Gospodarka » Przemysł

Dlaczego skup metali jest tak ważny dla środowiska i gospodarki?

Dlaczego skup metali jest tak ważny dla środowiska i gospodarki?
Zobacz więcej zdjęć »
Skup metali zwykle kojarzy się nam z dużymi złomowiskami starych aut i maszyn.

Okazuje się jednak, że metale nietypowe, a wśród nich metale szlachetne, takie jak, platyna czy metale szeroko używane w elektronice i w przetwórstwie chemicznym, przede wszystkim wolfram i pallad, także są często skupowane i odzyskiwane. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy mające w swoich zasobach odpowiedni sprzęt do oceny ilości metali nietypowych w złomie i znajomość procesu ich odzysku.Zasoby naturalne nie są nieskończone!

Współcześnie na świecie, wskutek nadmiernej eksploatacji złóż, dostępne jest coraz mniej metali szlachetnych i metali powszechnie stosowanych w przemyśle w systemach katalitycznych i w przetwórstwie stali i, co bardziej oczywiste, w technikach złotniczych. Metale szlachetne czyli platynowce (ruten, rod, pallad, osm, iryd, platyna), srebro i złoto, prawie nie reagują z innymi pierwiastkami, przez co wytrzymałe są na korozję i dlatego są powszechnie stosowane w przemyśle, wszędzie tam, gdzie wskazana jest wysoka odporność chemiczna. Metale rzadkie, z kolei, znalazły wykorzystanie w przemyśle ciężkim i elektronicznym, ze względu na ich właściwości chemiczne, w tym wysokie przewodnictwo cieplne i elektryczne, zdolność łączenia się z innymi metalami w stopy, co z kolei daje możliwość poprawy własności mechanicznych wyprodukowanych przedmiotów. Stąd coraz większą wagę przykłada się do ponownego wykorzystania metali, stąd firmy takie jak zlomskup.eu prowadzą skup wielu rodzajów metali szlachetnych.Metal to podstawowy surowiec w przemyśle

Bez wolframu czy palladu nie można sobie w chwili obecnej wyobrazić wyrobów powszedniego zastosowania w tym stopów twardej stali, żarników żarówek, wielu lamp samochodowych. Dodatkowo wolfram jest bardzo odporny na działanie silnych i żrących odczynników chemicznych co znacznie rozszerza opcje jego użycia.
Podobnie jest w wypadku platyny, która jako metal szlachetny w przyrodzie występuje znacznie rzadziej niż złoto. Jej stosowanie nie kończy się na dobrze znanym nam złotnictwie i oprawie brylantów. Twardości i chemiczna trwałość platyny wykorzystywana jest najczęściej w przemyśle samochodowym, do produkcji katalizatorów, w laboratoriach chemicznych oraz w elektronice. Odzysk platyny z wszelkiego rodzaju sprzętów używanych w laboratoriach, termopar, katalizatorów umożliwia częściowy zwrot inwestycji poczynionej w ich zakup, już po okresie ich eksploatacji.
Oprócz doskonale nam znanych metali szlachetnych, recyklingowi można poddać także tytan, który w związku ze swą dobrą trwałość mechaniczną i małą wagę, znalazł implementację w przemyśle samochodowym i lotniczym. Dlatego też najczęstszym źródłem złomu tytanu są elementy samochodowe, w tym tłumiki lub części lotnicze np. turbiny. Źródłem tytanu mogą być także elementy stosowane w medycynie, przemyśle zbrojeniowym i oczywiście kosztowności.

Nie tylko względy zysku przemawiają za odzyskiem metali szlachetnych i rzadkich. Dużą rolę pełni tu ekologia i ochrona środowiska przyrodniczego. Złomowanie części zawierających wcześniej opisane metale jest jawnym marnotrawstwem, za to ich utylizacja umożliwia powrót metali do obrotu i powtórne wykorzystanie, bez utraty ich właściwości.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
Vincent V. Severski w Empik Bonarka, 21 maja, godz. 20:00
Marek Krajewski na Apostrofie w Krakowie, 21.05.19, g. 18:00, Empik Bonarka
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »