistego, ma tak wiele zalet, że z pewnością jest brany pod uwagę przy wyborze projektu przez dużą liczbę osób, które planują budowę domu.

Rosnące ceny ogrzewania i materiałów budowlanych w stosunku do budżetu to bardzo częsty powód, dla którego inwestorzy wybierają ten prosty i najbardziej ekonomiczny rodzaj dachu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ponadto architekci zauważyli również wiele dodatkowych zalet aranżacyjnych oraz funkcjonalnych w domach z dachem dwuspadowym. Proponują rozwiązania, które nie kojarzą się ze skromnym i nieoryginalnym domkiem w wiejskim stylu.

Sprzyjała temu coraz bogatsza oferta i dostępność nowoczesnych systemów okiennych oraz rozwiązań fotowoltaicznych, które umożliwiły domom zbudowanym na planie prostokąta uzyskanie większej ilości światła, przestrzeni i lekkości, bez utraty termoizolacji.

Krótko mówiąc, dom z dwuspadowym dachem jest jednym z głównych trendów budowlanych w kategorii domów jednorodzinnych.

 

Dach dwuspadowy – zalety w minimalizmie

Czasy rodzącego się w Polsce kapitalizmu obfitowały w rezydencje, pałacyki i dacze, które swoimi skomplikowanymi kształtami przesłaniały prostotę skromnych domów połączonych dwiema połaciami dachu. Powrót do minimalizmu był powolny, pokazując korzyści dla inwestorów, którzy chcieli mieć przytulny dom, który nie obciążałby domowego budżetu zarówno w budowie, jak i późniejszym użytkowaniu.

Nowe światło na dach dwuspadowy rzucił rozwój budownictwa pasywnego, którego zwolennicy wskazują na główne dla ekonomiczności zalety dachu dwupołaciowego – brak załamań, zagłębień, dodatkowych oświetleń czy wykuszy poprawiał właściwości termiczne budynku i minimalizował powstawanie mostków termicznych. Firmy budowlane zwracają uwagę na inne korzyści dla klientów – dużo niższe koszty zakupu materiałów budowlanych, niższe nakłady na prace budowlane oraz krótki czas układania dachu.

Spadek wydatków wynika ze spadku zapotrzebowania na drewno do budowy, akcesoriów, hydroizolacji i prac dekarskich. Koszty te można dodatkowo obniżyć, decydując się na użycie blachodachówki. Jednocześnie nadaje się do wszystkich stylów, imitując dachówkę profilowaną, płaską czy gont drewniany. Z funkcjonalnego punktu widzenia, dom z dachem dwuspadowym daje możliwość na nieskomplikowaną aranżację poddasza. Można je doświetlić poprzez wstawienie okien w ścianach szczytowych i tym samym nie ingerować w połać dachu.

 

Trendy w projektach z dachem dwuspadowym

Przeglądając projekty nowoczesnych domów wyraźnie widać, że aktualnie w modzie są domy w stylu tzw. nowoczesnej stodoły – czyli minimalizm i energooszczędność w jednym. Wśród nich rośnie zainteresowanie projektami z dachami pozbawionymi okapów - w tym przypadku okap kończy się wraz ze ścianą zewnętrzną budynku, wpuszczając więcej światła do pomieszczeń i sprawiając, że bryła budynku jest bardziej jednorodna. Dachom bez okapowym często towarzyszy parterowa „dobudówka” z dachem płaskim. Jest to miejsce na garaż czy wejście do domu. Nowoczesne stodoły pokazują przykład intrygujących aranżacji elewacji z użyciem drewna, kamienia lub stali w formie np. blach trapezowych.

Idealnym materiałem na pokrycie dachu bez okapowego jest blachodachówka panelowa podkreślająca geometrię domu, jak np. blachodachówka panelowa PŁASKA lub TIGRA firmy Blachy Pruszyński. Takie nowoczesne podejście do tradycyjnej formy dachu dwuspadowego podkreśli także Panel Dachowy NA RĄBEK, wprowadzając miłą dla oka symetryczność i harmonię.

 

Dach dwuspadowy a energooszczędność

Nowoczesne stodoły pokazują często przykład ekonomicznego wykorzystania światła dziennego oraz energii słonecznej – systemy okienne mają wysokie współczynniki termoizolacyjności a dach wyposażony jest w panele fotowoltaiczne co optycznie pasuje do połaci dachowej w modnym ciemnym kolorze. Dla zachowania spójności połaci dachowej, która może być przyczyną tzw. uciekającego ciepła, wielu inwestorów rezygnuje z okien dachowych na rzecz przeszkleń ścian szczytowych. Stanowi to ciekawą przestrzeń do aranżacji wnętrz i znacząco podnoszą z zewnątrz atrakcyjność reprezentacyjnej ściany budynku. Również dość powszechny podział funkcjonalny domu sprzyja energooszczędności - kuchnia i salon dzienny usytuowane są na parterze, a sypialnie na poddaszu.  Nagrzane powietrze z parteru unosi się do góry i ogrzewa poddasze, zmniejszając wydatki związane z jego ogrzewaniem.

 

Dziś budowanie domów jednorodzinnych daje inwestorom ogromne możliwości ukazania własnego stylu i wyboru technologii, które poprawiają komfort życia lokatorów i wykorzystują naturalne źródła energii. Dach dwuspadowy jest jednym z najlepszych przykładów powrotu do przeszłości z nutą przyszłości. Minimalizm, indywidualizm, ekonomia i ekologia – czyż nie tego oczekujesz dzisiaj od nowoczesnego domu?





Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IMPULSE

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

osuszanie mieszkań po zalaniu
wynajem wypożyczalnia osuszaczy osuszanie po zalaniach dowóz gratis usługi budowa i remont radom lip

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »