Dom » Architektura

Design na krawędzi – o różnych typach profili blatów

Design na krawędzi – o różnych typach profili blatów
Zobacz więcej zdjęć »
Piękny kolor i ciekawy rysunek blatu konglomeratowego to niezwykle istotne cechy, które sprawiają, że kuchnia nabiera niepowtarzalnego uroku. Trzeba jednak pamiętać, że równie ważne jak powierzchnia materiału, jest także odpowiednie wykończenie jego krawędzi.

Konglomerat kwarcowy to materiał, który pomimo niewielkiej wagi, charakteryzuje się dużą wytrzymałością przy jednoczesnej łatwości w profilowaniu. Dlatego blaty konglomeratowe Technistone można przycinać do dowolnych kształtów, także zaokrąglonych, a także łączyć je bezspoinowo, co pozwala na wykonanie z tego samego surowca np. niecki zlewozmywaka oraz powierzchni roboczej. Ze względu na podatność na kształtowanie, a także odporność na złamania i ukruszenia, krawędziom blatów konglomeratowych można nadać oryginalne, fantazyjne kształty.

Przegląd sposobów wykończeń

Wyjściową postacią krawędzi blatu jest kąt prosty. Bardzo często jednak ścina się jego grzbiet, aby profil nie był zbyt ostry – takie wykończenie nazywane jest fazą. Jeszcze bardziej zaokrąglone krawędzie nazywane są ćwierćwałkiem lub półwałkiem. Inną możliwością wykończenia brzegu blatu są skosy o różnym stopniu nachylenia, wykonywane zarówno na górnej, jak i dolnej krawędzi.

- Obok obróbek standardowych, popularnością cieszą się także dekoracyjne wykończenia krawędzi, nadające brzegom blatu  ciekawe kształty. Może być to pojedyncza lub podwójna „fala”. Istnieją także krawędzie, składające się z trzech kaskadowych uwypukleń, uszeregowanych od najmniejszego do największego. Dzięki temu, że w konglomeratach Technistone wzór nie jest nadrukowywany na powierzchni, a widoczny w całym przekroju slabu, zróżnicowane wykończenia krawędzi mogą prezentować się jeszcze efektowniej - mówi Krzysztof Piotrowski, przedstawiciel na Polskę firmy Technistone. 

Poza wymienionymi sposobami wykończeń krawędzi, istnieje ogromna liczba kombinacji profili, które nadadzą blatowi niepowtarzalnego charakteru. Dodatkowo często stosowaną praktyką jest wykonywanie tzw. podklejek, czyli umieszczanie pod płytą główną blatu dwóch lub trzech dodatkowych fragmentów slabu. Odpowiednio przytwierdzone za pomocą kleju o wysokiej sile wiązania oraz oszlifowane elementy sprawiają, że blat wydaje się grubszy i bardziej okazały.

Wykończenie to… podstawa!

Profesjonalnie wykonane i odpowiednio dobrane wykończenie krawędzi blatu będzie jego największą ozdobą. Warto pamiętać, że aby zachwycało kunsztem wykonania, powinno być stworzone przy użyciu profesjonalnych narzędzi i przez doświadczonych specjalistów branży kamieniarskiej. Duże znaczenie ma także właściwy dobór profilu do stylistyki wnętrza. Do kuchni nowoczesnych, o minimalistycznym wyposażeniu, najlepiej pasować będą proste lub fazowane wykończenia krawędzi. Ciekawie w takich aranżacjach prezentować się również będzie wykończenie surowe, w którym chropowate boki przypominają naturalnie odłupany kamień. Przywodzące na myśl średniowieczną architekturę Europy pojedyncze lub podwójne „fale” dodadzą eleganckiego charakteru kuchniom klasycznym oraz urządzonym w tradycyjnym angielskim stylu. Bardziej skomplikowane oraz inne bogate fryzy zwieńczą wyrafinowane aranżacje glamour lub w stylu amerykańskim. Bardzo dobrze komponują się one z rysunkiem marmuru - blatami Technistone z uznanej kolekcji Noble, nadając kuchni prestiżowy, reprezentacyjny wygląd. Nowoczesne wykończenia natomiast pasować będą do blatów z kolekcji Starlight, które dzięki zawartości drobin szkła i zwierciadeł mienią się pod wpływem światła.

Informacje o firmie:

TECHNISTONE to wiodący europejski producent płyt wykonanych z konglomeratu kwarcowego i kwarcowo-granitowego z ponad 20-letnią historią. Centrala TECHNISTONE znajduje się w Republice Czeskiej – mieście Hradec Kralove, gdzie firma od 23 lat produkuje kamień konglomeratowy we włoskiej technologii Breton. Produkt dostępny jest w postaci płyt o najwyższej jakości, wysokiej higieniczności i licznych walorach estetycznych. TECHNISTONE jest również aktywnym członkiem ASTA Europe (Europejskiego Zrzeszenia Producentów kamienia Konglomeratowego), które kładzie duży nacisk na normy wg których produkowany jest kamień konglomeratowy. Ścisła kontrola jakości surowców, produkcji czy pakowania i wysyłki daje TECHNISTONE pewność, że klient końcowy  będzie zadowolony z użytkowania finalnego produktu. Posiadanie Certyfikatu ISO 9001, który jest sprawdzany i kontrolowany przez renomowaną niemiecką firmę TUV daje odbiorcom pewność najwyższej jakości materiału. Wszystkie materiały TECHNISTONE posiadają 10 lat gwarancji.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 6 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »