Dom » Budownictwo

Dlaczego pellet podbił Europę?

Dlaczego pellet podbił Europę?
Zobacz więcej zdjęć »
Poszukiwania coraz bardziej ekologicznych rozwiązań w dziedzinie dostarczania ciepła, zaprowadziły mieszkańców Starego Kontynentu na powrót do najbardziej tradycyjnych, a co za tym idzie ekologicznych metod.

Nowoczesna technologia produkcji pelletu to bowiem nic innego, jak odzyskiwanie na potrzeby produkcji energii, jak największej ilości odpadów z naturalnego surowca, którym jest drewno. W czym tkwi jego popularność? 
 
Produkcja przemysłowa w Europie, która wciąż w znaczącym stopniu wykorzystuje drewno jako materiał konstrukcyjny czy budowlany, generuje znaczącą ilość odpadów. Ich zagospodarowanie, w dobie poszukiwania ekologicznych rozwiązań pozyskiwania energii, zostało doprowadzone niemal do perfekcji. Zastosowanie wysokociśnieniowego prasowania drewnianych odpadów w połączeniu z właściwościami naturalnych lepiszczy występujących we wszystkich gatunkach drewna sprawia, że powstaje pellet – stałe, łatwe w użyciu paliwo o wysokiej kaloryczności. Jego właściwości i zalety doceniają mieszkańcy Austrii, Francji, Niemiec i Włoch, którzy w przydomowych kotłowniach spalają miliony ton pelletu rocznie.
 
Korzystny dla środowiska
 
Pellet może być wytwarzany zarówno z liściastych, jak i iglastych gatunków drewna. O ile pierwsze charakteryzują się większą wartością opałową z uwagi na swoją gęstość, a tym samym twardość, to drugie zawierają więcej ligniny będącej podstawowym lepiszczem pelletu. Tylko dzięki odpowiednim proporcjom drewnianych odpadów obu tych rodzajów, powstaje wysokiej jakości naturalne paliwo. Z uwagi na zawartość jedynie naturalnych surowców, spalanie pelletu nie powoduje nadmiernej emisji CO2 do atmosfery. W procesie pozyskiwania energii uwalniania jest jedynie taka ilość gazu, która została pobrana przez roślinę w trakcie jej wzrostu. Pellet wydziela również znikome ilości szkodliwych związków. W przypadku siarki jest to maksymalnie 0,08%, a chlorków nie więcej niż 0,03% – mówi Krzysztof Romaniak, dyrektor operacyjny firmy Hoven.
 
Łatwy w użyciu
 
Poza wysoką wydajnością energetyczną, dostarczanie energii w obecnych czasach wymaga od paliwa również jego sprawnej i bezproblemowej obsługi. Pellet produkowany jest w postaci granulek o średnicy od 6 do 25 mm i długości zazwyczaj nie przekraczającej 4-5 cm. Jak podkreśla Krzysztof Romaniak, pozwala to nie tylko na jego ułatwione dozowanie, ale powoduje również, że efektywnie się wypala, a tym samym nie emituje zwiększonych ilości szkodliwych dla środowiska związków np. w postaci popiołów. Pellet jest również paliwem czystym w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nie brudzi rąk w momencie bezpośredniego zetknięcia, nie zanieczyszcza miejsc, w których jest składowany, a także nie powoduje nadmiernego osadzania się pyłów w piecach, kotłach oraz instalacjach kominowych.
 
Atrakcyjny cenowo
 
Wartość opałowa pelletu plasuje go w ścisłej czołówce paliw pozyskiwanych z biomasy. Przy wyniku 16-17 MJ/kg ustępuje miejsca jedynie brykietowi drzewnemu. Jest jednak o wiele prostszy w transporcie, magazynowaniu i użyciu – dodaje Krzysztof Romaniak  z fiemy Hoven. Pellet, mimo rosnącego zainteresowania związanego z poszukiwaniem przyjaznych dla środowiska źródeł energii, nie podlega także tak intensywnym wzrostom cen, jak ma to miejsce w przypadku innych paliw, w szczególności kopalnych. Taniej od pelletu można kupić jedynie drewno kawałkowe oraz węgiel, ale ich sposób zastosowania powoduje, że nie są one atrakcyjne dla mieszkańców krajów europejskich oraz ochrony klimatu – podsumowuje Krzysztof Romaniak. 
Statystyki prowadzone przez The European Biomass Association (AEBIOM) wskazują, że Europa jest największym producentem pelletu na świecie. W 2010 r. wyprodukowała niemal 9,3 mln ton tego paliwa, a Polska w tym samym czasie znalazła się na 8 miejscu w globalnym rankingu jego producentów. Konsumpcja pelletu w krajach unijnych wyniosła w 2009 r. ponad 11,4 mln ton, co świadczy nie tylko o nieustannym wzroście zapotrzebowania, ale również uznania dla jego właściwości energetycznych (AEBIOM | European Bioenergy Outlook 2012) oraz rosnącej świadomości ekologicznej mieszkańców. 


Hoven sp. z o.o. to ogólnopolski dostawca kompleksowych i nowoczesnych rozwiązań z zakresu techniki solarnej, które stanowią znak rozpoznawczy firmy. Oferta Hoven to przede wszystkim najwyższej jakości kolektory słoneczne, ale również profesjonalna obsługa na wszystkich etapach montażu instalacji solarnej. Firma oferuje profesjonalny audyt inwestycji, przygotowanie projektu instalacji niezbędnego do uzyskania dotacji, kompleksową pomoc w pozyskaniu dofinansowania, montaż oraz serwis. Obecnie firma posiada 14 oddziałów na terenie całego kraju (Poznań, Wrocław, Kraków, Warszawa, Katowice, Rzeszów, Bielsko-Biała, Lublin, Łódź, Koszalin, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Olsztyn  oraz Białystok).  
 
Hoven sp.  z o.o. 
ul. Bratysławska 1A
31-201 Kraków
tel. 801 801 221
e-mail: info@hoven.pl
www.hoven.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »